Domov Novinky Telekom prináša 5G sieť aj do prvých oblastí na vidieku

Telekom prináša 5G sieť aj do prvých oblastí na vidieku

Zdielať

Slovak Telekom po pokrytí 17 bratislavských lokalít 5G sieťou pokračuje v expanzii najmodernejšej mobilnej siete do nových oblastí.

Bratislavské satelity sú prvým adeptom 5G na vidieku. Od pondelka 21. júna 2021 pokrýva Telekom 5G sieťou tri prvé dediny: Veľký Biel, Tomášov a Dunajskú Lužnú. Viaceré dediny v blízkosti hlavného mesta dosahujú vo vyťaženosti 4G siete pomerne vysoké hodnoty, preto sa operátor rozhodol priniesť 5G práve tam. Objem prevádzky tu razantne stúpa s postupnou výstavbou i vyššími dátovými nárokmi používateľov. Navyše aj počas dvoch vĺn korony a lockdownov ukázali veľký hlad po dátach. V priebehu šiestich mesiacov pokryl operátor 17 lokalít v Bratislave, takže 5G sieť je už k dispozícii pre väčšinu obyvateľov mesta.

Medzi pokryté územia patria: Jarovce, Rusovce, Petržalka, Staré Mesto, Nové Mesto, Kramáre, Ružinov, Trnávka, Vajnory, Rača, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Karlová Ves, Dúbravka, Lamač, Devín a Devínska Nová Ves (vrátane areálu Volkswagen). Na akých smartfónoch už beží 5G? Pripomeňme, že mobilný operátor má k dispozícii 5G sieť s podporou 24 zariadení. Najlepšiu podporu má zatiaľ Samsung s deviatimi modelmi, nasleduje Xiaomi s piatimi a Apple s radom iPhone 12. V máji bol už každý tretí predaný telefón u operátora s podporou 5G. Najpredávanejším 5G modelom je aktuálne Samsung Galaxy A52 5G.