Domov Novinky Svetový deň zálohovania – 30% ľudí stále nezálohuje dáta

Svetový deň zálohovania – 30% ľudí stále nezálohuje dáta

Zdielať

Svetový deň zálohovania, ktorý pripadá na 31. marec, je príležitosťou pripomenúť si, že zálohovanie svojich dát mnoho ľudí stále zabúda. Podľa dát serveru WorldBackupDay napríklad 30% ľudí nikdy nezálohovali svoje dáta aj napriek tomu, že riziko straty citlivých alebo inak dôležitých dát je každým rokom vyšší.

Každú minútu napríklad ľudia vo svete stratí alebo je im ukradnuté 113 telefónov a každý 1 z 10 počítačov na svete je mesačne infikovaný malwarom. Prudko tiež narastá počet útokov a hrozieb zameraných na mobilné telefony. Spôsob, ako zabrániť strate dát, je ale pomerne jednoduchý. Dáta zo svojich zariadení pravidelne – aspoň raz týždenne – zálohujte na externý pevný disk. Tie predstavujú pomerne lacné riešenie a ponúkajú spravidla veľká a spoľahlivá úložiska. Pre dnešný domácnosti by mali byť dostačujúce disky s kapacitou do 8 TB.

Takéto zariadenie predstavuje napríklad Seagate Backup Plus Hub, ktorý slúži k jednoduchému zálohovanie dát z PC, smartfónov a tabletov v domácnosti. Vďaka nemu budete mať prístup ku všetkým svojim dátam na jednom mieste. K počítaču alebo telefónu sa disk pripája cez rozhranie USB 3.0, ktoré ponúka prenosové rýchlosti až 160 MB za sekundu. Naviac je kompatibilný systémami Windows a MacOS (Apple) a môžete ho využiť aj ako powerban. Vďaka špeciálnemu softvéru možno dokumenty, fotky alebo videa ľahko spravovať a zdieľať a to vrátane tých, ktoré máte uložené na sociálnych sieťach.

Rozlišujte však externý disk, ktorý slúži primárne na zálohovanie, od diskov, vďaka ktorým si len rozširujete malé úložisko v počítači alebo telefóne. Ak potrebujete len rozšíriť úložisko počítača, kúpte si okrem zálohovacieho disku ešte ďalší externý disk s menšou kapacitou (do 2 GB), ktorý môžete mať stále pri sebe. K takým patrí aj vzhľadovo atraktívny model Seagate Backup Plus Ultra Slim. S hrúbkou len 9,6 mm je tento 2,5″ externý disk o viac ako 50% tenšie ako ostatné 2TB disky na trhu. Pohodlne ho preto môžete prenášať v taške alebo dámskej kabelke.

Vďaka úložnej kapacite až 2 TB sa vám do vrecka vojde viac ako pol milióna piesní, 320 tisíc fotiek alebo 240 hodín videa v HD rozlíšení. Ďalšou možnosťou, ako zálohovať svoje dáta, je využiť jednu z obľúbených cloudových služieb, ako je OneDrive, Dropbox alebo Google disk a mať dáta uložené na internete. Túto možnosť ale bezpečnostní experti neodporúčajú pre zálohy osobných alebo inak citlivých dát, pretože hrozí ich zneužitie treťou stranou.