Domov Novinky Svetové vína aj zo Slovenska z pohodlia domova

Svetové vína aj zo Slovenska z pohodlia domova

Zdielať

Ako si vybrať kvalitné víno alebo ako možno využiť pritom rady odborníka? Na Slovensku funguje netradičná služba Vínny klub, virtuálne miesto pre všetkých milovníkov kvalitného vína s pridanou hodnotou navyše.

Princíp fungovania je pritom pomerne jednoduchý. Po zaregistrovaní a vyplnení základných kontaktných údajov účastník zadá do systému svoje preferencie, týkajúce sa obľúbených druhov vína. Skúsený someliér na základe týchto údajov ponúkne víno takpovediac na mieru. Za výhodu považujeme, že podporuje slovenských vinárov a zároveň kladie dôraz na kontakt medzi zákazníkom a Vínnym klubom. Významným prínosom je to, že someliér je pripravený odborne poradiť, nakoľko pre bežných zákazníkov môže byť výber cez internet občas zložitý alebo neprehľadný. Zároveň ako odborník v tejto oblasti garantuje kvalitu ponúkaného sortimentu. V ponuke Vínneho klubu sú vína a vinárstva, ktoré prejdú výberom zakladateľa tejto služby ako aj someliéra (ktorý je členom príslušnej asociácie). Členovia sa preto môžu spoľahnúť na to, že nákupom vo Vínnom klube získajú kvalitu.

Nákup je možný priamo z e-shopu na webstránke poskytovateľa bez registrácie a využitia poradenstva. Je to štandardný nákup konkrétnych vín z portfólia Vínneho klubu. Druhý spôsob však považujeme za výhodnejší kvôli jeho pridanej hodnote. Registrovaný člen realizuje nákup vo forme paušálneho predplatného bez viazanosti a na základe vlastných preferencií. Na jeho adresu mu bude dodávaná v pravidelných časových intervaloch sada vín, ktoré boli vybrané odborníkom podľa zákazníkom definovaných kritérií. Je to výhodné pre tých, ktorí majú svoje obľúbené vína, ale aj pre tých, ktorí by radi trochu pri výbere experimentovali, no nevedia presne ako na to.

Výber online je síce väčšinou jednoduchý, avšak menej zorientovaný zákazník sa môže ľahko vyhnúť zdĺhavému výberu správnych vín pri každej objednávke. Stačí túto činnosť prenechať someliérovi. Takto sa môže zákazník nechať výberom prekvapiť, prípadne chce pravidelné doručenie vína využiť ako formu daru pre blízkeho. V stanovenom časovom cykle (mesiac/štvrťrok/polrok/rok) a na základe zvoleného finančného stropu, someliér vyskladá balík vín na základe preferencií. Zadané kritériá pritom možno kedykoľvek upraviť vo svojom členskom profile a samozrejme aj osobne odkonzultovať so someliérom. Výhodou je, že paušálny nákup vín (predplatné) je bez viazanosti a dá sa kedykoľvek zrušiť. V prípade darčeka sa dá zadať aj iná adresa doručenia ako je bydlisko člena klubu.

Pribudla aj webová platforma, ktorá bude zdrojom informácií zo sveta vína (kalendár udalostí, edukačné články a pod). Zaujímavosťou je tiež poskytovanie someliérskych služieb: prevádzkovateľ vínneho klubu príde na akciu firmy (workshopy, teambuildingy), či súkromnej osoby (na oslavu narodenín) s komplet celým someliérskym vybavením a poskytne služby podľa dohody. V súčasnosti je bežné mať predplatené rôzne služby alebo produkty. Vínny klub je služba, s ktorou môže jeho člen dostávať pravidelne predplatené kvalitné víno od rôznych producentov. Ide o akýsi slovenský Netflix na trhu vína. Na základe doterajších skúseností môžeme službu odporúčať.