Domov Novinky Sťahovanie cez mobilné dáta rapídne narastie

Sťahovanie cez mobilné dáta rapídne narastie

Zdielať

Podľa novej predpovede sa v roku 2028 mobilná dátová prevádzka v Európe strojnásobí oproti roku 2022.

Informuje o tom agentúra Reuters a uvádza, že prijatie 5G a migrácia na 4G zohráva kľúčovú úlohu v tom, čo sa rýchlo stáva tlakom na investície do sietí, ako uvádza skupina telekomunikačného priemyslu GSMA. Skupina združuje viac ako 1000 mobilných operátorov a podnikov a uvádza, že účastníci 5G mali záujem o pridanie služieb a obsahu s vysokou šírkou pásma do svojich mobilných zmlúv. To všetko vďaka tomu, že dopyt po vysokokvalitných hrách, rozšírenej realite a videoobsahu rýchlo rastie, pričom čoraz viac ľudí nalieha, aby nastúpili „do vlaku 5G“.

V roku 2022 používali obyvatelia západnej Európy približne 20GB mobilných dát mesačne, zatiaľ čo obyvatelia východnej Európy v priemere okolo 14GB. Podľa výročnej správy GSMA o mobilnej ekonomike sa očakáva, že do roku 2028 spotrebujú jednotlivci medzi Rakúskom a Portugalskom približne 56GB mobilných dát mesačne, zatiaľ čo spotreba Východoeurópanov sa zvýši na 37GB mesačne. Vzhľadom na tento rastúci dopyt nemajú telekomunikační operátori inú možnosť, ako pokračovať v investíciách do mobilných sietí.

Očakáva sa, že do roku 2030 vynaložia na modernizáciu svojich sietí už viac ako 198 miliárd eur. Viaceré európske telekomunikačné skupiny (vrátane tých najväčších, ako sú Orange, Telefónica a Telecom Italia) už dlho naliehajú na veľké technologické spoločnosti (Alphabet, Meta, Netflix, Microsoft, Amazon a ďalšie), aby sa zapojili a pomohli zaplatiť zavedenie 5G a širokopásmového pripojenia. Argumentom tejto požiadavky je, že ich platformy a služby tvoria obrovskú časť internetovej prevádzky.

Telekomunikácie si však pravdepodobne budú musieť počkať do roku 2025, kým budúca Európska komisia rozhodne, či navrhne pravidlá v tomto smere, uviedla v októbri agentúra Reuters s odvolaním sa na osoby oboznámené s touto záležitosťou. „Teší nás, že európski politici sa postavili tejto realite čelom a skúmajú možnosti zmysluplnej zmeny politiky v oblastiach, ako je konsolidácia, harmonizácia frekvenčného spektra a vytvorenie spravodlivejších modelov investovania do infraštruktúry,“ uviedol vo vyhlásení Daniel Pataki, vedúci európskeho oddelenia GSMA.

Zdroj