Domov Novinky Šokujúce zistenia: Odvrátená tvár sociálnych médií!

Šokujúce zistenia: Odvrátená tvár sociálnych médií!

Zdielať

Sociálne médiá sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Mnohí sme si v nich našli spôsob, ako ostať v kontakte so svojimi blízkymi či priateľmi a ako sa s nimi podeliť o svoje zážitky. Nedávny prieskum spoločnosti Kaspersky však ukázal, že aktivity na sociálnych sieťach v nás môžu vyvolať aj negatívne pocity.

Vo väčšine prípadov išlo o sklamanie z nedosiahnutia očakávaného počtu „lajkov“, pričom 42% respondentov sa priznalo k žiarlivosti, keď ich známi boli úspešnejší so svojimi príspevkami ako oni. A nezriedka sa nájdu aj takí, ktorých šťastnejší život priateľov na sociálnych sieťach privádza k závisti a frustrácii.

Prieskum spoločnosti, ktorého sa zúčastnilo 16750 respondentov z celého sveta, odhalil frustráciu ľudí zo sociálnych médií. Ukázalo sa, že ľudia často opúšťajú sociálne siete s negatívnymi pocitmi a to z rôznych dôvodov. Tie v mnohých prípadoch dokonca potlačia všetky pozitívne zážitky či skúsenosti.

Väčšina ľudí (65%) využíva sociálne siete na to, aby ostala v kontakte s priateľmi, známymi či kolegami, alebo len kvôli pobaveniu (60%). Mnohí trávia hodiny vytváraním vlastného digitálneho profilu plného pozitívnych momentov, uverejňujú príspevky, ktoré ich zaujali či pobavili (61%) a s veľkou obľubou zdieľajú svoje zážitky z dovoleniek či prázdnin (43%).

Nie je preto prekvapujúce, že až 72% ľudí vadí na sociálnych sieťach reklama, ktorá je podľa nich stále dotieravejšia a prerušuje ich v online komunikácii. Dôvodov na frustráciu je však oveľa viac. Napriek tomu, že sa väčšina teší z interakcie na sociálnych sieťach, nie vždy odchádzajú zo svojej online návštevy s pozitívnymi pocitmi.

Rozpačito na nich môžu pôsobiť napríklad aj veselé príspevky priateľov plné zážitkov z dovoleniek, osláv či iných úspechov. Pretože práve tie môžu v ľuďoch vyvolať závisť, ba dokonca žiarlivosť nad tým, že si niekto užíva život viac než oni. V prieskume totiž uviedlo napríklad až 59% respondentov, že boli nešťastní po vzhliadnutí príspevkov z osláv, na ktoré neboli pozvaní.

V mnohých prípadoch (45%) vyvolali v ľuďoch negatívne emócie aj šťastné príspevky z dovoleniek. Rovnako frustrujúco pôsobí na niektorých prezeranie si vlastných príspevkov z minulosti, najmä ak majú pocit, že kedysi prežívali oveľa priaznivejšie obdobie ako v súčasnosti. K podobným záverom došiel aj ďalší z prieskumov spoločnosti zameraný na vzťah používateľov k sociálnym sieťam.

V ňom až 78% respondentov potvrdilo, že zvažujú zrušenie profilu na sociálnych sieťach, no boja sa straty svojich digitálnych spomienok, fotografií či kontaktu s priateľmi. Udržanie kontaktu s priateľmi a blízkymi môže byť problematické. Na problém s uchovaním digitálnych spomienok však našla spoločnosť Kaspersky riešenie.

V snahe pomôcť ľuďom slobodnejšie sa rozhodnúť o tom, či ostať na sociálnej sieti, alebo ju opustiť bez straty digitálnych spomienok, vyvinula spoločnosť Kaspersky novú aplikáciu. FFForget umožní používateľom zálohovať si všetky svoje spomienky zdieľané na sociálnych sieťach, pričom ich umiestni do bezpečného a šifrovaného úložiska.

Tak sa budú môcť slobodne rozhodnúť, či ostať, alebo opustiť sieť bez toho, aby stratili to, čo k nim patrí – ich digitálne životy. Aplikácia bude čoskoro sprístupnená. Záujemcovia sa môžu registrovať na tomto webe, kde nájdu všetky informácie, aktualizácie, môžu poskytnúť spätnú väzbu a získať rýchly prístup k aplikácii.