Domov Novinky SoC od Qualcommu prekonáva Apple A16 Bionic

SoC od Qualcommu prekonáva Apple A16 Bionic

Zdielať

Snapdragon 8 Gen 3 v prvých testoch prekonáva Apple A16 Bionic o 12%.

Pripravovaný mobilný procesor by mal prekonať súčasný Apple A16 Bionic. Tvrdia to niektoré z prvých testov, ktoré sa nedávno objavili na internete. Lepší má byť najmä vo viacjadrovom nasadení. Vo svete mobilných procesorov je snaha mnohých výrobcov dobehnúť výkonnostný náskok, ktorý má Apple. Každý rok uvádza novú generáciu svojich procesorov a tradiční konkurenti, najmä Samsung a Qualcomm, by radi zmenšili rozdiel medzi svojimi procesormi a medzi tými od Applu. Zatiaľ čo kórejský výrobca pripravuje Exynos 2400, druhý menovaný má v príprave Snapdragon 8 Gen 3 a práve pre tento Snapdragon sú teraz k dispozícii nové údaje z testov.

Už vieme, že by mal byť vybavený výkonným jadrom Cortex-X4 a mal by byť nakonfigurovaný buď ako 1+2+3+2 alebo 1+5+2. Zhruba je to jedno, prostredných päť jadier je v oboch konfiguráciách rovnakého typu Cortex-A7xx, ale prvá konfigurácia by mohla mať iný takt alebo veľkosť vyrovnávacej pamäte. Zatiaľ však nie je jasné, ktorá konfigurácia sa nakoniec použije (či bude všetkých päť stredných jadier rovnakých alebo mierne odlišných). Objavili sa však už výsledky benchmarku Geekbench 6, v ktorom bol nový SoC prezentovaný ako nástupca súčasného vlajkového procesora Applu. Stojí za to pripomenúť, že Apple stále používa len šesťjadrovú konfiguráciu 2P+4E.

Na rozdiel od toho, že v systéme Android sú osemjadrové riešenia bežné, a to aj v lacnejších telefónoch. To sa odráža aj na výkone. Snapdragon s 2563 bodmi poráža A16 Bionic v jednovláknovom teste len o 1,4% (ten má 2528 bodov), ale vo viacvláknovej verzii benchmarku vyhráva so 7256 bodmi o výrazných 11,6% (Apple má 6502 bodov). Toto porovnanie má však jednu nedokonalosť. Porovnáva sa v ňom ešte nepredstavený procesor s existujúcim procesorom.

Zdroj