Domov Novinky Službe iMessage hrozí regulácia zo strany EÚ

Službe iMessage hrozí regulácia zo strany EÚ

Zdielať

Apple bol už v septembri zaradený na zoznam tzv. strážcov.

Google a viacerí veľkí európski telekomunikační operátori podali podnet na Európsku komisiu ohľadom iMessage, podľa ktorého by komunikačná služba Apple mala byť schopná interagovať s chatovacími službami tretích strán. Argumentujú tým, že službu používa dostatočné množstvo ľudí na to, aby bola považovaná za predmet regulácie. Spoločnosti v liste taktiež dodali, že fundamentálnou povahou služby je to, že je to dôležitá brána v komunikácii medzi korporáciami a ich zákazníkmi, čo bez debát dáva Apple do role tzv. strážcu (gatekeeper). Zákazníci by mohli následne profitovať z takéhoto označenia, nakoľko mnohé funkcie komunikátora sú obmedzené len na platformu Apple.

Kalifornský gigant sa odmietol k tomu vyjadriť, nechal len odkaz na staršie stanovisko. V ňom uvádza, že iMessage je skvelá funkcia, ktorú jej používatelia majú radi pre jej jednoduchosť a zároveň vysokú ochranu súkromia. Taktiež dodáva, že existuje mnoho komunikačných aplikácií, ktoré sa môžu používať navzájom. Navyše, iMessage je navrhnutý pre súkromnú komunikáciu (a Apple tým argumentuje dôvody), prečo by jej komunikačná služba mala byť mimo reguláciu zákona o digitálnom trhu (DMA). Apple je pritom, spolu s inými veľkými nadnárodnými spoločnosťami, predmetom regulácie zákonu o digitálnych trhoch. Tento zákon ukladá pravidlá pre služby, ktoré sú označené ako jadro platformy a ukladá povinnosť otvoriť ju pre konkurenčné služby.

V praxi by to znamenalo, že Apple by musel otvoriť iMessage tak, aby konkurenčné komunikátory ako WhatsApp vedeli priamo interagovať so službou iMessage. Je to podobný prípad, ako keby Apple musel dať prístup k NFC čipu v iPhonoch a Apple Watch aj iným platobným službám ako Apple Pay. Firma sa však pred Európskou komisiou obhajovala, že jej služba, vzhľadom ku konkurenčným službám, nemá dostatočný počet používateľov na to, aby sa stala predmetom regulácie. Analytici síce odhadujú, že celosvetovo ju používa približne jedna miliarda ľudí, ale gigant už niekoľko rokov nezverejnil žiadne oficiálne údaje o množstve používateľov. To, či bude služba zaradená ako predmet regulácie rozhodne Európska komisia do februára 2024.

Zdroj