Domov Recenzie Recenzia: Xiaomi Mi4

Recenzia: Xiaomi Mi4

Zdielať

Xiaomi je čínska, dynamicky sa rozvíjajúca spoločnosť, ktorá je už posledné dva roky veľmi populárna aj na Slovensku. Fenomén súčasnosti je ponúkať výkonný hardvér za prijateľnú cenu. Hoci ide už o starší model a v pláne je nástupca Mi4-ky, pozitívne sa na tomto fakte prejavuje cena smartfónu, ktorá za posledný mesiac klesla o 50 eur. Testovali sme verziu FDD-LTE.

Xiaomi Mi4 01

Konštrukcia a kvalita spracovania je pri modeli Mi4 na prvom mieste. Hoci zadná a predná strana sú z plastu, po celom obvode je brúsený rámik z nerezovej ocele, ktorý dotvára pocit luxusu a už na prvý pohľad pôsobí exkluzívne. Konštrukcia je pevná, ani pri silnom pritlačení nič nevŕzga a vďaka prijateľným rozmerom 139×69×9 mm a hmotnosti 149 gramov, sa veľmi dobre drží v ruke, pričom ani v mokrých rukách sa telefón nešmýka. Je to vďaka zadnej strane, ktorá je mierne vrúbkovaná.

Xiaomi Mi4 02

Dizajnovo ide o výborne spracovaný model, ktorý zaujme už po vybalení z krabice. Tá je spracovaná z recyklovaného materiálu s iba základným popisom na zadnej strane. Oceňujeme základné balenie, ktoré obsahuje okrem smartfónu, nabíjačky a prepojovacieho káblu aj redukciu na európsku zástrčku. Fólia na displej, alebo kryt nie je súčasťou balenia, odporúčame však dokúpiť flipové puzdro pre lepšiu ochranu.

Xiaomi Mi4 03

Po stranách Mi4 je okrem nerezového rámika na pravej strane dvojtlačidlo regulácie hlasitosti a vypínacie tlačidlo. Na ľavej strane je slot pre microSIM kartu, horná strana obsahuje 3,5 mm audio jack konektor a infraport, ktorým možno ovládať domáce spotrebiče cez predinštalovanú aplikáciu MiRemote. Na spodnej strane je microUSB konektor, ktorý možno použiť nielen pre nabíjanie a komunikáciu s počítačom, ale aj s funkciou USB OTG a hlavný reproduktor, ktorý ponúka dostatočne hlasný zvuk.

Xiaomi Mi4 04

Na zadnej strane je 13 MPx fotoaparát a prisvetľovacia dióda spolu s mikrofónom na snímanie okolitého hluku. Zadný kryt je vyrobený z lesklého plastu so zaujímavou textúrou, nevýhodou je však väčšia náchylnosť na zachytávanie odtlačkov prstov a poškriabanie. Kryt je odnímateľný, používateľ však na to bude potrebovať špeciálny nástroj s ktorým zadný kryt vyberie a vymení. K dispozícii je viacero krytov s rôznymi vzormi, telefón je v predaji dostupný v bielej a čiernej farbe, ktoré majú 16 alebo 64 GB vnútornú pamäť.

Xiaomi Mi4 05

Xiaomi aj v tomto modeli používa tradičné ovládacie tlačidlá, ktoré sú kapacitné a sú pod displejom – multitasking, domov a späť. Oceňujeme, že sú všetky podsvietené a v tme ich možno ľahko nájsť. Tlačidlá majú dostatočnú vibračnú odozvu, ktorú možno v nastaveniach meniť podľa troch úrovní – slabé, stredné a silné. Prítomná je aj malá notifikačná dióda, ktorá je pod tlačidlom domov, pričom umožňuje meniť si farby notifikácií a zvoliť farbu pre danú činnosť. Nad displejom je primárny reproduktor pre hovory, senzor priblíženia, logo výrobcu a predný až 8 MPx fotoaparát, vhodný pre selfie.

Xiaomi Mi4 06

O zobrazovanie sa stará 5“ displej s rozlíšením Full HD (1920×1080 pixelov). IPS panel sa vyznačuje peknými a reálnymi farbami so širokými pozorovacími uhlami (178°/178°). Displej ponúka pomer strán 16:9 a hustotu 445 ppi (počet pixelov na palec). Pozorovacie uhly, ako aj čitateľnosť na slnku sú na výbornej úrovni. Displej je pri maximálnom podsvietení jasný, automatický jas displeja funguje výborne. Reakcia na dotyk je veľmi dobrá, krytý je ochranným sklom Corning Gorilla Glass 3.

Xiaomi Mi4 07

Vďaka kvalitnému a veľkému displeju je smartfón vhodný na multimediálne účely. S prehrávaním videí sme nemali žiadne problémy, tento model prehrá aj 4K filmy. O reprodukciu zvuku sa stará hlasný a kvalitný reproduktor, ktorý je umiestnený na spodnej strane a pri položení na stôl nedochádza k útlmu hlasitosti. Zvuk je síce priemerný, ale to sa dá očakávať od takmer každého smartfónu azda s výnimkou HTC One, ktoré ponúkajú stereo reproduktory BoomSoud. MIUI má veľmi dobre spracovaný prehrávač hudby, ktorý ponúka okrem prehrávania aj rozdelenie skladieb podľa umelcov a albumov či ekvalizér.

Xiaomi Mi4 08

Mi4 má k dispozícii 13 MPx fotoaparát Sony IMX214 s vynikajúcou clonou f/1.8. Aj napriek vysokému rozlíšeniu fotoaparátu ponúka smartfón veľmi rýchle zaostrenie s oneskorením len 0,3 sekundy. Okrem toho je prítomný aj LED blesk, ktorý je vhodný najmä v horších svetelných podmienkach. Kvalita fotografií je perfektná najmä počas dňa a pri vhodných svetelných podmienkach. Fotky nie sú presaturované a farby sú pomerne príjemné. Napriek svetelnosti snímača pri horších svetelných podmienkach postupne klesá aj kvalita fotografii, čo je problém všetkých telefónov.

Xiaomi Mi4 Fotoaparat 01Xiaomi Mi4 Fotoaparat 02

Xiaomi Mi4 dokáže nahrávať video v 4K rozlíšení (Ultra HD) pri 30 fps, k dispozícii je aj HDR. Aplikácia fotoaparátu ponúka funkcie filtrov, nočného režimu a možnosť fotografovania HDR fotografií. Je tiež možné pridať GPS značku, alebo vypnúť zvuk spúšte. Predný 8 MPx fotoaparát ponúkne rovnako ako zadný vynikajúcu clonu f/1.8, pričom je veľmi kvalitný, videá možno nahrávať maximálne vo Full HD pri 30 fps.

Xiaomi Mi4 Fotoaparat 03Xiaomi Mi4 Fotoaparat 04

Hardvérový základ telefónu tvorí štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 801, ktorý je taktovaný na 2,5 GHz. Dopĺňa ho grafika Adreno 330 a 3 GB RAM. Vnútorná pamäť má 16 GB, z ktorých je 12 GB reálne dostupných pre používateľa. Podpora pamäťových kariet tu chýba, riešením tak bude rozšírenie pamäte buď pomocou USB kľúčov alebo externých diskov zapojených cez OTG kábel, príp. cloudové úložiská ako je Dropbox, MEGA a Google Drive. Mi4 má výkon na rozdávanie, zvládne hravo najnáročnejšie aplikácie a hry.

Xiaomi Mi4 10

Operačný systém Google Android 4.4.4 KitKat je doplnený o grafickú nadstavbu MIUI 7. Tá sa výrazne odlišuje od bežného Androidu alebo od ostatných nadstavieb iných výrobcov. Všetky aplikácie, ktoré sú nainštalované v smartfóne, sa ukladajú na plochu. S pribúdajúcim množstvom aplikácii narastá postupne aj počet plôch. Prehľadné zoradenie aplikácii je možné vďaka zložkám. Zoznam aplikácií tak, ako to poznáme z Androidu, tu nie je. Má to aj svoju výhodu – odinštalovanie aplikácie je jednoduché. Stačí potiahnuť ikonu smerom nahor a potvrdiť odinštaláciu.

Xiaomi Mi4 Domaca obrazovka 01Xiaomi Mi4 Domaca obrazovka 02

Nadstavba MIUI vyzerá na už prvý pohľad veľmi dobre, rýchlosť je na vynikajúcej úrovni. Nič neseká, všetko je plynulé a pri testovaní sme nezaznamenali žiadne problémy. U nás okrem toho existuje aj pomerne veľká komunita MIUI Czech & Slovak, ktorá sa stará o preklady a aktualizácie MIUI do slovenčiny a češtiny. Výhodou sú aj pravidelné týždenné aktualizácie. Objavujú sa v piatok na stránke komunity, o niečo neskôr sú dostupné aj cez OTA aktualizáciu (over-the-air).

Xiaomi Mi4 Info o telefone 01Xiaomi Mi4 Info o telefone 02

Smartfón obsahuje viaceré vlastné užitočné, predinštalované aplikácie – hodiny, záznamník, FM rádio, kompas, vyhľadať, prenos, témy, počasie skener QR čiarových kódov a MiDrive. Aplikácia Xiaomi Generátor umožňuje dvojkrokové prihlasovanie do Xiaomi účtu a chráni ho v prípadne straty telefónu. Pozornosť si zaslúži aj šikovná aplikácia Optimalizácia, vďaka ktorej je možné optimalizovať zariadenie – vymazať nepotrebné dočasné súbory a vyčistiť operačnú pamäť.

Xiaomi Mi4 Domaca obrazovka 03Xiaomi Mi4 Domaca obrazovka 04

Ak sa obávate, že dôležité aplikácie, akými sú antivírus, antispam, alebo povolenia chýbajú, nie je to tak. Sú spolu s čističom, spotrebou dát a batériou ako podkategórie v aplikácii Optimalizácia, ktorú považujeme za veľmi užitočnú a dobre spracovanú. Jedným kliknutím preskenuje smartfón na prítomnosť vírusov a spamu a prehľadá dočasné súbory. Výhodou tiež je, že jedným kliknutím optimalizuje všetky nájdené hrozby a vymaže dočasné súbory. Šikovné a praktické.

Xiaomi Mi4 Optimalizacia 01Xiaomi Mi4 Optimalizacia 02

Antivírus, ktorý umožňuje vykonať antivírusový test na aplikácie nainštalované v smartfóne možno vyvolať manuálne. Výhodné tiež je, že sa aktualizuje na pozadí a nezaťažuje používateľa informáciou o aktualizácii. Antispam kontroluje SMS správy a hovory, prehľadne zobrazuje blokované hovory a SMS, nechýba ani čierna listina. Tú možno manuálne upravovať podľa potrieb používateľa. Každé telefónne číslo sa dá pridať na čiernu listinu a potom všetky čísla na tejto listine hromadne zablokovať.

Xiaomi Mi4 Antivirus 01Xiaomi Mi4 Antivirus 02

Povolenia nájdeme ako podaplikáciu optimalizácie. Výhoda je, že tu možno sledovať a aj upravovať práva k aplikáciám, ako aj jedným kliknutím zapínať a vypínať práva root. Na smartfónoch Xiaomi sú tieto práva jednoduchou záležitosťou. V povoleniach sa dá nastaviť, ktoré aplikácie sa budú spúšťať po štarte. Je tu zoznam aplikácií, ktoré sa dajú vypínať, alebo naopak, aj manuálne nové pridávať. Okrem toho v aplikácii možno povoľovať a zakazovať jednotlivé práva. Každá aplikácia si musí na prístup k informáciám žiadať prístup a ten možno jednoducho zakázať.

Xiaomi Mi4 Povolenia 01Xiaomi Mi4 Povolenia 02

Ďalšie predinštalované aplikácie v sú SIM Tookit, bezpečnosť, záloha, aktualizácia, sťahovanie, nahlásiť chybu, MiKredity a MiCloud. Záloha je veľmi dobrá pomôcka, keďže dokáže zálohovať na vnútornú pamäť všetky dáta a nastavenia zo smartfónu. Tie sa dajú potom uložiť do cloudu, alebo prekopírovať do počítača. Či už ide o zoznam aplikácii, ich nastavení, nastavenia plochy, zložiek a sietí, všetko toto sa dá zálohovať a obnoviť jedným kliknutím. Oceňujeme.

Xiaomi Mi4 Povolenia 03Xiaomi Mi4 Povolenia 04

MiCloud je cloudová služba od spoločnosti Xiaomi. Do MiCloudu je možné zálohovať fotografie, adresár, SMS správy (až po overení SMS správy), alebo kalendár. Xiaomi tiež umožňuje posielať SMS správy cez cloud. Prijímateľ správy však musí byť –rovnako ako odosielateľ – pripojený na internet, mať smartfón od Xiaomi a musí mať overený a prepojený účet s jeho mobilným číslom.

Xiaomi Mi4 MiCloud 01Xiaomi Mi4 MiCloud 02

Zo základných, bežne používaných aplikácií, tu nájdeme fotoaparát, galériu, telefón, správy, kalkulačku, hudbu, súbory, poznámky, mail, kalendár, či svietidlo. Galéria je delená na fotografie z fotoaparátu, lokálne a cloudové albumy. Svietidlo je užitočná aplikácia, ktorá nahradí baterku. Stačí ak pri zamknutej rozsvietenej obrazovke dlhšie podržíte tlačidlo domov a svetlo sa aktivuje. Vypneme ho následne stlačením tlačidla vypínača.

Xiaomi Mi4 Cistic 01Xiaomi Mi4 Cistic 02

Telefón v podaní Xiaomi nie je základná aplikácia. Ponúka možnosť nahrávania hovorov. To neponúka väčšina iných smartfónov a v ich prípade treba siahnuť po externých riešeniach tretích strán. Výhodou teda je, že je možné nastaviť nahrávanie manuálne počas hovoru, alebo sa dá nastaviť nahrávanie hovorov len od vybraných kontaktov, z neznámeho čísla, ktoré sa nenachádza v adresári, alebo sa dá nahrávať každý prichádzajúci a odchádzajúci hovor automaticky. Kvalita nahrávky ničím neohúri, keďže sa nahráva pri dátovom toku 8 kbps vo formáte MP3.

Xiaomi Mi4 Telefonovanie 01Xiaomi Mi4 Telefonovanie 02

Notifikačná lišta je prehľadná a je delená na dve kategórie – notifikácie a prepínače. V časti notifikácie sa nachádzajú všetky informácie o zmeškaných hovoroch, nových SMS a e-mailoch, aktívnom režime nerušiť, či informácie o nainštalovanej, alebo aktualizovanej aplikácii. Oceňujeme možnosti režimu nerušiť, ktorý sa dá upravovať podľa potrieb používateľa, pričom možno nastaviť pravidelný čas kedy sa má zapínať a vypínať plánovane a v prípade potreby sa dá jedným kliknutím vypnúť alebo zapínať manuálne.

Xiaomi Mi4 Notifikacna lista 01Xiaomi Mi4 Notifikacna lista 02

Druhá časť, teda prepínače, obsahuje všetky skratky ako je zapnutie a vypnutie Wi-Fi, Bluetooth, GPS, mobilných dát, otočenia, zvuku, vibrácií, otáčania, či aktiváciu alebo deaktiváciu lietadla. Dlhším podržaním funkcie sa dostaneme priamo na jej nastavenie, krátkym kliknutím ju možno zapnúť alebo vypnúť. Pohyb po notifikačnej lište je rýchly a intuitívny.

Xiaomi Mi4 Nastavenie 01Xiaomi Mi4 Nastavenie 02

Veľkou výhodou je tiež možnosť plánovaného zapnutia a vypnutia smartfónu. Toto riešenie šetrí počas noci batériu, večer sa v nastavenej hodine smartfón automaticky vypne a na druhý deň sa v nastavenom čase aj sám zapne. Načasovať a naplánovať je možné nielen zapínanie a vypínanie smartfónu, ale tiež rôzne šetriace režimy, ktoré môžu vypínať mobilné dáta, Wi-Fi a GPS či iné nastavené služby.

Xiaomi Mi4 Bateria 01Xiaomi Mi4 Bateria 02

Xiaomi Mi4 patrí medzi TOP smartfóny a ponúka bohatú konektivitu. Prítomná je Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac v pásme 2,4 a 5 GHz, Bluetooth 4.0 a USB s podporou OTG a MHL. Z navigačných technológii je k dispozícii americký GPS s asistovaným A-GPS, ruský GLONASS a čínsky Beidou, pričom lokalizácia cez GPS je presná a rýchla. K dispozícii je možnosť zdieľať internetové pripojenie, Wi-Fi Direct a infraport pre ovládanie domácich spotrebičov. Žiaľ, vďaka staršiemu štandardu sme sa pri prenosoch audia cez Bluetooth stretávali so sekaním pri prehrávaní audio súborov (či už išlo o piesne v telefóne, alebo priamo streamované songy v Deezeri).

Xiaomi-Mi4-17

Hoci je v predaji viacero verzii smartfónu Xiaomi Mi4, my sme testovali model FDD-LTE, ktorý podporuje aj pásma používané na Slovensku. Používateľ si však musí vystačiť len s dvomi pásmami – 1800 a 2100 MHz, podpora pre 800 a 2600 MHz pásmo chýba. Absentuje aj NFC, ktoré podľa spoločnosti Xiaomi používa málo ľudí. Toto však nie je podľa nás dostatočný argument a NFC by sme určite privítali, najmä ak používame množstvo audio príslušenstva, párovanie zariadení je jednoduchšie a rýchlejšie.

Xiaomi Mi4 18

Všetci operátori na Slovensku používajú 800 MHz pásma na dedinách a O2 žiaľ aj v mestách, v mestách je na 1800 MHz pásme len SWAN, dvaja najväčší operátori – Orange a Telekom používajú 2600 MHz LTE pásmo. Aktuálne má O2 pokryté len centrum Bratislavy a Košíc spolu s tromi dedinami pri Bratislave, v prípade mobilného 4G internetu od spoločnosti SWAN zákazník nemôže využiť hlasové služby. V prípade nedostupnosti LTE však možno použiť prenosy v 3G sieti s maximálnou rýchlosťou sťahovania 42 Mbps. Pokiaľ má zákazník operátora O2 tak ako my, žiaľ musí sa uspokojiť najviac len s HSPA+ rýchlosťami. Tie sú však značne pomalé, keďže aj LTE sieť O2 je na úrovni priemeru 3G sietí Telekom/Orange. Aj preto počas počúvania hudby z Deezeru prenos najmä pri Bluetooth slúchadlách seká čo je značne nepríjemné pri komforte počúvania hudby.

Xiaomi Mi4 19

Príjem signálu mobilnej siete alebo Wi-Fi je excelentné, pripojenie je stabilné a bez výpadkov. Kvalita hovoru je na veľmi dobrej úrovni, reproduktor je dostatočne hlasný a mikrofón dostatočne citlivý na telefonovanie. Kapacita batérie smartfónu má 3080 mAh, pričom výdrž batérie na jedno nabitie je vynikajúca. Pri aktívnom používaní sme dosiahli 1,5 dňa a pri menej náročných dňoch aj dva dni. Pribalená nabíjačka umožňuje nabiť Mi4 rýchlo aj vďaka funkcii QuickCharge. Šetriť batériu však možno aj použitím funkcie automatického vypnutia a zapnutia. V prípade, ak používateľ nepoužíva dáta, sa s aktivovaním prijímania 2G siete taktiež zníži spotreba batérie.

Xiaomi Mi4 20

Smartfón Xiaomi Mi4 ponúka kvalitný a dizajnovo zaujímavý kovový rámik vyrobený z nerezovej ocele, pevné konštrukčné spracovanie so zadným vrúbkovaným vzorom pre pohodlnejšie držanie bez šmýkania. Za cenu okolo 275 eur dostane používateľ k dispozícii výkonný hardvér, ktorý by sme pri konkurencii hľadali márne. Oceňujeme predinštalované aplikácie a týždenné aktualizácie, rýchle a odladené prostredie MIUI či práva root na jedno kliknutie. Treba tiež vyzdvihnúť kvalitný Full HD IPS displej a fotoaparát, škoda absencie NFC a malej podpory LTE pásem.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 801
Procesor: štvorjadrový, 2,5 GHz, Krait 400
Grafika: Adreno 330
Pamäť: 3 GB RAM + 16 GB ROM
Operačný systém: Android 4.4.4 KitKat + MIUI7 (+týždenné aktualizácie)
Displej: 5″, IPS, Full HD (1920×1080 px.), 445 ppi, Corning Gorilla Glass 3
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, LED blesk, autofókus, f1.8, nahrávanie Ultra HD videí (3840×2160 px., 30 fps); predný – 8 MPx, nahrávanie Full HD videí
Rozmery: 139×69×9 mm
Hmotnosť: 149 gramov
Batéria: Li-Ion, 3080 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 1800 / 2100 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), USB OTG, HDMI (cez MHL), infraport
Formát SIM: 1× microSIM
Ostatné: GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou, akcelerometer, informačná dióda

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Kovová konštrukcia
+ Výkonný hardvér
+ Vynikajúci IPS displej
+ Funkcie a výbava
+ Vynikajúca cena
+ Rýchly a plynulý OS
+ Kvalitný fotoaparát
+ Výdrž na batériu
+ Predinštalované aplikácie
+ Pravidelná aktualizácia OS

Mínusy
– Starý štandard Bluetooth 4.0
– Problémy so streamom hudby cez BT
– Absencia slotu na microSD karty
– Chýba podpora pre NFC čip
– Obmedzená podpora LTE pásem

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu XIAOMI Mi4 16GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkový testov:

Xiaomi Mi4 AnTuTu Benchmark 01Xiaomi Mi4 AnTuTu Benchmark 02
Xiaomi Mi4 AnTuTu Benchmark 03Xiaomi Mi4 AnTuTu Benchmark 04
Xiaomi Mi4 3D Mark 01Xiaomi Mi4 3D Mark 02
Xiaomi Mi4 3D Mark 03Xiaomi Mi4 3D Mark 04
Xiaomi Mi4 3D Mark 05Xiaomi Mi4 3D Mark 06
Xiaomi Mi4 3D Mark 07Xiaomi Mi4 3D Mark 08
Xiaomi Mi4 Geekbench 01Xiaomi Mi4 Geekbench 02
Xiaomi Mi4 Geekbench 03Xiaomi Mi4 Geekbench 04
Xiaomi Mi4 Vellamo 01Xiaomi Mi4 Vellamo 02
Xiaomi Mi4 Vellamo 03Xiaomi Mi4 Vellamo 04
Xiaomi Mi4 CF Benchmark 01Xiaomi Mi4 CF Benchmark 02
Xiaomi Mi4 CPU-ZXiaomi Mi4 Quadrant

Zapožičal: iBuyGou

2 komentárov