Domov Periférie Recenzia: Western Digital My Passport 2TB

Recenzia: Western Digital My Passport 2TB

Zdielať

Séria externých pevných diskov WD My Passport je známa tým, že používateľom MacOS aj Windows ponúka pohodlné riešenie úložného priestoru. Najnovšia séria diskov prichádza v kompaktnom šasi. Čo možno očakávať?

Spoločnosť nedávno aktualizovala sériu o nové disky so štýlovým dizajnom a čo je dôležitejšie, veľmi milo sme boli prekvapení tenkým profilom. Celkové rozmery disku sú 107×75×11,2 mm, v predaji je v troch základných farebných verziách – v čiernej, modrej a tiež nami testovanej červenej. Základná farba tvorí hornú časť disku, spodná časť je čierna. Polovica disku má vrúbkovanie a to z oboch strán – tak zo spodnej, ako aj hornej. Spracovanie konštrukcie je z plastu, hmotnosť má 120 gramov. Disk používa rozhranie microUSB 3.2 a vzhľadom na menej tradičný konektor odporúčame so sebou nosiť dodávaný prepojovací (microUSB – USB). Rozhodne by sme ocenili USB-C rozhranie.

Okrem toho, že ide o tenký prenosný disk, výrobca doň zakomponoval zabudovanú ochranu heslom a 256-bitovým hardvérovým šifrovaním AES na ochranu údajov. To možno dosiahnuť pomocou softvéru WD Discovery. Taktiež môže používateľ nastaviť automatickú zálohu pomocou softvéru WD Backup. Jedinou podmienkou je nutnosť naplánovať akciu a vybrať, ktoré súbory a priečinky sa majú zálohovať. Vtedy treba nechať disk pripojený k počítaču a aplikácia WD Backup sa už o zálohu postará. V prípade, ak používateľ nastaví ochranu disku, bude mať po pripojení k počítaču prístup až po zadaní hesla. Na jeho nastavenie však musí použiť sprievodnú aplikáciu WD Discovery.

Disk sa dodáva so vstavaným riešením, ktoré používateľovi umožňuje zadávať heslá na počítačoch, ktoré nemajú nainštalovaný ani WD Discovery. Aplikáciu možno použiť aj na zálohovanie údajov z cloudových úložísk alebo účtov sociálnych médií. V súčasnosti podporuje import z OneDrive, Dropboxu, Google Disku, Facebooku a Instagramu. Za zmienku stojí aj to, že ak má používateľ k svojmu profilu Facebook prepojených viacero stránok, nástroj automaticky vyberie osobný profil a fanpage stránky nezálohuje. Pevný disk možno použiť aj na zálohovanie pomocou Apple Time Machine pre počítače Mac.

Disk je okrem aplikácii najmä prenosovým médiom. Používatelia naň zálohujú dáta, prenášajú fotografie, videá, dokumenty alebo iné súbory. Vzhľadom k tomu, že testovaný disk je typu „HDD“, nemožno od neho očakávať vysoké rýchlosti. Na to sú určené externé SSD úložiská. Spoločnosť Western Digital a ich dcérska firma SanDisk ich má v portfóliu niekoľko (napríklad nedávno testovaný SanDisk Extreme Portable SSD 500GB). Disk má na bočnej strane maličkú a nevýraznú bielu LED diódu, ktorá neruší.

Disk má 5400 otáčkové platne, pričom na test rýchlostí sme použili CrystalDiskMark s pripojením disku do redakčného notebooku Eurocom Max Q6. Rýchlosť prenosu je vzhľadom na typ disku veľmi solídna, a to aj vzhľadom na jeho tenký profil. V našich reálnych podmienkach sme dosiahli rýchlosť 134 MB/s pri čítaní a 128 MB/s pri zápise. Rozhodne oceňujeme, že počas celej doby testovania disk nevibruje, pri úplnom tichu počuť malý šum otáčania platní a jeho prenosové rýchlosti sú stabilné bez kolísania. Do počítača sa pripája cez rozhranie USB 3.2, zároveň je spätne kompatibilný s rozhraním USB 2.0, pri ktorom dosahuje rýchlosti čítania a zápisu 51 MB/s.

Testovaný WD My Passport je vynikajúcou voľbou pre každého, kto chce kúpiť externý disk na ukladanie alebo zálohovanie údajov. Vďaka 256-bitovej šifrovacej ochrane sa používateľ nemusí báť straty alebo zneužitia údajov uložených na disku. Čo robí disk lepším, je softvérový balík, ktorý spoločnosť dodáva. Azda jediná drobná výčitka sa týka rozhrania, ocenili by sme USB-C, namiesto microUSB 3.2. Testovaný pevný disk je k dispozícii vo verzii s 1TB, testovanou 2TB kapacitou a potom tiež ešte s 4TB a 5TB.

Zapožičal: Western Digital