Domov Periférie Recenzia: WD My Passport 1TB SSD

Recenzia: WD My Passport 1TB SSD

Zdielať

Otestovali sme malý a zároveň kompaktný externý disk s rozhraním USB-C. Vďaka dodávanej redukcii si taktiež zachováva kompatibilitu s klasickým USB 3.0 portom. V predaji sú štyri verzie – 2TB, 1TB, 512GB a 256GB, my sme testovali 1TB verziu.

Materiálovo je zhotovený v kombinácii kovu a plastu. Konštrukčné spracovanie je na výbornej úrovni, nemáme k nemu pripomienky. V predaji je v jednej farbe – čierno-šedej, rozmery sú miniatúrne – 90×45×10 mm, hmotnosť má iba 41 gramov. Dizajn tohto disku je jednoduchý – z prednej strany je iba logo výrobcu, na zadnej strane sú základné informácie. Pre používateľa je k dispozícii aj pribalený 10 cm prepojovací kábel (USB-C – USB-C) a zároveň dodávaná redukcia USB-C – USB-A. Tento produkt sa predáva za cenu okolo 150 eur. Externý disk sme na začiatku testovania naformátovali najprv na exFAT a overili sme si funkčnosť v praxi s mobilnými zariadeniami. Totiž práve vďaka USB-C konektoru na oboch stranách disk možno použiť ako externú pamäť pre smartfóny. Pri testovaní cez smartfón bol obsah disku okamžite prístupný. Pracovalo sa s ním veľmi pohodlne, pričom sme ho testovali s Xiaomi Mi9T Pro, ako aj LG Velvet. Neskôr sme porovnali rýchlosti disku pri exFAT a tiež NTFS. Na test externého SSD, pripojeného cez dodávaný USB kábel do USB-C portu, sme použili redakčný notebook Acer Swift 5.

V praxi sme dosiahli výsledky 544 MB/s pri čítaní a 512 MB/s pri zápise na disk s pripojením cez USB-C. Podobné hodnoty sme zaznamenali s pripojením cez USB 3.0, a to 538 MB/s pri čítaní a 521 MB/s pri zápise. Rýchlosti udávané výrobcom 540/540 MB/s sme tak mierne presiahli (pri čítaní), resp. boli blízko dosiahnutiu (pri zápise). Testy rýchlostí sme pritom viackrát opakovali. Počas letných dní sme pozorovali vyššie teploty disku – teda kovovej časti. Táto časť zrejme slúži aj na pasívne chladenie disku. Testovaný model nás veľmi milo prekvapil, vzhľadom na nízke rozmery a hmotnosť ponúka veľmi dobré rýchlosti zápisu a čítania. Tie sú porovnateľné so štandardnými SSD SATA diskami, ktoré sa používajú v počítačoch a notebookoch. Pre náročných používateľov, vyžadujúcich vysoké rýchlosti na externých diskoch, môže byť riešením práve testovaný externý disk. Výrazný rozdiel je však v tom, že disk možno používať prakticky s akýmkoľvek (ľubovoľným) zariadením – s počítačom, notebookom, smartfónom, tabletom, alebo tiež s NAS serverom. Dáta na zálohy a časté prenášanie sú používateľovi k dispozícii prakticky kdekoľvek, disk sa zmestí do tašky, kabelky, či zadného vrecka.

WD My Passport (WDBKVX0010PSL-WESN) je malý, ľahký a najmä kompaktný externý SSD s kapacitou 1TB. Svoje uplatnenie si nájde pri práci s dátami ako napríklad záloha fotografií a videí z mobilných zariadení, záloha dát notebookov či PC. Rovnako ako bežné externé disky sa pripája jednoducho pomocou USB-C portu, ale aj USB 3.0 portu (cez redukciu). Potešia vysoké prenosové rýchlosti a nízka latencia, čo umožňuje pohodlné prenášanie dát. Odporúčame však použiť aj šifrovanie, aby v prípade straty disku neprišlo k odcudzeniu dát.

Vďaka funkčnosti v kompaktnom šasi udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu WD My Passport 1TB SSD ocenenie Mobilita

Zapožičal: Western Digital