Domov Recenzie Recenzia: Sony Xperia Z Ultra

Recenzia: Sony Xperia Z Ultra

Zdielať

Sony_Xperia_Z_Ultra_01Sony Xperia Z Ultra je smartfónom, pre ktorý sú pojmy ako menej, alebo kompromis úplne cudzie. Vďačí tomu aj svojim megalománskym rozmerom, preto spadá do kategórie tabletofónov. Problémom je potom jeho následné prenášanie. Veď uznajte, kam sa vôbec zmestí 6,4 palcový displej, ktorý má skoro 18 cm výšku?

Na prvý pohľad môžeme usúdiť, že ide o riadnu placku. Jedná sa vôbec o telefón? Má veľkosť malej lopatky a isto by sme ho vedeli využiť aj na odhrabanie snehu v zime a vďaka tomu, že je vodeodolný, nebol by to žiadny problém. Ak sa pozrieme na balenie, nájdeme tu okrem štandardnej výbavy v podobe smartfónu, USB kábla, nabíjačky aj dokovaciu stanicu. Tá je vcelku užitočná, stačí ju mať v zástrčke a smartfón do nej vložiť. Netreba hľadať žiadne káble a teda podľa nášho názoru ide o takmer rovnako pohodlné nabíjanie smartfónu ako pomocou bezdrôtového Qi. Nevýhoda vodeodolných modelov je, že všetky vodeodolné modely od Sony majú totiž sklenený povrch spredu i zozadu, ktorý sa veľmi rýchlo ušpiní najmä od otlačkov prstov. Môže za to sklenený povrch, ktorý je aj na prednej i na zadnej hrane smartfónu.

Sony_Xperia_Z_Ultra_02

Smartfón má rozmery 179×92×7 mm a hmotnosť 212 gramov. To je dosť v porovnaní s bežnými smartfónmi. V čom je však tento ultraveľký telefón iný? Ponúka veľkú plochu displeja, čo je na jednej strane super, keďže sú písmená dostatočne veľké, no na druhej strane  sa nedá vložiť do vrecka. Dámy môžu mať problém už i so smartfónmi rozmerov nad štyri palce, avšak viac než šesťpalcový smartfón sa nezmestí ani do vrecka pánskych nohavíc. Uvidíme, kam sa až budú hnať výrobcovia s ich naťahovaním uhlopriečok.

Sony_Xperia_Z_Ultra_06

Väčšina ovládacích prvkov je na ľavej hrane. Nachádza sa tu nekrytý 3,5 milimetrový jack pre slúchadlá, jedna veľká krytka, pod ktorou sa skrývajú sloty na microSIM a microSD kartu. V strede je vypínač a pod ním nájdeme dvojtlačítko na ovládanie hlasitosti. Úplne na spodku ľavej hrany nájdeme ešte pútko na šnúrku. Na pravej hrane sa nachádza len krytka, pod ktorou nájdeme microUSB konektor na prepojenie s počítačom, alebo na nabíjanie smartfónu a taktiež nekrytý konektor na dokovaciu stanicu. Dolná hrana obsahuje monofónny reproduktor, ktorý hrá potichu, ľahko si ho zakryjeme a navyše jeho kvalita reprodukcie sa zdá pomerne slabá. Zadná hrana obsahuje osemmegapixelový fotoaparát, ktorý je však bez LED blesku a preto sú výsledné fotografie len priemerné a dosť trpia šumom. Okrem toho je tu aj NFC čip. Predná hrana ponúka už iba fotoaparát, využiteľný primárne pre videohovory. Kvalita na túto činnosť postačuje, avšak ničím neohúri.

Sony_Xperia_Z_Ultra_05

Základom smartfónu je momentálne najvýkonneší, štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 800. Má štyri jadrá taktované na 2,23 GHz. Operačná pamäť má veľkosť 2 GB. Grafická karta je Adreno 330. Z vnútornej pamäte 16 GB je reálne pre používateľa k dispozícii cca 11 GB. Možno ju doplniť pomocou pamäťových kariet microSD až do veľkosti 64 GB. Operačný systém Android 4.2.2 Jelly Bean je doplnený o nadstavbu výrobcu (TimeScape). O zobrazovanie sa stará veľký, 6,4 palcový TFT TRILUMINOS displej s rozlíšením Full HD (1920×1080 pixelov).

Sony_Xperia_Z_Ultra_08

Oceňujeme šetriaci mód STAMINA, ktorý má väčšina smartfónov japonskej spoločnosti Sony. Aplikácie bežiace na pozadí systému spotrebúvajú energiu, aj keď je telefón vypnutý, a eliminovaním týchto aplikácií možno ušetriť energiu. Princíp sme popisovali v iných našich recenziách. Batéria je podobne ako pri Z1-tke s kapacitou 3000 mAh.

Sony_Xperia_Z_Ultra_04

So smartfónom, resp. tabletofónom sme boli spokojní. Azda jedna z viditeľných nevýhod je extrémna veľkosť smartfónu, vďaka čomu je pomerne nepraktický pri prenášaní. Ak chcete high-end dnešnej doby a nevadia Vám väčšie rozmery, smartfón Sony Xperia Z Ultra môžeme odporúčať. V prípade, ak sú veľké rozmery problémom, odporúčame siahnuť po menšom modeli Sony Xperia Z1, ktorý má rovnaký hardvér, avšak navyše ponúka lepší fotoaparát, kvalitnejší reproduktor a kompaktnejšie rozmery.

Test vodeodolnosti:

Parametre a špecifikácie

Operačný systém: Android 4.2.2 Jelly Bean + nadstavba TimeScape
Chipset: Qualcomm Snapdragon 800, MSM8974
Procesor: štvorjadrový 2,23 GHz, 28 nm
Grafika: Adreno 330
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
Rozmery: 179×92×7 mm
Hmotnosť: 212 gramov
Displej: TFT, X-Reality, TRILUMINOS, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1920×1080 px., 6,44“ (164 mm), 141×79 mm
Fotoaparát: 8 MPx, autofókus, nahrávanie Full HD videí (1920×1080 px., 30 fps), HDR
Predná kamera: 2 MPx s nahrávaním Full HD videa
Pamäť:  2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,8 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, prenos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio (s RDS), 3,5 mm jack, TV-Out, Clear Audio
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, prehliadač dokumentov, GPS, GLONASS, informačná dióda, odolnosť IP58
Batéria: 3 000 mAh

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Výkonný procesor
+ Zvýšená odolnosť IP58
+ Šetriaci režim STAMINA
+ Kvalita prevedenia

Mínusy
– Nepraktické veľké rozmery telefónu
– Ostré hrany
– Priemerný fotoaparát
– Nízka kvalita reprodukcie zvuku

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Sony Xperia Z Ultra poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Sony_Xperia_Z_Ultra_AnTuTu_Benchmark_01Sony_Xperia_Z_Ultra_AnTuTu_Benchmark_02Sony_Xperia_Z_Ultra_AnTuTu_Benchmark_03Sony_Xperia_Z_Ultra_AnTuTu_Benchmark_04Sony_Xperia_Z_Ultra_AnTuTu_X_Benchmark_01Sony_Xperia_Z_Ultra_AnTuTu_X_Benchmark_02Sony_Xperia_Z_Ultra_AnTuTu_X_Benchmark_03Sony_Xperia_Z_Ultra_AnTuTu_X_Benchmark_04Sony_Xperia_Z_Ultra_CF_Benchmark_01Sony_Xperia_Z_Ultra_CF_Benchmark_02 Sony_Xperia_Z_Ultra_NenaMark_01 Sony_Xperia_Z_Ultra_NenaMark_02 Sony_Xperia_Z_Ultra_QuadrantSony_Xperia_Z_Ultra_Vellamo_01Sony_Xperia_Z_Ultra_Vellamo_02Sony_Xperia_Z_Ultra_Vellamo_03
Zapožičal: Sony

1 komentár