Domov Recenzie Recenzia: Sony Xperia 1 V

Recenzia: Sony Xperia 1 V

Zdielať

Otestovali sme vlajkovú loď Sony Xperia 1 V, aktualizovaný model smartfónu pre tento rok.

Telefón používa rovnaký dizajn ako všetky predchádzajúce z tohto modelového radu. Ide pritom už o piatu generáciu modelu, ktorý prináša oproti staršej verzii vylepšenia v podobe novšieho hardvéru, v oblasti fotoaparátov ako aj softvéru. Už na prvý pohľad je najvýraznejším prvkom natiahnuté šasi na výšku, s pomerom strán displeja 21:9. To je ale už tradícia. Príjemne prekvapilo textúrované sklo s reliéfnym bodovým vzorom, vďaka ktorému pôsobí oveľa menej ako sklo. Rám aj zadná strana sú matné a príjemný na dotyk, zároveň nezachytáva príliš odtlačky prstov a nečistoty.

Smartfón má rozmery 165×71×8 mm a hmotnosť 187 gramov. Hoci ide o dosť veľké zariadenie, v ruke sa príjemne drží. Keďže v testovanom modeli žiaden výrez nie je, tak selfie fotoaparát, slúchadlo, senzory okolitého svetla a priblíženia aj notifikačná LED dióda sú umiestnené v pomerne malej časti rámu nad displejom. Páči sa nám praktický snímač odtlačkov prstov vo vypínači, ale často sme s ním mali problém a museli sme ho opakovane prikladať. Je pomalší, menej citlivý a menej spoľahlivý, než je štandardom. Odomykanie rozpoznaním tváre neumožňuje. Chválime a oceňujeme prítomnosť klasického 3,5 mm audio jacku na hornej strane, pričom USB-C a mikrofón sú štandardne na spodnej strane. Na spodnej strane je tiež šuplík na jednu SIM kartu a pamäťovú kartu (dual SIM možno dosiahnuť druhou eSIM kartou, ktoré zariadenie podporuje).

Základom je kvalitný 6,5“ OLED panel so 4K Ultra HD rozlíšením (3840×1644 px) s pomerom strán 21:9 a 643 ppi. Displej podporuje HDR, možno si tak užiť všetok obsah v lepšej kvalite. Poteší rozhodne podpora 120 Hz, vďaka čomu je používanie smartfónu oveľa plynulejšie. Na displej telefónu je priam radosť sa pozerať, najmä ak nemá žiadny výrez. Hoci pri bežných filmoch či seriáloch sú viditeľné po oboch stranách čierne pruhy (vďaka inému pomeru strán ako je klasický 16:9). Tak ako pri predchádzajúcich modeloch, nie je rozlíšenie 4K vždy aktívne – to by bolo náročné na napájanie a znamenalo vysokú spotrebu batérie aj možné problémy s kompatibilitou aplikácií. Namiesto toho mobil vykresľuje väčšinu obsahu v rozšírenom rozlíšení Full HD (2560×1096 px). Plné rozlíšenie 4K UHD sa využíva najmä v multimediálnych aplikáciách, ako sú Fotografie a prehrávanie/streamovanie videa v rôznych službách.

Hardvérovým základom je výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, spolu s 12GB RAM a vnútornou pamäťou 256GB. Rozšíriť ju možno pamäťovými kartami. Zariadenie používa Android 13 s ľahkou nadstavbou od Sony, ktorá je optimalizovaná veľmi dobre. To znamená špičkový výkon pri úlohách náročných na procesor aj grafiku. Poteší tiež podpora pre 5G, ktorý možno používať pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka). Rýchlosť a plynulosť je veľmi dobrá a počas testovania sme nezaznamenali žiadne problémy.

Náš záťažový test (naraz spustené desiatky apiek a otvorené desiatky kariet, medzi nimi prepínanie) takisto neodhalil problémy a nedostatky. Vďaka veľkej operačnej pamäti, rýchlemu procesoru a tiež úložisku má zariadenie plynulý a rýchly chod. Výrobca sa taktiež snaží vytvárať konkurenčnú výhodu aj exkluzívnymi aplikáciami Camera Pro, Video Pro a Music Pro. Tie majú umožniť tvorcom obsahu využiť hardvér telefónu viac ako v iných smartfónoch. Ďalej je k dispozícii funkcia Always-on-Display (AOD), ale aj uzamknutá obrazovka, ktorá je (ako obvykle) s hodinami (ktoré si možno prispôsobiť), skratkou na fotoaparát a ďalšou pre asistenta Google.

Smartfón má 5000 mAh  batériu, pričom jej výdrž je na úrovni jedného dňa. V prípade striedmejšieho používania deň a pol. Nabitie 30W nabíjačkou pritom trvá z nuly na 100% zhruba hodinu a pol. Konektivita zariadenia ponúka výbavu pre vlajkové lode – najnovší štandard Wi-Fi 6e a Bluetooth v5.3, ktorý dopĺňa systém NFC, využiteľný pri platbách s telefónom. Výrobca vybavil telefón najnovšími 5G sieťami. Sú tu navigačné technológie GPS a GLONASS, Galileo, Beidou (BDS) a QZSS.

Snímač ExmorT má premiéru v modeli 1 V. Základom fotozostavy sú tri snímače, hoci primárny širokouhlý, ultraširokouhlý a pokročilý teleobjektív s kontinuálnym optickým zoomom sú podobné ako pri predchodcovi. Model 1 V má jedno veľké vylepšenie: používa prvý skladaný snímač CMOS s technológiou 2-vrstvových tranzistorových pixelov. Primárny snímač Sony ExmorT IMX 888 je viacaspektový 1/1,35“ snímač s rozlíšením 52 MPx (48 MPx efektívne) so svetelnosťou f/1.9. Nový snímač je 1,7× väčší ako v predošlom modeli, ale to nie je to, čo ho robí výnimočným. Ide o inováciu oproti skladanej štruktúre generácie ExmorRS (dodávanej vo väčšine súčasných smartfónov). Nový ExmorT má fotodiódy a im zodpovedajúce tranzistory na dvoch samostatných vrstvách namiesto toho, aby boli umiestnené jedna vedľa druhej konvenčným spôsobom.

Multiaspektový snímač s pomerom strán 4,3:3 má väčšiu plochu ako bežný snímač s pomerom strán 4:3, čím možno zlepšiť stabilizáciu videa. Ultrazoomový fotoaparát je rovnaký ako v predošlom modeli a používa 12 MPx snímač IMX 563 so svetelnosťou f/2.2. Podporuje aj funkciu Dual Pixel AF. Fotoaparát so zoomom je tiež identický s fotoaparátom v modeli Xperia 1 IV. Spolieha sa na 12 MPx snímač IMX650 s 1,0 µm pixelmi a PDAF. Má inovatívny stabilizovaný objektív (OIS), ktorý ponúka kontinuálny optický zoom v rozsahu 85 mm f/2.3 (3,5×) až 125 mm f/2.8 (5,2×) oproti hlavnému fotoaparátu. Medzi týmito dvoma úrovňami možno plynule zoomovať. ToF snímač nie je k dispozícii a výrobca tvrdí, že nie je potrebný. Namiesto toho sa ale spolieha na informácie o hĺbke vytvorené umelou inteligenciou.

Hlavný fotoaparát ponúka fotografovanie v rozlíšení 12 MPx. Výsledné snímky patria k tomu najlepšiemu na trhu. Za denného svetla ponúkajú bohaté detaily a nie je badať žiadny viditeľný šum. Vyváženie bielej je vo všetkých scénach presné a farby sú verné. Dynamický rozsah je veľmi dobrý, hoci na niektorých fotkách by mohol byť kontrast vyšší. Napriek tomu si vyspelé spracovanie obrazu od Sony zaslúži obrovskú pochvalu a všetko je vykreslené veľmi prirodzene, najmä jemné zložité detaily. Nedochádza k preostrovaniu, neprirodzene vyskakujúcim farbám ani nerealistickému dynamickému rozsahu. Ultraširokouhlý fotoaparát a kvalita fotiek sú totožné s fotoaparátom Xperia 1 IV. Ponúkajú dostatok detailov, vynikajúcu ostrosť a zdatnú redukciu šumu. Vyváženie bielej a farebné podanie sú presné.

Aj keď ultraširoký snímač fotoaparátu podporuje automatické zaostrovanie, nedokáže realizovať makro snímky, keďže jeho minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 20 cm. Teleobjektív má spomedzi všetkých fotoaparátov najmenší snímač a preto majú jeho fotky najmenej pôsobivú úroveň detailov a ostrosti. Detailov je dosť, ale je to skôr priemer. Ďalšie vlastnosti snímok sú rovnako vynikajúce ako pri ostatných snímačoch. Dynamický rozsah je skvelý, farby sú presné a šum je minimálny. Veľmi dobrý je aj kontrast a na rozdiel od hlavného snímača sú svetlé miesta pekné a jasné.

Sony Xperia 1 V je vynikajúci smartfón, ktorý od japonskej firmy očakávame. Okrem nového hlavného fotoaparátu a vylepšeného čipu prináša aj vylepšené funkcie. Páči sa nám dizajn, ktorý nás prekvapil hneď po vybalení. Konštrukcia je navyše pevná, dobre chránená a ľahká s dobrým úchopom. Poteší vynikajúci OLED displej so 4K Ultra HD rozlíšením a HDR10, na ktorý je priam radosť sa pozerať. Rýchly 120 Hz panel je tak čerešničkou na torte. Stereo reproduktory sú veľmi dobré, dostatočne hlasné, vyvážené a majú veľmi dobrú kvalitu zvuku. Spokojní sme aj s výdržou batérie, prehľadným rozhraním systému a špičkovým výkonom.

Fotoaparáty ponúkajú veľmi solídnu výbavu pre bežných používateľov, ale najmä pre profi fotografov. Z kvality fotografií a videa ako aj bezkonkurenčných možností nastavení sme boli nadšení. Dúfajme, že spoločnosť ponúkne aj dlhší zoom pre ďalšiu vlajkovú loď tým, že bude pracovať na rozšírení systému kontinuálneho zoomu. Je fajn, že výrobca pribaľuje aj množstvo profesionálnych aplikácií pre fotoaparát. Tiež, že je stále k dispozícii 3,5 mm audio jack, ktorý poslúži na pripojenie profesionálneho externého audia alebo mikrofónu pre nahrávanie profesionálnych videí. Nároční používatelia ocenia aj rozšírenie úložiska pamäťovými microSD kartami a tiež fyzické tlačidlo spúšte fotoaparátu. Za nevýhodu považujeme absenciu nabíjačky a káblu v balení, spolu s chýbajúcim makro režimom fotoaparátu. Cena telefónu je pomerne vysoká, na úrovni 1200 až 1400 eur. Určite si však svoju cieľovú skupinu nájde, odporúčame.

Zapožičal: Sony