Domov Recenzie Recenzia: Sony Xperia 1 III a 5 III

Recenzia: Sony Xperia 1 III a 5 III

Zdielať

Za aktuálne vlajkové lode spoločnosti Sony možno považovať smartfóny Xperia 1 III a 5 III, ktoré sme otestovali.

Ide už o tretiu generáciu týchto modelov, ktoré prinášajú oproti starším generáciám vylepšenia v podobe novšieho hardvéru, v oblasti fotoaparátov ako aj softvéru. Už na prvý pohľad je najvýraznejším prvkom natiahnuté šasi na výšku, s pomerom strán displeja 21:9, pričom výrobca tvrdí, že je optimalizovaný pre video obsah. Oba mobily sú si podobné, ale v niečom aj odlišné. Prvý rozdiel, ktorý sme si všimli už po rozbalení je zadná strana. Zatiaľ čo väčší a vybavenejší (1 III) má matný povrch príjemný na dotyk a nezachytáva príliš odtlačky prstov a nečistoty, 5 III je pravý opak. Zadná strana je lesklá, šmykľavá a už po prvom úchope vidieť odtlačky. Menší model 5 III sa snaží držať krok so skutočnou vlajkovou loďou, modelom 1 III, čo sa týka hardvéru. Najviac to badať pri fotoaparátoch, ktoré sú v oboch modeloch prakticky rovnaké (vrátane teleobjektívu s dvojitou ohniskovou vzdialenosťou). Iba s malým rozdielom, modul ToF v modeli 5 III chýba.

Mnohé parametre majú oba mobily rovnaké, avšak 5 III používa na ochranu displeja sklo Gorilla Glass 6 na rozdiel od skla Victus na modeli 1 III. Taktiež nejde o displej s rozlíšením 4K Ultra HD (ktorý ponúka 1 III), ale rozlíšenie Full HD (1080p, pre 5 III), čo je na 6,1“ displej rozhodne dostatočné. Poteší, že v oboch zariadeniach je podpora pre 120 Hz obnovovaciu frekvenciu spolu s HDR. Ďalšími rozdielmi sú pamäte a úložisko. Zatiaľ čo 1 III ponúka až 12GB RAM a 256GB úložisko, 5 III ponúka „len“ 8GB RAM a 128GB vnútornej pamäte. Pre používateľov môže byť rozhodujúce, že 5 III nemá bezdrôtové nabíjanie, zatiaľ čo model 1 III ho plne podporuje. Zvyšné parametre a špecifikácie sú medzi oboma rovnaké. Poteší výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 888 a tiež stereo reproduktory. Vítaným a milým prekvapením je prítomnosť 3,5 mm audio jack konektoru na slúchadlá a tiež slot microSD na pamäťovú kartu (hoci hybridný a podporuje buď dve nanoSIM alebo jednu nanoSIM kartu a pamäťovku). Zaujímavosťou však je, že oba telefóny majú rovnakú kapacitu batérie – 4500 mAh.

Dizajn oboch testovaných zariadení sa nelíši od predchodcov. Azda jediná vec, vďaka ktorej je nová generácia Xperie rozpoznateľná od tej predchádzajúcej, je obdĺžnikový otvor pre periskopový objektív. Rovnako oba modely majú stupeň krytia IP65/IP68, takže by nemal pri telefónoch vzniknúť problém pri ponorení do hĺbky 1,5 m,ani s prúdom vody. Výrobca už roky „odoláva“ výrezom v displeji, nech by boli v akejkoľvek forme. Aj pri testovaných modeloch preto žiaden výrez nie je, a selfie fotoaparát, slúchadlo, senzory okolitého svetla a priblíženia aj notifikačná LED dióda sú tak umiestnené v pomerne malej časti rámu nad displejom. Páči sa nám praktický snímač odtlačkov prstov vo vypínači, ale občas sme s ním mali problém a museli sme ho opakovane prikladať. Tiež považujeme za jednu z hlavných predností telefónu 5 III jeho pomerne kompaktné rozmery: 157×68×8 mm. A hoci to nie je kompaktný model,  považujeme celkové rozmery za rozumne nastavené a jeho úchop a celkový „feeling“ za veľmi dobrý. Vďaka tomu sa v ruke telefón drží veľmi dobre a možno ho ľahko ovládať aj jednou rukou.

Menší model (5 III) používa 6,1“ OLED panel s rozlíšením 2560×1080 px, s pomerom strán 21:9 a maximálnou obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Hustota pixelov 449 ppi, považujeme ho za viac než dostatočne jemný. Azda jediný problém bol maximálny jas, ktorý je v porovnaní s konkurenčnými modelmi o niečo nižší. To môže byť v niektorých prípadoch problém najmä v lete, na priamom slnku. Displej podporuje HDR, možno si tak užiť všetok obsah v lepšej kvalite, najmä YouTube, či HBO Max. Rozlíšenie 4K Ultra HD zostáva vyhradené pre 1 III. Ponúka 6,5“ OLED panel a pomer strán 21:9, čo v prípade 4K znamená rozlíšenie 3840×1644 px, podporou 120 Hz a hustotou 643 ppi. Vďaka tomu je displej oveľa jemnejší ako na 5 III, zobrazuje prvky ešte jemnejšie a detailnejšie, ale napriek tomu považujeme oba displeje testovaných zariadení za veľmi jemné, presné a podanie farieb je výborné.

Na obe obrazovky telefónov je priam radosť sa pozerať. Hoci pri klasických filmoch, či seriáloch sú viditeľné po oboch stranách čierne pruhy (vďaka inému pomeru strán ako je klasický 16:9). Naopak texty, ale tiež prehliadanie internetu je pohodlné, vďaka natiahnutému displeju na výšku sa na plochu zmestí a zobrazí viac textu a nie je nutné veľa scrollovať. Pri prechode z telefónu s tradičným pomerom strán chvíľu trvá, kým si používateľ zvykne na nový pomer strán a že telefón je značne natiahnutý do výšky. Pripomeňme, že aj 1 III má maximálny jas nižší ako konkurencia a problém na slnku môže byť rovnaký ako pri 5 III.

Oba sú vybavené čipom Qualcomm Snapdragon 888. To znamená špičkový výkon pri úlohách náročných na procesor aj grafiku. Poteší tiež systém pre 5G, ktorý možno používať pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka). Rýchlosť a plynulosť je veľmi dobrá a počas nášho testovania sme nezaznamenali žiadne problémy. Počas nášho testovania sme si taktiež vyskúšali už klasický záťažový test, čo znamená, že máme naraz spustených desiatky appiek a otvorených desiatky kariet a medzi nimi prepíname. Veľká pamäť sa podpisuje pod fakt, že sa nám na pozadí aplikácie nezatvárali. Azda jediný problém, ktorý sme zaznamenali je prehrievanie procesora a vyššia povrchová teplota na povrchu zariadení.

Oba mobily majú zhodne 4500 mAh a takisto oba modely podporujú nabíjanie 30W. Pri TOP modeloch by sme čakali viac. Konektivita zariadenia ponúka výbavu pre vlajkové lode – podporu pre Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/ax a Bluetooth v5.2. Sú tu taktiež štyri navigačné technológie GPS, GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo. Potešia tri, resp. štyri fotoaparáty (5 III, resp. 1 III). Ide pritom o zostavu troch 12 MPx snímačov: hlavný, teleobjektív, ultraširoký (a 1 III používa ešte TOF). Úroveň fotiek je porovnateľná s ostatnými 12 MPx fotoaparátmi na trhu, ale detaily sú v tomto prípade lepšie. Páči sa nám nízka úroveň šumu a skvelé podanie farieb. S výsledkami fotografii sme boli pri oboch modeloch spokojní. Okrem klasického režimu ponúka výrobca aj režim pre profesionálov, kde si možno nastaviť detaily snímanej scény s rôznymi nastaveniami.

Na poli smartfónov je veľká konkurencia a každý výrobca sa snaží zaujať niečím iným. Japonský výrobca zaujal parametrami, najmä skvelým displejom, rýchlym prostredím v OS Android s nadstavbou bez „preplácnutého“ obsahu, či aplikácii navyše. Páči sa nám kombinácia snímačov fotoaparátu a ich výsledky, stereo reproduktory, audio jack a možnosť rozšírenia priestoru pamäťovými kartami a tiež „originálny“ dizajn. Hoci už možno hovoriť o tretíkrát „recyklovanom“ dizajne, na ktorom sa aj postupom času veľa nezmenilo. Oceňujeme kvalitné konštrukčné spracovanie a na prvý pohľad vyzerá veľmi dobre. Azda najviac upúta pozornosť na výšku natiahnutý displej. Iste, nájdu sa používatelia, ktorým to nemusí vyhovovať, nakoľko sa ovláda o niečo horšie jednou rukou, najmä pokiaľ ide o notifikačnú lištu a hornú časť. My sme si však na nový typ pomeru strán displeja zvykli až prekvapivo rýchlo a počas mnohých činností to možno považovať aj za praktické riešenie. Oba mobily ponúkajú výbornú výbavu a voľba, po ktorom siahnuť a ktorý je vhodnejší, závisí od preferencii používateľa.

Zapožičal: Sony