Domov Audio Recenzia: Sony WH-1000XM5

Recenzia: Sony WH-1000XM5

Zdielať

Otestovali sme bezdrôtové slúchadlá, ktoré sa zaraďujú do prémiového segmentu. Už na prvý pohľad nás zaujali svojim jednoduchým, no efektným dizajnom.

Testovali sme model v elegantnom čiernom prevedení, v predaji je aj sivá verzia. Konštrukčné spracovanie je prevažne z plastu s koženým polstrovaním. Hoci by sme radšej videli lepší materiál ako plast, ten má za následok príjemné nosenie a nízku hmotnosť 250 gramov. Je veľmi pevný a ku konštrukčnej časti nemáme žiadne výhrady. Mrzí nás len matný povrch ktorý zachytáva odtlačky prstov. Na vonkajšej strane náušníkov sú dve fyzické ovládacie tlačidlá na zapnutie/spárovanie a tlačidlo, ktoré cyklicky prepína režimy potlačenia hluku, ako aj 3,5 mm aux konektor a port USB-C na nabíjanie. Vonkajšia časť slúži tiež aj ako dotykový ovládací panel, ktorý možno použiť na prehrávanie, pozastavenie či preskočenie hudby a zvýšenie alebo zníženie hlasitosti. Čerešničkou na torte je pribalené puzdro, ktoré chráni pri prenášaní.

Oceňujeme príjemné nosenie počas celého dňa. Je to najmä vďaka pamäťovej pene v náušníkoch, ktoré obopnú okolie ucha. Tým sa docieli presná fixácia slúchadiel na ušiach, eliminuje prípadný vonkajší hluk a možno ich použiť nielen doma, ale aj vonku. Fixácia je presná a slúchadlá nám nespadli z hlavy ani pri športových aktivitách. Poteší možnosť pripojiť slúchadlá naraz k viacerým zariadeniam. K dispozícii je Bluetooth 5.0, doplnený o NFC pre jednoduché a rýchle spárovanie so smartfónom. Pripojenie je možné tiež cez audio kábel. Nabíjanie možno realizovať cez USB-C kábel. Páči sa nám funkcia automatického zastavenia prehrávaného obsahu (piesne, či videa) pri zložení slúchadiel z hlavy.

Ďalšou praktickou funkciou je automatická detekcia, či používateľ sedí alebo je v pohybe a v akom prostredí sa pohybuje. Na základe toho slúchadlá prispôsobujú aj vonkajšie odhlučnenie. Azda jediná nevýhoda slúchadiel je, že neponúkajú zvýšenú odolnosť voči vode, ktorú by sme ocenili. Najzaujímavejším na testovanom zariadení je reprodukcia a tá je výborná. Slúchadlá sú vhodné pre audiofilov, páči sa nám perfektné podanie, ktoré sme otestovali pri bezstratovej streamovacej službe Tidal. O reprodukciu sa starajú 30 mm meniče (v predošlom modeli 40 mm), ktoré ponúkajú široké frekvenčné pásmo (4 – 40000 Hz). Chválime taktiež aj vysokú výdrž batérie, ktorá je na úrovni 35 hodín (výrobca udáva 38 hodín). Cena je nastavená aj vzhľadom k parametrom primerane, na úrovni 320 až 370 eur.

Sony WH-1000XM5 považujeme za výborné slúchadlá. Páči sa nám pohodlné nosenie počas celého dňa, veľmi dobré odhlučnenie, ako aj perfektná reprodukcia zvuku. Oceňujeme aj praktické funkcie ako je automatické pozastavenie prehrávanej piesne, či videa, kvalitné (hoci plastové) konštrukčné spracovanie a nízku hmotnosť. Za azda jediné nedostatky považujeme chýbajúcu vodeodolnosť a matný povrch slúchadiel, kde sa viac ukazujú odtlačky prstov. Odporúčame.

Vďaka funkčným vlastnostiam udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Sony WH-1000XM5 ocenenie TOP Produkt

Zapožičal: Sony