Domov Periférie Recenzia: SanDisk Ultra Dual Drive Luxe 128GB

Recenzia: SanDisk Ultra Dual Drive Luxe 128GB

Zdielať

Otestovali sme už na prvý pohľad elegantne a zaujímavo vyzerajúci USB kľúč pre mobilné zariadenia aj počítače s USB-C portom.

Veľký rozmach majú vďaka cloudu už zrejme USB kľúče za sebou, avšak treba uznať, že často padne vhod skôr USB kľúč ako cloud. Napríklad v zahraničí, mimo dostupnej Wi-Fi siete, alebo pokiaľ ide o komfort pri prenášaní a kopírovaní dát. Možno ho schovať kamkoľvek, rozmery sú pritom iba 45×12×9 mm a hmotnosť 20 gramov. Rozhodne oceňujeme kvalitu konštrukcie, keďže je vyrobený v celokovovom šasi s otočným reverzibilným krytom. Ten podľa potreby zaklapne a odhalí konektor typu USB-A (klasický USB 3.0 port do počítača), alebo USB-C (pre pripojenie so smartfónom). Je v ňom aj otvor na pútko, aby ho mohol používateľ prenášať spolu s kľúčmi a nestratil ho.

Dizajn a spracovanie sú veľmi dobré, prémiové a hoci sa nám páči celokovový dizajn, má aj nedostatky. Kovové spracovanie je náchylné na poškriabanie, či už od pravidelného pripájania a odpájania z USB portu, alebo tiež vďaka otočnému krytu, ktorý však zanecháva po čase určitú stopu. Dokonca po viacnásobnom použití má otočná krytka už voľnosť, takže hoci pôsobí dizajnovo luxusne, spracovanie má z praktického hľadiska medzery. Počas letných dní sme si všimli, že sa USB kľúč veľmi ľahko zohreje a teploty sú vysoko nad rozumné akceptovateľné hodnoty a nepôsobí to zrovna príjemne.  Testy nám však ukázali, že vysoká teplota nemá vplyv na výkon a teplo je zvládnuteľné, len je nepríjemné. Hoci sme otestovali 128GB verziu, v predaji je viac verzii – 32GB, 64GB, 256GB, 512GB a 1TB.

USB kľúč má z výroby formátovanie súborového systému exFAT, ktorý zaručuje okamžitú kompatibilitu s počítačmi so systémom Windows alebo Mac PC a dokonca aj so zariadeniami so systémom Android. Výrobca deklaruje, že použitý USB 3.1 Gen 1 má rýchlosť čítania 150 MB/s a ​​výsledok potvrdzuje rýchly test na CrystalDiskMark. V praxi sme namerali rýchlosť 154 MB/s pri čítaní a 73 MB/s pri zápise. USB kľúč podporuje aplikáciu SanDisk Memory Zone, ktorá je k dispozícii v obchode Google Play. Elegantne navrhnutá aplikácia slúži ako správca súborov, ktorý používateľovi umožňuje kopírovať, alebo presúvať súbory z interného úložiska mobilného zariadenia na flash disk. Azda jedinou nevýhodou je, že nemožno automaticky zálohovať súbory.

SanDisk Ultra Dual Drive Luxe 128GB  je zaujímavý USB kľúč, ktorý ponúka možnosť ukladania dát pre mobilné zariadenia aj počítače. Keďže ponúka klasický USB aj USB-C konektor, je tak kompatibilný s mnohými zariadeniami. Aj cena je priaznivá, pohybuje sa na úrovni 20 eur.

Zapožičal: SanDisk