Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy Z Flip 4

Recenzia: Samsung Galaxy Z Flip 4

Zdielať

Na trhu sa objavujú aj menej tradičné smartfóny, akými sú skladacie „véčka“. Otestovali sme štvrtú generáciu Galaxy Z Flip 4. Čo prináša?

Na slávnostnom predstavení Samsung Unpacked predstavil kórejský výrobca celkovo dve skladacie zariadenia – jeden skladací telefón do tvaru véčka (Z Flip 4) a potom skladací hybrid telefónu a tabletu v jednom (Z Fold 4). Model Flip 4 sme mali na týždňové testovanie požičaný od spoločnosti Alza.sk. V mnohých aspektoch podobný ako Flip 3, ale lepší. Ide o vylepšenú novinku s konštrukciou, ktorá sa postupne vyvíja a zlepšuje niekoľko rokov. Aktuálny model je vybavený rovnakým vnútorným displejom Dynamic AMOLED 2X aj vonkajším Super AMOLED ako predchodca. Vďaka zmenšeným rámikom okolo sklopnej obrazovky a plochejšiemu hliníkovému rámu je Flip 4 o niečo kratší a s tenším pántom.

Skladací displej používa rovnakú adaptívnu obnovovaciu frekvenciu až 120 Hz (ako predchodca) spolu so špičkovým jasom až 1200 nitov. Záhyb v strede tu zatiaľ zostáva, rovnako ako perforácia pre selfie kameru. Hlavný rozdiel oproti tradičným telefónom (záhyb) je pri každodennom používaní badať a chvíľu potrvá, kým si používateľ zvykne si ho „nevšímať“. Telefón ponúka stupeň odolnosti voči vode IPX8, čo rozhodne oceňujeme. X ale znamená, že nie je prachu odolný. Voči predchodcovi má o 12% väčšiu kapacitu batérie a podporuje 25W nabíjanie (predtým 15W). Zrýchlilo sa aj bezdrôtové rýchle nabíjanie, a to na 15W. Prekvapením je balenie a najmä tenká a ľahká krabička. V nej je otvorený mobil, ktorý je otočený vnútornou časťou nadol. V tenkej papierovej priehradke je iba kábel USB-C/USB-C a nástroj na SIM karty. Nabíjačka už tradične chýba a tí, ktorí chcú využiť maximálny výkon nabíjania si ju musia dodatočne kúpiť od výrobcu, prípadne použiť svoju.

Už po prvom otvorení sa nám páči kvalita spracovania. Hliníkový rám je pevný, bol tiež vylepšený použitím pevnejšieho materiálu s lesklým povrchom a plochejším profilom. Potešia aj odolnejšie panely Victus+ s novou matnou povrchovou úpravou. Hoci sa výrobca zameral skôr na vylepšenie dizajnu a konštrukcie predošlého modelu, nie je to na škodu. Ochranná fólia na hornej strane skladacieho OLED-u zostala a v prípade jej odstránenia riskujete poškodenie displeja a výrobca dôrazne neodporúča jej odlepovanie. To je však zároveň aj prínosom, nakoľko priamo pri výrobe nalepená ochranná fólia je kvalitná a je osadená na displeji presne (na rozdiel od viacerých čínskych výrobcov, kde sme na toto poukazovali).

O zobrazenie sa primárne stará vnútorný (po rozložení) 6,7“ displej Dynamic AMOLED 2X s rozlíšením 2640×1080 pixelov. V strede hornej časti má výrez pre selfie fotoaparát. Nad displejom je slúchadlo, ktoré funguje aj ako stereofónny reproduktor. A hoci pre účely selfie možno použiť aj zadný fotoaparát s malým 1,9“ vonkajším displejom, na videohovory nie je veľmi vhodný a to je dôvod, prečo sa výrobca rozhodol ponechať vnútorný fotoaparát. Navyše vnútorný snímač slúži aj na rozpoznávanie tváre pri odomykaní, avšak ako tradične ide o 2D sken. Ten má bezpečnostné a svetelné limity a rezervy (napríklad počas prítmia nemožno odomknúť mobil rozoznaním tváre a pod.).

Displej aj spolu s ochrannou fóliou z výroby vyzerá výborne. Ponúka jasné a farebné podanie a na takýto skladací smartfón má správnu veľkosť. Záhyb v strede po určitom čase nepôsobí rušivo a nie je problém si naň zvyknúť. Počas nášho krátkeho používania sme badali zahnutie najmä zo začiatku, ale pri zobrazovaní fotografií, videí, či obsahu na internete nie je až tak výrazný, ide skôr o fyzickú vlastnosť, ktorú cítiť pri scollovaní po displeji. Vonkajší, 1,9“ Super AMOLED displej vedľa duálneho fotoaparátu je rovnaký ako na predošlom modeli. Môže zobrazovať hodiny, oznámenia, widgety, čas do úplného nabitia pri nabíjaní a možno ho použiť aj ako hľadáčik na selfie. Ide teda o zaujímavý doplnok ku hlavnému displeju v čase, keď je mobil zložený „napoly“ a používateľ bez nutnosti otvoriť mobil zistí to najdôležitejšie.

Zadná strana telefónu je pokrytá panelmi Gorilla Glass Victus+. Spodná časť je úplne zapustená a prázdna, hoci pod sklom je cievka bezdrôtového nabíjania. K dispozícii je aj reverzné bezdrôtové nabíjanie. Horná polovica je tiež z jedného skla, hoci sa skladá z dvoch častí: spodná je lesklá a pokrýva vonkajší displej spolu s dvomi snímačmi fotoaparátov a LED bleskom, zatiaľ čo zvyšok je s matnou povrchovou úpravou. Páči sa nám umiestnenie čítačky odtlačkov prstov vo vypínacom tlačidle, ale jej umiestnenie je podľa nás vysoko. Oveľa príjemnejšie by bolo umiestnenie v spodnej časti, bližšie ku prstom a nie v hodnej časti skladacieho mechanizmu.

Telefón používa najnovší čip Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, rovnaký ako ostatné vlajkové lode konkurencie. Výbavu dopĺňa 8GB RAM a 512GB vnútorná pamäť. Spolu s rýchlym 120 Hz displejom (1-120 Hz dynamicky sa meniaca frekvencia) telefón už na prvý pohľad pôsobí oveľa svižnejšie ako modely so 60 Hz panelom. Počas krátkeho testu zariadenia a jeho testovania sme nezaznamenali žiadne problémy. Aj systém, ktorý umožňuje viaceré spôsoby ovládania (napríklad pri otvorení ako véčku) bol plynulý, rýchly a bezproblémový. Mobil podporuje 5G siete a je vhodný pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka). Počas testovania sme používali na telefóne v tom čase najnovší systém Android 12 s nadstavbou One UI 4.1.1.

Zadná strana telefónu patrí už tradične fotoaparátom. Smartfón používa dva snímače s rozlíšením 12 MPx. Primárny fotoaparát so svetelnosťou f/1.8 ponúka za denného svetla vynikajúce výsledky plné detailov a málo šumu. Kontrast je skvelý a dynamický rozsah je dobrý, a to aj vďaka automatickému HDR, ktorý robí svoju úlohu veľmi dobre. Fotografie z ultraširokouhlého fotoaparátu sú celkom dobré, prekvapivo detailné, hoci ostrosť je slabšia ako na primárnom foťáku. Farby, kontrast a dynamický rozsah sú podobné ako pri výsledkoch primárneho snímača fotoaparátu. A hoci sme od mobilu nemali vysoké očakávania, boli sme veľmi milo prekvapení z výsledku.

Rozhodne oceňujeme rýchlejšie nabíjanie mobilu, ktoré je aktuálne 25W. Vďaka tomu ho možno nabiť z nuly na 55% za 30 minút. Výdrž batérie je prakticky tradičná – jeden deň. Záleží najmä od používania a činností. Telefón podporuje aj bezdrôtové nabíjanie s výkonom 15 W a na zadnej strane môže ponúknuť aj reverzné bezdrôtové nabíjanie. Pokiaľ ide o konektivitu, tá uspokojí používateľov. Je tu aj najnovší Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6 a tiež Bluetooth v5.2. Sú tu tiež navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo. Podanie zvuku je dobré, hoci k najlepším nepatrí. Mobil používa dva (stereo) reproduktory – jeden zo spodnej strany, ktorý ale možno ľahko zakryť a druhý nad displejom. Zvuk je hlasitý, hoci s oslabenými basmi.

Samsung Galaxy Z Flip 4 je rozhodne zaujímavý smartfón, ktorý zaujme používateľov a nájde si uplatnenie na trhu. Medzi azda najväčšie prínosy v dnešnej „tehlovej“ dobe sú priam fantastické (minimalistické) rozmery, jednoduchá skladacia konštrukcia, ktorá sa z malého a zloženého mobilu razom roztvorí a ponúkne používateľom veľký 6,7“ displej. Ku kvalite displeja nemáme žiadne výčitky, má skvelé podanie farieb, jas, aj farebné možnosti nastavenia. Páči sa nám aj kvalitný fotoaparát a hoci nepatrí medzi špičku, na fotografie na sociálne siete a pre menej náročných plne postačuje. Počas dobrého svetla a najmä v exteriéri podáva veľmi solídne výsledky. Je čo zlepšovať, ale to môže prísť v ďalších generáciách. Skladací mechanizmus je zaujímavý, pre niekoho možno aj nostalgický, pre mnoho ľudí zrejme jedinečný a zaujímavý. Flip 4 považujeme za najdostupnejší skladací smartfón, hoci je jeho cena veľmi vysoká (na úrovni 900-1200 eur), ale má rozhodne čo ponúknuť.

Vďaka výkonným komponentom v malom telefóne udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Samsung Galaxy Z Flip 4 ocenenie Mobilita

Zapožičal: Alza.sk