Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy S23 Ultra

Recenzia: Samsung Galaxy S23 Ultra

Zdielať

Kórejský výrobca má v portfóliu už tradične trojicu modelov – S23, S23+ a S23 Ultra. Testovali sme najväčší a najvybavenejší z nich.

V predaji sú štyri farebné varianty – nami testovaná biela a tiež čierna, fialová a zelená. Z hľadiska veľkosti pamäte ide o dve možné verzie – 256GB (náš testovaný model) a 512GB. Mobil disponuje 12GB RAM, integrovaným stylusom „S Pen“ a veľkou 5000 mAh kapacitou batérie. Vo výbave je rýchla a spoľahlivá čítačka odtlačkov prstov priamo v displeji. Najväčším prínosom je, že funguje aj v tme bez nutnosti presvetlenia senzora a enormného zvýšenia jasu. Rám je vyrobený zo zliatiny hliníka, predný aj zadný panel sú zo skla. Krycím sklom je Corning Gorilla Glass Victus 2, ktoré by malo byť ešte lepšie ako minuloročný typ Victus+.

Základom je špeciálne upravený procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy, ktorý je na rozdiel od bežného SoC pretaktovaný na vyššie frekvencie pre rýchlejší chod zariadenia a efektívnejšie chladenie. Poteší nový 200 MPx snímač, ktorý nahrádza predošlé 108 MPx snímače v minulých Ultra. Je tu tiež certifikácia zvýšenej odolnosti voči vode a prachu (IP68). V sérii S23 chýba už tradične audio konektor, na spodnej strane je nabíjací USB-C konektor, reproduktor a mikrofón.

Balenie je veľmi skromné, tak ako je to to už bežné aj u konkurencie. V štíhlej krabici je iba telefón, kábel USB-C/USB-C, ihla na vysunutie šuplíka na SIM karty a manuály, nič viac. Telefón má vysokú hmotnosť 233 gramov a extrémne veľké rozmery 164×78×9 mm. Vďaka vysokému profilu (hrúbke) a málo zaobleným hranám sa drží horšie a po čase môže rezať do dlaní. S23 Ultra sa na prvý pohľad nelíši od odchádzajúceho modelu, hoci pri detailnejšom porovnaní badať plochejší displej, a istejší úchop. Displej je už na prvý pohľad dychberúci a je radosť naň pozerať. Tiež sa nám páčia minimalistické a veľmi tenké rámčeky.

Stylus v aktuálnom modeli je identický s minuloročným. Pre používateľa je k dispozícii je 4096 úrovní citlivosti a 2,8 ms latencia. Reaguje totiž na rôzne úrovne prítlaku, vďaka čomu dokáže simulovať klasické pero. Výrobca vďaka softvéru a aplikáciám umožňuje používateľom okrem kreslenia či písania vytvárať screenshoty, animované GIF, alebo špecifické výrezy zo snímky obrazovky. Tie padnú vhod najmä na veľkú vnútornú obrazovku, kde ich používateľ môže použiť na kreatívne úlohy. Vďaka funkcii Air Actions možno pero použiť aj ako akýsi diaľkový ovládač na realizáciu fotiek, hudby atď. Stylus má vstavaný kondenzátor, ktorý sa pri vložení vždy nabije a používaním sa postupne vybíja. V nami testovanej bielej farbe sme mali stylus v čiernej, čo vytvára veľmi pekné čierno-biele kombo, ktoré sa k sebe hodí. S množstvom funkcii je radosť S Pen používať.

O zobrazenie sa stará veľký, 6,8“ QHD+ panel s rozlíšením 3088×1440 px, pomerom strán 19,3:9 a 501 ppi. Dynamic AMOLED 2X displej má obnovovaciu frekvenciu 120 Hz (v rozsahu 1–120 Hz) a certifikáciu HDR10+. Maximálny jas je 1200 nitov v režime vysokého jasu (HBM) a špičkový jas 1750 nitov. Kvalita panelu je fantastická, displej je výborne čitateľný. Predvolený režim Vivid podporuje širokú škálu farieb a poskytuje príjemne živý výstup. Funkcia Vision Booster zlepšuje čitateľnosť na priamom slnku, čo ocenia používatelia najmä v lete.

Počas sledovania multimédií zo streamovacích platforiem bol obraz upravený funkciou HDR10+, čo zlepšuje používateľský zážitok a vďaka kvalitným stereo reproduktorom v telefóne bola radosť sledovať akékoľvek video. S displejom a celkovým podaním farieb sme boli mimoriadne spokojní a nemáme k nemu výčitky. Mobil podporuje 5G siete a je vhodný pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka). Počas testovania sme používali na telefóne v tom čase najnovší systém Android 13 s nadstavbou One UI 5.1.

Nadstavba aj operačný systém sú veľmi dobre prispôsobené. Kritizovať ale možno nedostatočnú podporu pre aktualizácie, keďže ešte v júli 2023 mal mobil bezpečnostné záplaty z januára 2023 – a to je pri prísľube výrobcu o garancii 4 veľkých systémových aktualizácii a bezpečnostných záplat po dobu 5 rokov málo (navyše s viac než pol roka starou bezpečnostnou záplatou). Napriek tomu, že výrobca uvádza, že bude každý mesiac distribuovať bezpečnostné záplaty, počas nášho dlhodobého testovania ostalo všetko po starom, počas celej doby neprišla ani jedna aktualizácia.

Telefón používa najnovší čip Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 2 for Galaxy. Čip, ktorý je exkluzívnou verziou pre Samsung s pretaktovaným CPU a GPU. Procesor je pre všetky modely S23 pre celosvetový trh. Delenie na lepší a výkonnejší Snapdragon a problémový Exynos je teda, aspoň nateraz, minulosťou. Výbavu dopĺňa 12GB RAM a 256GB vnútorná pamäť. Spolu s rýchlym displejom telefón už na prvý pohľad pôsobí oveľa svižnejšie ako modely so 60 Hz panelom. Počas nášho dlhodobého testovania sme nezaznamenali žiadne problémy.

Pokiaľ ide o konektivitu, tá uspokojí väčšinu používateľov. Je tu najnovší systém Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6 a tiež Bluetooth v5.3. K dispozícii sú tiež navigačné technológie GPS a GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo. Zvukový prejav je veľmi dobrý, hoci k najlepším nepatrí. Mobil používa dva (stereo) reproduktory. Zvuk je hlasitý, hoci s oslabenými basmi. Používatelia môžu aj v tomto modeli využiť funkciu DeX, čo umožňuje pripojiť telefón prostredníctvom USB-C do HDMI k monitoru a používať ho „ako počítač“.

Nabíjanie zariadenia ostáva na 45W tak, ako po minulé roky. Telefón sa za 30 minút nabije z 0% len na 51% pri 25W nabíjačke, a z 0% na 65% pri 45W výkone. Keďže v balení nie je adaptér (v mene „ekológie“), musí si ho používať dokúpiť samostatne, alebo využiť už existujúci, ktorý podporuje PD (PowerDelivery). K dispozícii je podpora pre bezdrôtové 15W nabíjanie a 4,5W reverzné nabíjanie skrz Qi. O napájanie sa stará 5000 mAh Li-Ion batéria. Výdrž je veľmi dobrá a to vďaka variabilnej obnovovacej frekvencii. Počas testovania sme sa dostali na zruba 5-6 hodín SOT (screen on time, teda doba zapnutého displeja). Hoci v porovnaní s Apple iPhone 13 Pro, ktorý pri 3095 mAh batérii dosahuje 8-9 hodín SOT, zaostáva, ide stále o dobré hodnoty.

Telefón ponúka výbornú fotografickú výbavu, základom je 200 MPx snímač s f/1.7, ktorý má v S23 Ultra premiéru. Fotografie sú za denného svetla skvelé, farby živšie a majú tiež jasnejšie tiene. Vysoké rozlíšenie hlavného snímača umožňujú vytvárať fotky s vysokým rozlíšením, k dispozícii je 50 MPx aj 200 MPx rozlíšenie. Zlepšil sa aj ultrazoom, ktorý má pri fotografiách menej šumu a výsledkom sú veľmi dobré fotografie ktoré umožňujú používateľom fotiť blízke objekty. K dispozícii je 3-násobné priblíženie, ktoré je výborné; 10-násobné, ktoré je stále veľmi dobré a pri väčšine scén použiteľné.

Hoci výrobca deklaruje, že dokáže odfotografovať mesiac, výsledky sú rozpačité a počas testovania 100-násobného priblíženia sú fotky nepoužiteľné. V prípade „fotenia“ mesiaca tak záber agresívne vylepšuje umelá inteligencia a algoritmy, ktoré zapracujú na výslednej fotografii. Pri bežných funkcionalitách by totiž snímač toho nebol schopný a možno konštatovať, že kritici majú v tomto prípade pravdu, keď hovoria o zavádzaní pri „fotografovaní mesiaca“. Nie vždy viac megapixelov znamená lepšie fotky, možno ale konštatovať, že kvalita snímok sa medzigeneračne zlepšila. S výsledkami sme boli veľmi spokojní a v porovnaní Apple iPhone 13 Pro dosahoval lepšie výsledky.

S23 Ultra nahráva video v rozlíšení až 4K60 všetkými piatimi fotoaparátmi. Hlavný fotoaparát na zadnej strane dokáže nahrávať aj 8K a teraz to dokáže pri 30 snímkach za sekundu (bez predošlého obmedzenia 24 fps). Stabilizácia videa je k dispozícii vo všetkých režimoch, ale možno ju aj vypnúť. Snímanie 8K je vždy v h.265 HEVC, zatiaľ čo pri ostatných režimoch sa dá vybrať medzi h.264 alebo h.265. Hlavný fotoaparát zaznamenáva vynikajúce videá pri slabom osvetlení. Zachytí široký dynamický rozsah, a zdá sa, že ani farby v noci netrpia žiadnou degradáciou. Ultrawide nebol počas dňa príliš dobrý, ale v noci podáva nadpriemerný výsledok. Hoci menej ostrý a detailný ako hlavný fotoaparát, ale stále má dobré detaily a zachováva si výborné globálne vlastnosti.

Samsung Galaxy S23 Ultra je telefón so skvelou výbavou, ktorý ponúkne možnosť natáčať 8K video pri plných 30 fps, má krásny 120 Hz displej, vysoký výkon a počas testovania nám v podstate nič nechýbalo. Áno, 100-násobný zoom alebo 8K video sú marketingové „chytáky“ a nie v praxi využiteľné funkcie. Výčitky máme ku gigantickým rozmerom a vysokej hmotnosti, aj vysoko nastavenej cene: „lacnejšia“ verzia 8GB/256GB stojí od 950 eur a vybavenejšia so 12GB/1TB stojí priam neuveriteľných 1400 eur a viac. Páči sa nám veľká kapacita batérie, ktorá má pri vyššej obnovovacej frekvencii a výkonnému procesoru dobrú výdrž. Na displej je radosť pozerať a páči sa nám rýchle prostredie telefónu. Telefón je určený náročným používateľom, ktorí chcú vyťažiť maximum. Odporúčame.

Zapožičal: Samsung