Domov Periférie Recenzia: Samsung Galaxy Note 4 & Gear S

Recenzia: Samsung Galaxy Note 4 & Gear S

Zdielať

Tabletofón od Samsungu patrí medzi zariadenia, ktoré sa snažia odlíšiť od ostatných modelov. Či už svojím spracovaním, hardvérom, ale aj stylusom, ktorý pridáva telefónu novú funkcionalitu. Ako je na tom najnovšia štvrtá generácia? Testovali sme Note 4 spolu so smart hodinkami Gear S a prinášame náš pohľad po dlhšom čase používania.

Samsung Galaxy Note 4 01

Typickým pre spoločnosť je plastové spracovanie aj v najdrahších modeloch, za čo si vyslúžil nemalú dávku kritiky. Zmena nastala s príchodom modelu Galaxy Alpha a aj najnovšou sériou A, ktoré používajú kov ako hlavný prvok. V tomto telefóne nájdeme kovové boky, ktoré sú mierne zaoblené pre pohodlnejšie držanie v ruke.

Samsung Galaxy Note 4 02

Note 4 má rozmery 154×79×9 mm a hmotnosť 177 gramov. Voči predchodcovi je to o niečo viac. Note 3 má rozmery 151×79×8,3 mm a hmotnosť 168 gramov. Tlačidlo zapnutia/vypnutia nájdeme na pravej strane, zatiaľ čo ovládanie hlasitosti na ľavej. Umiestnenie sa tak nemení a ostáva rovnaké, ako je u spoločnosti Samsung zvykom.

Samsung Galaxy Note 4 03

Na hornej strane sa nachádza infračervený port a 3,5 mm jack na slúchadlá. Prednú stranu chráni ochranné sklo, ktoré si dokázalo poradiť so škrabancami aj odtlačkami prstov. Nad displejom je fotoaparát, notifikačná dióda a senzory. Pod displejom sa nachádza stredné hardvérové tlačidlo „Domov“ s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov a dvojicou senzorových tlačidiel „Multitasking“ a „Späť“.

Samsung Galaxy Note 4 04

Na spodnej strane je mikrofón, microUSB konektor a miesto na stylus. Na zadnej strane je fotoaparát, LED blesk, snímač tepu a reproduktor. Zadný kryt je odnímateľný a pod ním sa nachádza vymeniteľná batéria spolu so slotom na microSIM kartu a na pamäťovú microSD kartu.

Samsung Galaxy Note 4 05

O zobrazovanie sa stará 5,7“ Super AMOLED displej s rozlíšením 2650×1440 pixelov Quad HD (QHD), čo je hustota bodov 515 ppi. Rozlíšenie je veľmi jemné, má to však negatívny vplyv na vyššiu spotrebu energie z batérie. Displej má krásny ostrý obraz, viditeľnosť na slnku a široké pozorovacie uhly sú veľmi dobré. Poteší vysoký maximálny jas, ktorý sa voči predchodcovi zlepšil.

Samsung Galaxy Note 4 06

Základom je štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 805, taktovaný na 2,7 GHz, grafika Adreno 420 a  3GB RAM. Vnútorná pamäť má 32 GB, z ktorých je k dispozícií približne 24 GB. Operačným systémom je Android 4.4.4 KitKat s nadstavbou TouchWiz. S výkonom či plynulosťou nie je problém. Všetko beží bez najmenších problémov. Za nevýhodu považujeme veľa predinštalovaných aplikácii od výrobcu.

Samsung Galaxy Note 4 07

Aj Note 4 má stylus rovnako ako jeho predchodcovia. Väčšina funkcionalít je rovnaká ako v predchodcovi,  jediné čo nám z funkcii z Note 3 nefungovalo je screenshot, ktorý sa pri Note 3 dal vytvoriť pri stlačení tlačidla a priložení stylusu na displej. Ak sme stlačili tlačidlo na styluse a opísali obdĺžnik, telefón z danej časti spravil screenshot.

Samsung Galaxy Note 4 08

Tieto dve veci však už v Note 4 nefungujú a všetky príkazy sú prítomné ako funkcie v bezdotykovom príkaze. To však kazí pôvodný dojem, keď spraviť screenshot z celej obrazovky alebo časti bolo oveľa ľahšie ako teraz, keď treba vyvolať najprv bezdotykový príkaz a až potom vybrať funkciu screenshotu. Z nášho pohľadu to niektoré funkcie zhoršilo, hoci sa všetky možnosti zjednotili pod bezdotykový príkaz.

Samsung Galaxy Note 4 09

Zadný fotoaparát má 16 MPx a je viac než uspokojivý. Fotky z neho sú veľmi dobré, bez výrazného šumu. Darilo sa mu aj za zhoršených svetelných podmienok, kde si dokázal poradiť aj so šumom. Dobrú úlohu zohrala aj optická stabilizácia. Predný fotoaparát dostal rozlíšenie 3,7 MPx a dokáže zhotovovať pekné snímky, dokonca aj vo väčšej tme. Video je tiež v celkom dobrej kvalite.

Samsung Galaxy Note 4 10

Smartfón podporuje nahrávanie videa v 4K rozlíšení, to má podobné s minuloročným modelom. Aj keď nahrávanie takéhoto videa je extrémne náročné na úložný priestor, dokáže zachytiť oveľa viac ako pri Full HD. Treba sa však pripraviť na dramaticky narastajúci objem dát z videa.

Samsung Galaxy Note 4 11

Poteší bohatá konektivita, prítomné je Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth vo verzii 4.1. Telefón tiež podporuje LTE, USB Host a USB OTG.  NFC čip je integrovaný v batérii, ktorá je vymeniteľná a jej kapacita je 3220 mAh. Pribalená nabíjačka ju dokáže nabiť na 50% len za 30 minút, čo sa nám v praxi aj potvrdilo. S výdržou na tom bola celkom dobre, jeden až dva dni sa nám podarilo dosiahnuť. V prípade nižšieho rozlíšenia by sa výdrž batérie dokázala ešte o niečo zvýšiť.

Samsung Galaxy Note 4 12

Štvrtý tabletofón so stylusom – Note 4 od Samsungu je zaujímavým produktom, ktorý prináša opäť niekoľko noviniek. Výkonnejší procesor, vylepšený displej s jemným rozlíšením, Android vo verzii 4.4.4 KitKat, ktorý by mal byť čoskoro aktualizovaný na Lollipop, ale tiež zmena spracovania. Kovové boky sú fajn, stále to má však ďaleko k dizajnu prémiových zariadení, plast nepôsobí na prvý pohľad exkluzívnym dojmom.

Samsung Galaxy Note 4 01

Stále sa však stretávame s tým, že Samsung „zabúda“ na FM rádio a v prípade, ak používateľ rád počúva hudbu, tak pomocou online streamov cez mobilný internet minie „neobmedzené“ tarify tak rýchlo, že sa ani nenazdá… Za negatívum považujeme zmenu niektorých funkcii stylusu a ich zjednotenie do bezdotykového príkazu. Tento model prináša veľa vylepšení, od kúpy však odrádza jeho vysoká cena.

Samsung Gear S 01

Spolu s telefónom sme testovali aj smart hodinky Gear S, ktoré majú zakrivený 2“ Super AMOLED displej s rozlíšením 480×360 pixelov. Hodinky majú vnútornú pamäť 4 GB, operačnú pamäť 512 MB, dvojjadrový procesor s taktom 1 GHz a operačný systém Tizen. Obsahujú tiež samostatný slot na microSIM kartu, vďaka ktorej možno hodinky používať nezávisle od telefónu.

Samsung Gear S 02

Hodinky majú tiež Bluetooth vo verzii 4.1, cez ktorý sa spárujú s telefónom. Keďže môžu fungovať aj samostatne, obsahujú aj Wi-Fi. Zadávanie hesiel však na malom 2“ displeji nebolo pohodlné a trafiť malé písmená na displeji bolo trochu umenie. Hoci môžu fungovať hodinky samostatne, pri prvom spúšťaní a nastavovaní je nutné ich spárovať s telefónom Samsung pomocou aplikácie Gear Manager.

Samsung Gear S 03

Oceňujeme prispôsobiteľný vzhľad ciferníkov hodín, ktoré sa zobrazujú na domácej obrazovke smart hodiniek a vymeniteľné remienky. Gear S ponúkajú aj vylepšené funkcie a aplikácie. Rozmery hodiniek sú 58×40×13 mm a hmotnosť 67 gramov. O napájanie sa stará 300 mAh batéria, nabíjanie je rovnaké ako v podobných modeloch – cez adaptér. Toto považujeme za nevýhodu, nakoľko konkurencia ponúka microUSB konektor na nabíjanie priamo integrovaný v zariadení. Výdrž je slabá, Gear S sme nabíjali raz za tri dni pri menej aktívom používaní.

Samsung Gear S 04

Hodinky upozorňujú na udalosti, merajú tep a všetky ďalšie vymoženosti z minulej generácie… V tomto modeli pribudol slot na microSIM kartu, hodinky tak nemusia byť plne závislé na smartfóne, môžete si z nich zavolať, poslať SMS či prijať mail. Stačí to? Za cenu okolo 300 eur je to dosť málo funkcii. Samsung si skrátka za svoje produkty necháva zaplatiť dostatočne veľa.

Samsung Galaxy Note 4

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 805
Procesor: štvorjadrový, 2,7 GHz
Grafika: Adreno 420
Pamäť: 3 GB RAM + 32 GB ROM + microSD karta (do 128 GB)
Operačný systém: Android 4.4.4 KitKat + nadstavba TouchWiz
Displej: 5,7“, Super AMOLED, 2650×1440 pixelov, 515 ppi, Coring Gorilla Glass 4
Fotoaparát: zadný – 16 MPx, LED blesk, autofókus, smart OIS, nahrávanie 4K videí pri 30 fps; predný – 3,7 MPx
Rozmery: 154×79×9 mm
Hmotnosť: 177 gramov
Batéria: Li-Ion, 3220 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Hudba: MP3 prehrávač, 3,5 mm jack
Formát SIM: microSIM
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, GLONASS, akcelerometer, informačná dióda, infraport, snímač odtlačkov prstov, snímač tepu srdca

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Jemný displej
+ Výkonný hardvér
+ Kovový rámik
+ Kvalitný fotoaparát
+ Funkcie a výbava
+ Možnosť natáčať v 4K

Mínusy
– Vysoká cena
– Absencia FM rádia
– Zmena niektorých funkcii stylusu
– Veľa predinštalovaných aplikácii

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung N910 Galaxy Note 4 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Samsung Galaxy Note 4 AnTuTu Benchmark 01Samsung Galaxy Note 4 AnTuTu Benchmark 02
Samsung Galaxy Note 4 AnTuTu Benchmark 03Samsung Galaxy Note 4 AnTuTu Benchmark 04
Samsung Galaxy Note 4 CF Benchmark 01Samsung Galaxy Note 4 CF Benchmark 02
Samsung Galaxy Note 4 QuadrantSamsung Galaxy Note 4 3D Mark 01
Samsung Galaxy Note 4 3D Mark 02Samsung Galaxy Note 4 3D Mark 03
Samsung Galaxy Note 4 3D Mark 04Samsung Galaxy Note 4 3D Mark 05
Samsung Galaxy Note 4 3D Mark 06Samsung Galaxy Note 4 3D Mark 07

Samsung Gear S

Parametre a špecifikácie:

Procesor: dvojjadrový, 1 GHz
Pamäť: 512 MB RAM + 4 GB ROM
Operačný systém: Tizen
Displej: 2“, Super AMOLED, 480×360 px.
Fotoaparát: nemá
Rozmery: 58×40×13 mm
Hmotnosť: 67 gramov
Batéria: Li-Ion 300 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n
Hudba: MP3 prehrávač
Formát SIM: nanoSIM
Materiál: vymeniteľný remienok v rôznych farebných vyhotoveniach
Ostatné: akcelerometer, gyroskop, GPS, GLONASS, Samsung Apps, krokomer, stopky, časovač, snímač tepu srdca

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Samostatná SIM karta
+ Podpora Wi-Fi, 3G siete
+ Možnosť písať SMS, volať
+ Super AMOLED displej
+ Jednoduché ovládanie
+ Možnosti notifikácii

Mínusy
– Vysoká cena zariadenia
– Nabíjanie len pomocou redukcie
– Slabá výdrž batérie
– Chýba fotoaparát

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung Galaxy Gear S SM-R7500 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Samsung

Ďalšie odborné recenzie na mobil Samsung Galaxy Note 4 nájdete na Recenzie.SME.sk

Ďalšie odborné recenzie na smart hodinky Samsung Gear S nájdete na Recenzie.SME.sk