Domov Audio Recenzia: Razer Opus X

Recenzia: Razer Opus X

Zdielať

Otestovali sme bezdrôtové slúchadlá s technológiou potláčania okolitého ruchu (ANC) v netradičnej zelenej farbe.

Razer Opus X sú bezdrôtové slúchadlá fungujúce cez Bluetooth, ktoré sú dostupné v troch farebných verziách – v bielej, ružovej a nami testovanej zelenej, ktorá je zaujímavá aj  krikľavá zároveň. Na rozdiel od bežnej konkurencie tak pôsobia netradične a sviežo a líšia sa od „tuctovo“ vyzerajúcich čiernych slúchadiel. V ochrannom puzdre sú samotné slúchadlá spolu s nabíjacím káblom USB. K dispozícii je tiež možnosť stiahnuť si aplikáciu Razer Audio pre ich personalizáciu. Tieto bezdrôtové slúchadlá sú vyrobené z plastu s matnou povrchovou úpravou s mierne zdrsnenou štruktúrou povrchu. Náušník je vyrobený z umelej kože, vnútorná ochranná tkanina z nylonu.

Slúchadlá používajú meniče s priemerom 40 mm, ktoré dokážu reprodukovať zvuk v rozsahu 20 – 20000 Hz, na bezdrôtové pripojenie používajú štandard Bluetooth 5.0. Ovládať ich možno pomocou štandardných tlačidiel na napájanie, ovládanie hlasitosti a na prijímanie hovorov zo smartfónu. Technológia ANC na potláčanie okolitého hluku funguje tak, že na vonkajšej strane sú mikrofóny, ktoré zachytia hluk a inverzne ich primiešajú do zvuku, čím sa dosahuje ich útlm. Problémom je, že niekedy znižujú pôžitok zo zvuku. Pripomeňme, že slúchadlá možno ovládať len bezdrôtovo, dodávaný kábel slúži iba na nabíjanie. Aplikácia Razer Audio je k dispozícii pre mobilné zariadenia so systémom Android a Apple od verzie Android 8.0 a iOS 12.0. Možno ju použiť na úpravu nastavení ekvalizéra alebo na stiahnutie aktualizácií firmvéru.

LED dióda slúži ako indikátor stavu batérie, bezdrôtového pripojenia a stavu nabíjania. Výdrž je až 40 hodín bez funkcie ANC, resp. 30 hodín pri zapnutom ANC. Oceňujeme nízku hmotnosť iba 270 gramov, vďaka čomu sú ľahké na každodenné používanie. V kombinácii s ich príjemným prítlakom to znamená, že slúchadlá možno nosiť celé hodiny bez toho, aby používateľa bolela hlava. A ergonomický dizajn týchto slúchadiel tiež prispieva k tomu, že sa pohodlne nosia. Náušníky nie sú priedušné, možno ich otáčať a vychyľovať, čo znamená, že slúchadlá sa veľmi dobre prispôsobia rôznym tvarom hlavy.

Slúchadlá majú vysoký útlm vonkajšieho hluku a to aj bez aktívneho potlačenia hluku. Aj funkcia ANC funguje výborne. Hoci basy sú príliš dominantné, naopak vyššie frekvenčné pásmo má slabšie zastúpenie. Hráčsky orientované slúchadlá dobre spĺňajú svoj účel. Vďaka svojej uzavretej konštrukcii Razer Opus X poskytujú dobrú izoláciu od vonkajšieho sveta, čo hráčom umožňuje plne sa sústrediť na hru. Plnia tak sľub výrobcu, že používateľa vtiahnu do herného sveta. Aktívne potláčanie hluku tiež odvádza veľmi dobré výsledky. Slúchadlá nás zaujali intuitívnym ovládaním a pohodlným nosením. Po zvukovej stránke poskytli výrazné basy, jasne prenášajú ľudské hlasy a majú jemné, málo výrazné výšky. Cena slúchadiel je na úrovni 90 eur.

Zapožičal: Razer