Domov Recenzie Recenzia: PocketBook Ultra

Recenzia: PocketBook Ultra

Zdielať

Čítačka elektronických kníh PocketBook Ultra sa radí medzi prémiové produkty, či už svojimi pokročilými funkciami alebo aj samotným spracovaním. V redakcií sme ju mali vyše mesiaca, počas ktorého sme ju intenzívne používali a testovali. Poďme sa na ňu bližšie pozrieť.

Pocketbook Ultra 04

Model je zabalený v malej krabičke, v ktorej sa okrem čítačky nachádzalo niekoľko brožúrok a dátový kábel na prenos údajov. Čo sa týka čítačky, tá nás prekvapila malými rozmermi, za čo môžu malé rámiky okolo displeja. Pod displejom je síce viac miesta, výrobca tu ale umiestnil hardvérové tlačidlá na ovládanie. Celkové rozmery sú 163×107×8 mm a hmotnosť zariadenia je príjemných 175 gramov.

Testovaný model je v bielej farbe, okolo displeja sa nachádza pogumovaná obruba. Na prednej strane nájdeme 6“ displej s LED osvetlením, pod ktorým sú umiestnené štyri hardvérové tlačidlá, zľava domov, vzad, vpred a menu. Označené sú len miernymi výstupkami bez nejakého výrazného odlíšenia, bez problémov ich ale možno nájsť a stlačiť. Mali sme mierne obavy o tuhosť stláčania, ktoré nám ale hneď prvé vyskúšanie vyvrátilo a nemali sme s nimi žiaden problém.

Pocketbook Ultra 09

Boky zariadenia sú prázdne, len na spodnej strane nájdeme konektor na 3,5 mm jack pre slúchadlá, ovládacie tlačidlo na zapnutie/vypnutia a pod ochrannú krytku výrobca umiestnil microUSB konektor a slot na microSD pamäťové karty. Ovládacie tlačidlo je podsvietené a indikuje zapnuté zariadenie a blikne pri prevrátení stany. Zapnutie má od nás malú výčitku, keďže je nutné toto tlačidlo niekoľko sekúnd podržať. Vypínanie je už o poznanie intuitívnejšie, po stlačení tlačidla sa čítačka uspí a vypne sa po dvojsekundovom podržaní.

Pocketbook Ultra 08

Ľavý spodný roh obsahuje aj dierku na šnúrku, čo sa nám zdá ale mierne zbytočné, nevieme si predstaviť prečo by niekto čítačku používal na šnúrke. Je to ale bonus a možno niekomu poslúži. Zadná strana obsahuje na oboch stranách tlačidlá na prevrátenie strany, s ktorými sme ale neboli veľmi spokojní. Pánt majú na vonkajšej strane, takže ich treba stláčať smerom do stredu, čo pri držaní išlo niekedy ťažko. Výrobca ich radšej po vzore Kindle mohol radšej umiestniť na prednú stranu.

Pocketbook Ultra 10

Našťastie pretáčanie strán možno vykonať tlačidlami pod displejom ale aj pomocou dotykového displeja, takže nám to veľmi neznepríjemňovalo čítanie. Vzadu je umiestnený fotoaparát s automatickým zaostrením a LED diódou. Spracovanie je na veľmi dobrej úrovni a hoci ide o plast, nič nevŕzga a všetko do seba pekne zapadá. Nejde o unibody konštrukciu, výrobca tu použil dva diely, čo zjednodušuje servis v prípade potreby.

Pocketbook Ultra 11

Hardvérový základ tvorí jednojadrový 1,0 GHz procesor, 512 MB operačnej pamäte a pre používateľa je dostupných 4 GB pamäte, ktorá sa dá pomocou microSD kariet rozšíriť o 32 GB. Výkon procesora a veľkosť vnútornej pamäte sú dostatočné a počas testovania čítačky sme nerozširovali pamäť microSD kartami. Poteší aj veľmi široká podpora formátov – od klasického Mobi alebo EPUB si poradí aj s textovými súbormi, PDF či obrázkami JPG.

Pocketbook Ultra 03

Li-ion batéria dostala kapacitu 1500 mAh, čo postačuje podľa výrobcu na viac ako mesiac používania. Tento údaj je ale veľmi orientačný a závisí hlavne od používania. Nám sa pri polovičnom jase osvetlenia podarilo prečítať 150 stranovú knihu, pričom ubudlo zhruba 8% batérie. Najväčší žrút batérie je osvetlenie, keďže samotný E-ink displej je extrémne úsporný. Po vypnutí LED svetla teda výdrž celkom rapídne vzrastie.

Pocketbook Ultra 01

O zobrazovanie sa stará dotykový E-ink displej s rozlíšením 1024×758 pixelov a teda hustotu 212ppi, ktorá je viac ako dostatočná na pohodlné používanie. LED osvetlenie má zdroj na spodnej aj hornej strane. Horný LED pás osvetľuje pekne rovnomerne, na spodnej je vidieť päť zdrojov svetla. Možno aj za to môže mierne nerovnomerné osvetlenie, čo sme museli riešiť pridaním jasu. Našťastie je regulovanie jednoduché a možno nastaviť plynule, čím používateľ dosiahne perfektný jas takmer za každých podmienok.

Pocketbook Ultra 12

E-ink displej má mierne teplejšie farby, čo sa prejavuje sfarbeným do žlta. Nie je to ale nič výrazné a pri prvom pohľade sme si to ani nevšimli. Avšak ostrosť, kontrast a aj samotné rozlíšenie sú vynikajúce, za čo musíme výrobcu veľmi pochváliť. Škoda len osvetlenia, ktoré mohlo byť viac dotiahnuté k dokonalosti. Taktiež aj pretáčanie strán je vcelku rýchle, štandardne sme mali nastavené úplne prekreslenie až po 10 stranách, keďže aj čiastočné prekreslovanie je veľmi uspokojivé.

Pocketbook Ultra 16

Dotykové ovládanie je intuitívne a  zjednodušuje prácu, či už pri nastavovaní, čítaní alebo hraní sa hier. Veľmi rýchlo sme si zvykli na pretáčanie strán, ktoré možno realizovať jednoduchým stlačením kraja obrazovky a spodná časť pretočí stranu dozadu, zatiaľ čo od stredu vyššie možno pretočiť stranu dopredu. Displej podporuje aj viac dotykov naraz, čo je celkom príjemný bonus.

Pocketbook Ultra 07

Po zapnutí čítačky sa na úvodnej strane nachádzajú posledné knihy. Nepochopili sme však, prečo nami uložená kniha sa tu nikdy nezobrazovala a museli sme tak prechádzať cez súborového manažéra alebo knižnicu a hľadať ich ručne. Možnosti nastavenia sú rôzne, je ich veľa a azda to najdôležitejšie je, že čítačka obsahuje niekoľko hier, internetový prehliadač, prehrávač hudby aj kalkulačku. Prítomná je tiež aj cloudová služba Dropbox, Send-to-Pocketbook na odosielanie kníh pomocou Wi-Fi a kníhkupectvo.

Pocketbook Ultra 15

Zaujímavý je aj slovník, ktorý uľahčí čítanie zahraničnej literatúry v pôvodnom jazyku, alebo len poslúži ako prekladový slovník pre neznáme slovo. Spomenúť musíme aj fotoaparát s možnosťou rozpoznávania textu, ktorý si však neporadila ani so slovenskými knihami, nehovoriac o časopise a zhoršených podmienkach ako ohnuté stránky. Počas testu sme dostali maximálne len  niekoľko zrozumiteľných slov z celej strany, čo považujeme za dosť slabé. Skúšali sme len slovenský jazyk, v anglickom by to možno išlo lepšie, ale vzhľadom na náš trh sme to ale ani neskúšali.

Pocketbook Ultra 13

Fotoaparát možno použiť aj na snímanie fotografií, čo sme si aj v praxi vyskúšali. Kvalitou sa radí medzi najnižšiu triedu a predbehnú ho takmer všetky fotoaparáty v smartfónoch. Význam fotoaparátu vidíme len v rozpoznávaní textu, pretože na snímanie fotografií rozhodne nebude slúžiť čítačka elektronických kníh. Bohužiaľ ale ani to nefungovalo tak ako malo.

Pocketbook Ultra 02

PocketBook 650 Ultra je čítačka kníh, ktorá sa snaží priniesť aj trošku viac ako len E-ink displej a dve tlačidlá na ovládanie zariadenia. Ponúka totiž široké možnosti a množstvo prídavných funkcií. Zamrzí nepoužiteľnosť fotoaparátu na rozpoznávanie textu či tlačidlá na zadnej strane. Brať či nebrať? Je to otázka pohľadu, s príchodom aktualizácie softvéru sa asi niektoré nedostatky vyriešia. Za vyššiu cenu dostane používateľ aj funkcie navyše oproti ostatným zariadeniam a v prípade ak ste typ človeka, ktorého zaujíma len čítanie kníh a nemáte záujem o pokročilé funkcie, mali by ste sa poohliadnuť po inej, lacnejšej alternatíve.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: 1,0 GHz
Pamäť: 512 MB RAM + 4 GB ROM + microSD karty (do 32 GB)
Rozmery: 163×107×8 mm
Hmotnosť: 175 gramov
Displej: dotykový 6“ E-Ink Carta, 1024×758 px, 212 ppi, LED osvetlenie
Globálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n
Batéria: Li-Ion 1500 mAh
Materiál obrazovky: Sklo
Počet stupňov sivej: 16
Formáty elektronických kníh: EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI)
Formáty obrázkov: JPEG, BMP, PNG, TIFF
Zvukové formáty: MP3
Doplnkové funkcie: Rozpoznanie textu, ReadRate, DropBox, Send to PocketBook, Kníhkupectvo, PocketBook Sync, Prehliadač, Hudobný prehrávač, Kalkulačka, Kalendár a hodiny, Šach, Slovníky ABBYY Lingvo, Klondike, Fotografie, Čítačka RSS, Sudoku, Scrible

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Kvalitný displej s podsvietením
+ Malé rozmery a hmotnosť
+ Široká podpora formátov
+ Hudobný prehrávač
+ Rýchle reakcie E-ink displeja
+ Množstvo doplnkových funkcií
+ Fotoaparát ako bonus

Mínusy
– Zle premyslené tlačidlá na listovanie
– Takmer nepoužiteľný fotoaparát
– Nerovnomerné podsvietenie
– Vyššia cena

Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu PocketBook 650 Ultra poskytuje server Heureka.sk
Zapožičal: PocketBook