Domov Recenzie Recenzia: PocketBook Era

Recenzia: PocketBook Era

Zdielať

Technologický vývoj napreduje aj v oblasti elektronických čítačiek, kde si významné miesto udržiava švajčiarsky producent PocketBook. Otestovali sme ich novinku medzi čítačkami kníh.

Prvá vec, ktorá nás prekvapila po vybalení, bolo to ako dobre zariadenie vyzerá. V nami testovanej farbe „Copper Sunset“ s ružovo-zlatým lemovaním okolo zariadenia možno vnímať prvotný „wow“ efekt a pocit prémiového modelu. Niektorým používateľom vďaka tomu môže pripomínať prémiový tablet. Hmotnosť má 228 gramov, čím sa zaraďuje skôr k ťažším 7“ čítačkám na trhu, ale napriek tomu sa dobre drží v ruke. Drobnú výčitku máme ku umiestneniu bočných tlačidiel, ktoré nie sú veľmi ergonomické. Jedno tlačidlo slúži na zapnutie a vypnutie, dve v strede slúžia na prezeranie kníh alebo menu a posledné je tlačidlo „domov“, slúžiace na návrat. Rozhodne poteší veľkorysá – až 64GB vnútorná pamäť, ktorá bohato postačuje všetkým, aj náročným používateľom, ktorí radi sťahujú audioknihy. Čítačka umožňuje prehrávať hudbu aj audioknihy a to buď zo vstavaného reproduktora, alebo cez slúchadlá.

Model Era používa 7“ E-Ink displej s rozlíšením 1680×1264 px (300 ppi). To je na 7“ panel veľmi dobré a jemné rozlíšenie. Obrazovka je skvelá s vynikajúcou čitateľnosťou, je ostrá a vykresľuje malé písmo s prirodzenou ostrosťou. Prakticky takmer ako pri čítaní na papieri. Navyše aj normálna veľkosť písma má ostro definované obrysy a príjemný kontrast. Pohyb po obrazovke je podobný ako na tablete alebo smartfóne. Ťuknite, potiahnite prstom, presuňte, posúvajte a zväčšujte alebo zmenšujte. Rozhodne sa nám páči aj široká podpora formátov, vrátane EPUB, ako aj služba Dropbox, ktorú možno použiť na ukladanie a sťahovanie elektronických kníh a súborov. K dispozícii je taktiež aj hudobný prehrávač, kalkulačka, prehliadač, kalendár, šach a sudoku, plus praktický a užitočný prevod textu na reč. K dispozícii je aj slušný prekladač: prekladá z angličtiny do viacerých jazykov vrátane slovenčiny.

Model je zabalený v malej krabičke, v ktorej je okrem samotného zariadenia návod a dátový kábel na prenos údajov, ako aj redukcia USB-C na audio jack konektor. Li-ion batéria má kapacitu 1700 mAh, čo postačuje asi na mesiac používania. Tento údaj je ale veľmi orientačný a závisí hlavne od používania. Najväčší žrút batérie je osvetlenie, keďže samotný E-ink displej je extrémne úsporný. Po vypnutí LED svetla teda výdrž celkom rapídne vzrastie. Dotykové ovládanie je intuitívne a  zjednodušuje prácu, či už pri nastavovaní, alebo pri samotnom čítaní. Rýchlo sme si zvykli na pretáčanie strán, ktoré možno realizovať jednoduchým stlačením kraja obrazovky a spodná časť pretočí stranu dozadu, zatiaľ čo od stredu vyššie možno pretočiť stranu dopredu. Displej podporuje aj viac dotykov naraz, čo je celkom príjemný bonus. Po zapnutí sú na úvodnej strane zobrazené posledné čítané knihy.

Predný displej má podsvietenie s 24 bielymi LED diódami, ktorý umožňuje čítanie v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok. Po ťuknutí na hornú časť obrazovky sú k dispozícii dva posuvníky, pričom používateľ môže buď kombinovať obe svetlá, alebo používať len jedno alebo druhé. Je ideálna na čítanie vonku, pretože na obrazovke nie sú žiadne odlesky. Páči sa nám aj možnosť prevodu textu na reč. Era vyzerá veľmi dobre, dobre sa drží v rukách a má veľmi pekný 7“ displej. Po stiahnutí elektronických kníh a audiokníh je používateľský zážitok veľmi dobrý. Páči sa nám, že aj listovanie stránkami elektronickej knihy je rýchle a pohotové. Občas sa pri navigácii v používateľskom rozhraní, pri ťuknutí späť na domovskú obrazovku, možno stretnúť s niekoľkosekundovým oneskorením, ale to nepredstavuje žiaden problém.

PocketBook Era je výborná a funkciami nabitá čítačka elektronických kníh, ktorá je navyše pri nami testovanej farbe aj veľmi elegantná. Vďaka širokej podpore formátov ju možno v podstate používať na čítanie v ľubovoľnom formáte e-knihy. Obrazovka je ostrá a príjemná s výbornou čitateľnosťou a výdrž batérie je veľmi dobrá. Žiaľ, občas sa vyskytne aj pomalá reakcia alebo nejaké to oneskorenie, čo ale k tomuto segmentu patrí. Čítačky nie sú také rýchle a výkonné ako mobily a tablety vzhľadom k ich odlišnému zameraniu. Cena modelu je na úrovni 185 až 235 eur. Odporúčame.

Zapožičal: PocketBook