Domov Počítače Recenzia: Patriot Viper 4 Blackout a Steel RGB

Recenzia: Patriot Viper 4 Blackout a Steel RGB

Zdielať

Operačné pamäte sú veľmi dôležité súčasti počítača, ktoré ovplyvňujú kapacitu aj rýchlosť spracovania dát. Otestovali sme dve pamäte Viper 4 Blackout a Steel RGB spolu.

Na fotografii Patriot Viper 4 Blackout V4B 32GB 3600 MHz (PVB432G360C8K)

Séria operačných pamätí Blackout je kompatibilná s procesormi AMD Ryzen 3000, alebo 9. a 10. generáciou procesorov Intel. So svojim celočiernym dizajnom príde vhod do „black-white“ build zostavy (ktorú môžu obohatiť vhodne nastavené chromax.black chladiče od Noctua. Tá bude veľmi dobre vyzerať v skrinke a to najmä pokiaľ má používateľ priehľadnú bočnicu. Cena za pamäte Viper 4 Blackout V4B 32GB 3600 MHz je na úrovni 150 eur, pričom priamo v balení sme boli dva 16GB moduly. Po ich osadení tak používateľ získa 32GB RAM. Pamäte podporujú konfiguráciu v dual channel (teda v dvojkanálovom zapojení), pri napätí 1,35V. Je to veľmi dobrým riešením pre tých, ktorí potrebujú veľa pamäte iba v dvoch slotoch.

Výrobca dodáva pamäte v malej krabičke, v ktorej sú umiestnené oba pamäťové moduly. Pripomeňme, že uvádzaná frekvencia 3600 MHz platí pri aktivácii XMP profilu, ktorý pamäte podporujú, pričom latencia je 15-15-15-36. Na pamätiach oceňujeme ich jednoduchý vzhľad, avšak používatelia, ktorí požadujú RGB podsvietenie, nebudú nadšení, keďže Blackout nemajú žiadne LED diódy a teda ani podsvietenie. Pri aktivácii XMP stačí vybrať z niekoľkých preddefinovaných profilov od výrobcu, ktorý automaticky zvolí maximálne spoľahlivé nastavenie pretaktovania pre čo najlepší výkon pri zachovaní stability. Používateľ nemusí riešiť ručné nastavovanie parametrov. O chladenie sa pri pretaktovaní postará kvalitný pasívny hliníkový chladič.

Na fotografii Patriot Viper Steel RGB 16GB 3600 MHz (PVSR416G360C0K)

Vhodnou alternatívou sú pamäte Steel RGB 16GB 3600 MHz. Čierny chladič tepla na čiernom PCB vyzerá elegantne, pričom si zachováva chladiacu funkčnosť vďaka spracovaniu z hliníka. Na vrchu 48 mm vysokého pamäťového modulu je RGB svetelná lišta. Za nevýhodu považujeme vyššie časovanie (20-26-26-46), ktoré je v porovnaní s Viper 4 Blackout V4B. Séria Viper Steel RGB bola predstavená minulý rok, pričom výrobca mal v portfóliu už predtým pamäte s LED podsvietením a rozhodne v tom nie je nováčik. RGB podsvietenie ponúka až 5 zón, zabudovaných do hornej časti chladiča. Na ovládanie podsvietenia možno použiť všetky dostupné aplikácie od výrobcov základných dosiek ako je ASUS Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light alebo ASRock Polychrome Sync.

Kvalita a úroveň podsvietenia je veľmi dobrá, výhrady sme mali iba k sýtej bielej, ktorá vykazovala šedo-biely odtieň. Prechody medzi jednotlivými farbami sú v poriadku, bez zbytočného oneskorenia. Rovnomernosť podsvietenia je veľmi dobrá aj vzhľadom k pomerne malému prúžku LED diód. Problém sme zaznamenali iba pri monitorovacom softvéri HWiNFO, ktorý nezaregistroval žiadne údaje tepelných senzorov. Napriek tomu sú pamäte veľmi dobrou voľbou do zostavy, pričom používatelia hľadajúci podsvietenie, získajú esteticky príjemný dizajn s dobrou implementáciou RGB farieb. Pamäte fungovali dobre so softvérom ASUS Aura a nezaznamenali sme problémy so správou rôznych režimov podsvietenia ani pri rýchlosti blikania. Cena pamätí je na úrovni 90 eur.

Zapožičal: Patriot