Domov Počítače Recenzia: NZXT H710i a Kraken X73 RGB

Recenzia: NZXT H710i a Kraken X73 RGB

Zdielať

Známy výrobca počítačových komponentov, spoločnosť NZXT, má široké portfólio skriniek aj vodných chladení. Otestovali sme tentoraz skrinku H710i a AiO chladenie Kraken X73 RGB.

Séria H zahŕňa trojicu dizajnovo takmer identických skriniek – H7xx pre ATX základné dosky, H4xx pre microATX a H2xx pre mini-ITX. Nami testovaný model s označením končiacim písmenom –i znamená zabudovaný modul pre riadenie ventilátorov a podsvietenie skrinky. Výrobca nazýva tento modul ako „Smart Device V2“ a ovládanie prebieha cez softvér (aplikáciu) priamo z Microsoft Windows pre monitoring a riadenie – CAM. Počítačová skrinka H710i je natívne určená pre základné dosky veľkosti ATX, samozrejme, možno tu osadiť aj menšiu dosku veľkosti microATX a mini-ITX.

Pôvodný model H700i, na ktorom si jeho nástupca H710i zakladá, bol jeden z prvých od NZXT, ktorý používal „inteligentný“ posluchový ventilátorový rozbočovač. Objavil sa však aj v modeloch skriniek, ktoré sú určené pre microATX dosky. Je umiestnený vo vrchnej časti a poskytuje tri nezávislé výstupy pre riadenie ventilátorov. V balení sú tri prepojovacie káble, cez ktoré možno k jednému výstupu pripojiť až tri ventilátory. Spolu teda možno súčasne pripojiť až 9 ventilátorov. Okrem ventilátorov riadi modul aj LED podsvietenie skrinky. RGB LED výstup umožňuje pripojenie štyroch Hue+ LED pásov alebo piatich Aer RGB ventilátorov. Skrinka umožňuje inštaláciu grafickej karty s dĺžkou do 413 mm a chladiča procesora s výškou do 185 mm. Pri osadení grafiky vertikálne je limit do 50,8 mm, pre zásobník a čerpadlo v prípade variabilného vodného chladenia do 224 mm pozdĺž káblovej lišty.

Najviac nás zaujal moderný dizajn. Hoci sa voči predchodcovi veľmi nezmenil, testovaný model má lepšiu konektivitu – na prednom paneli je USB-C (USB 3.1 Gen 2), ktorý je rýchlejší. Z portov je tu audio konektor, tlačidlo zapnutia a tiež dva USB 3.1 porty štandardného formátu (USB-A). Výrobca prináša nový riadiaci modul Smart Device V2 na ovládanie ventilátorov a osvetlenia. Dizajn je jednoduchý až minimalistický s čistými líniami a ostrými hranami. Spracovanie je na výbornej úrovni. Jednoliaty odnímateľný čelný panel zdobí v spodnej časti iba nevýrazné logo výrobcu. Celá konštrukcia skrinky je vyrobená z ocele, striekanej matnou práškovou bielou farbou, priehľadná bočnica je však z temperovaného skla.

Výrobca ponúka celkovo tri farebné kombinácie – čierna/čierna, biela/čierna a čierna/červená. Oceňujeme tiež rozumné rozmery (516×494×230 mm – V×H׊) a hmotnosť 12,3 kg. Vďaka prijateľnej šírke sa tak zmestí aj na podstavec, určený pre tento účel, ktorý pojme skrinky do 240 mm šírky. To pritom v segmente mid-tower skriniek, ako je nami testovaná, nie je samozrejmosťou. Skrinka vyniká najmä riadiacim systémom a podsvietením, ktoré je zložené z dvoch Hue+ LED pásov. Zatiaľ čo prvý je nainštalovaný zospodu vrchnej strany skrinky a osvetľuje vnútorný priestor zhora, druhý pás možno umiestniť na vnútornú stranu prednej steny alebo pomocou dodaného predlžovacieho kábliku na spodnú stenu skrinky podľa potrieb používateľa.

Po jednoduchej demontáži čelného panelu sa dostaneme k prachovému filtru, ktorý prekrýva takmer celú prednú plochu. Demontáž filtra je jednoduchá, ale na svojom mieste drží slabo. Za filtrom je ručne odskrutkovateľný rámik na uchytenie ventilátorov alebo radiátora vodného chladenia. Dopredu vystupujúca kovová časť bočných strán je po celej výške dierovaná a vytvára tak dostatočnú plochu pre nasávanie vzduchu. Bočné hrany vrchnej strany pokrýva perforácia vytvárajúca vetraciu mriežku, ktorá mierne vystupuje do strany.

Pohľad cez sklenú bočnicu upúta odnímateľná konzola, ktorá uľahčuje vedenie káblov a hadíc pre vodné chladenie vo vnútri skrinky. Pre poriadok vo vnútornej kabeláži sú veľmi účelné 18-22 mm hlboké káblové žľaby, umiestnené v prednej časti a po oboch stranách základnej dosky. Viditeľnosť vnútornej kabeláže je minimalizovaná aj vďaka viacerým otvorom pre prechod do zadnej časti. Zadná strana skrinky ponúkne okrem štandardu aj rámik na zdroj pre beznástrojovú demontáž. Šachta pre napájací zdroj má na spodnej strane skrinky odnímateľný prachový filter.

Spodnú časť zaberá šachta, ktorá okrem zdroja zakrýva aj pripojené napájacie káble. Na bočnej strane šachty sú umiestnené dva odnímateľné plastové držiaky pre 2,5“ disky, ktoré vidieť cez bočnicu. Ďalšie dve odnímateľné pozície pre montáž 2,5“ diskov sú umiestnené zo zadnej strany pod základnou doskou. Do skrinky je možné osadiť aj disky veľkosti 3,5“ a to priskrutkovaním v spodnej časti. Flexibilita je aj pri osádzaní ventilátorov či vodného chladenia. Do H710i možno osadiť dva 140 mm alebo tri 120 mm ventilátory spredu a tiež zhora, jeden 120 mm alebo 140 mm ventilátor zozadu.

Predinštalované z výroby sú tri predné Aer F120 (120 mm) a jeden Aer F140 (140 mm) vzadu. Skrinka podporuje radiátory 120 mm vzadu, prípadne 280/360 mm zhora alebo spredu. Ventilátory možno regulovať v rozsahu 500~1500 (+/- 200 RPM), pričom poskytujú prietok vzduchu 21~63 CFM pri hlučnosti 22~31 dB(A). Riadiaci modul „Smart device V2“ musí byť pre správnu funkciu pripojený cez USB rozhranie do základnej dosky a zároveň aj k napájaciemu zdroju. Zaujímavosťou je mikrofón, ktorý je súčasť modulu a slúži na automatickú kalibráciu tak, aby to umožnilo používateľovi čo najlepší pomer medzi šumom a chladením (a udržaniu čo najlepších teplôt). Výhodou je však plná kontrola a personalizácia podľa potrieb používateľa.

Ovládanie smart device modulu prebieha cez softvér priamo z prostredia Windows 10 skrz aplikáciu CAM, ktorú možno stiahnuť zo stránky výrobcu. Hneď po inštalácii appka deteguje všetky pripojené kompatibilné zariadenia a umožní ovládať dostupné funkcie. V našom prípade otáčky ventilátorov, ich farbu a charakter podsvietenia. Úvodná obrazovka ponúka grafický prehľad zaťaženia a stavu systému. Pomocou lišty na pravom okraji možno prepínať záložky s jednotlivými funkcionalitami. Pre plné využitie možností a funkcií softvéru je potrebná registrácia. Pre nastavenie chladenia a podsvietenia skrinky možno využiť aj niekoľko profilov, ktoré preddefinoval výrobca, alebo si zadefinovať vlastné.

Druhým testovaným zariadením od NZXT je vodné chladenie Kraken X73 RGB. Vďaka RGB podsvieteniu veľmi dobre a vhodne dopĺňa testovanú počítačovú skrinku. Keďže flexibilita skrine umožňuje 360 mm radiátor umiestniť zhora alebo spredu, je iba na používateľovi, kam ju umiestni. Čoraz viac sa presadzuje vodné chladenie, lebo jeho hlavnou výhodou je oveľa vyššia efektívnosť. Chladenie používa novú pumpu, lepší a prepracovanejší blok pre procesor a to hlavné, čo ho odlišuje od iných chladení tejto spoločnosti, je RGB podsvietenie. To pôsobí zaujímavo a najmä efektívne dopĺňa testovanú PC skrinku H710i.

Výber správneho chladiča závisí od veľkosti a priestoru v skrinke. Zatiaľ čo do malých skriniek je vhodné riešenie Kraken X53 alebo X63, model X73 je určený najmä do väčších skriniek, no tiež pre nadšencov a hráčov vďaka vyššej efektivite chladenia. Chladič je plne kompatibilný s procesormi AMD aj Intel, pričom pri ponuke štandardných modelov ponúka zaujímavé podsvietenie ventilátorov a pumpy. Chladič je obrovský, má 360 mm, jeho konštrukcia je z hliníka. Blok procesora je vyrobený z plastu a medi. Na pumpovanie kvapaliny po okruhu používa najnovšiu pumpu Asetek 7. generácie. Hadičky sú v nylonovom opletenom puzdre, čo uľahčuje inštaláciu AiO vo vnútri aj tých najtesnejších priestorov.

Vodné chladenie typu „AiO“ (All-in-One) je jednoduchý produkt, slúži na chladenie procesora a najdôležitejším faktorom je výkon. Používať skrinku aj chladenie od NZXT má rozhodne výhodu. Nainštalovaný softvér CAM detektuje okrem ventilátorov a LED pásov v skrinke aj vodné chladenie, ktoré možno nastavovať, regulovať, konfigurovať a personalizovať podľa potrieb používateľa z jedného rozhrania, z jednej aplikácie. Nie je nutné inštalovať viac aplikácií, hľadať alternatívy, alebo ovládať chladenie z BIOSu, príp. z inej nainštalovanej aplikácie (napríklad z utility výrobcu základnej dosky).

Pre koho je určené vodné chladenie Kraken X73 RGB? Pre používateľov, ktorí chcú pretaktovať procesor, pre tých, ktorí chcú dosiahnuť nižšie teploty alebo pre fanúšikov RGB podsvietenia. V praxi sme si overili, že pomocou tohto chladenia sme dosiahli o 8°C lepšie výsledky ako s väčšina AiO chladičov. Najmä však pre používateľov, ktorí už nejaký produkt NZXT majú (najlepšie PC skrinku), ktorý tvorí spolu s chladením veľmi zaujímavú dvojicu. Chladič naopak nie je vhodný do menších skriniek, ktoré nepodporujú 360 mm radiátor, alebo pre tých, ktorí chcú priame ovládanie ventilátorov. Oceňujeme kvalitné čerpadlo najnovšej generácie, LCD blok procesora, vynikajúci chladiaci výkon s ventilátormi Aer ako aj softvér CAM. Za nevýhodu považujeme vysokú cenu na úrovni 150 eur.

NZXT H710i je výborná skrinka s jednoduchým dizajnom a možnosťami. Jej cena je síce vyššia, ako by sme očakávali – na úrovni 150 eur, ponúka však bohatú výbavu aj pre komplexnejšie zostavy. Skrinka vďaka káblovým žľabom a konzole umožňuje vynikajúce usporiadanie káblov, či hadíc vodného chladenia. Konštrukcia umožňuje použiť rôzne spôsoby chladenia vnútorných komponentov a okrem vzdušného alebo vodného chladenia je vďaka masívnej perforácii vhodná aj pre pasívny spôsob chladenia. Navyše prítomnosť „Smart device V2“ modulu rozširuje možnosti ovládania ventilátorov a podsvietenia skrinky.

Zapožičal: NZXT