Domov Recenzie Recenzia: Motorola Moto G6, G6 Plus a G6 Play

Recenzia: Motorola Moto G6, G6 Plus a G6 Play

Zdielať

Spoločnosť Lenovo, pod ktorú patrí Motorola, ešte minulý rok v lete predstavila tri smartfóny zo série Moto. Ide o G6 Play, najmenej vybavený a najlacnejší model, G6 – ktorý tvorí medzi nimi strednú triedu a G6 Plus – najvybavenejší model zo série Moto. Pozreli sme sa na všetky tri telefóny po dlhodobom testovaní.

Na fotografii Motorola Moto G6 Plus

Dizajn telefónov je viac-menej rovnaký, na prvý pohľad pôsobia luxusným dojmom a ich dominantou je natiahnutý displej. Zatiaľ čo G6 a G6 Plus majú na spodnej strane pod displejom čítačku odtlačkov prstov a zo spodnej strany univerzálny USB-C port, najlacnejší G6 Play má čítačku na zadnej strane a zospodu ponúka starší microUSB konektor. Audio konektor, 3,5 mm jack majú všetky tri modely – G6 Play ho má z hornej strany a G6 spolu s G6 Plus na spodnej strane. Nápis „Motorola“ je však pri všetkých troch telefónoch pod displejom.

Zadná strana všetkých troch telefónov je príjemne zaoblená, v ruke sa držia veľmi dobre. Povrch je v nami testovanej modrej veľmi pekný, avšak už po chvíľke držania v ruke je plný odtlačkov a nečistôt. Na zadnej strane nechýba ani ikonické „M“ v kruhu, čo je ako dlhoročné logo Motoroly ešte z čias, keď bola táto spoločnosť samostatná a nepatrila pod Lenovo či Google. Dva telefóny ponúkajú duálny fotoaparát a zatiaľ čo G6 a G6 Plus majú dva snímače vedľa seba a pod ním v strede je dvojtónový blesk; najlacnejší model má iba jeden snímač a pod ním jednotónový LED blesk.

Na fotografii Motorola Moto G6 Plus

Už zo základného konštrukčného spracovania badať, že výrobca tu preferuje najmä rozdiely medzi najlacnejším (G6 Play) a drahšími modelmi (G6 a G6 Plus). Pri prvom pohľade totiž používateľ medzi nimi nevidí rozdiely. Vidno rozdiel iba vo veľkosti – G6 je rozmerovo menší a ľahší ako väčšia Motorola Moto G6 Plus. Páči sa nám, že séria G6 nemá výrezy, displej je tak natiahnutý, nad ním je reproduktor a jeden snímač fotoaparátu spolu s jednotónovým LED bleskom. Notifikačná dióda tu nie je a chýba pri všetkých troch modeloch. Výrobca totiž preferuje Moto obrazovku.

Keďže oba telefóny (Moto G6 a G6 Plus) majú spredu čítačku, páči sa nám, že funguje gesto odomknutia priložením prsta a opätovným priložením sa obrazovka zamkne. Túto funkciu používa Motorola pri svojich zariadeniach už pomerne dlhý čas, avšak napríklad pri modeli Moto Z3 Play nefungovala, keďže tam výrobca presunul čítačku na pravú stranu, kde obvykle býva vypínač. Pokiaľ ide o rozmiestnenie prvkov, tak všetky tri používajú klasiku – na pravej strane je vypínač a nad ním dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti.

Na fotografii Motorola Moto G6

Rozdiely sa však pri telefónoch nájdu. Spoločným znakom je, že všetky tri používajú IPS LCD displeje. Najvýraznejšie rozdiely vo vybavení sú však medzi G6 Play a dvomi drahšími modelmi. Zatiaľ čo G6 Plus ponúka 5,9“ displej s rozlíšením 2160×1080 px (pomer strán 18:9, 409 ppi), G6-tka používa menší, 5,7“ displej avšak rozlíšenie ostalo zachované. Najlacnejší G6 Plus má 5,7“ displej s rozlíšením 1440×720 px. Maximálny jas je pri všetkých veľmi dobrý a nebude robiť problém čítanie na slnku.

Za nevýhodu považujeme príliš vysoký najnižší jas, čo môže robiť problém v tme počas večera (noci). Síce je tu aj možnosť manuálneho alebo automatického zapnutia modrého filtra, jas na minime však v tme svieti do očí viac, než by bolo vhodné. Riešením tak môže byť doinštalovať aplikácie tretích strán, s ktorými jas manuálne stiahne používateľ na ešte nižšie hodnoty (prípadne nastaví automatické pravidlo, ktoré to zrealizuje zaňho). Za praktickú funkciu považujeme už spomenutú Moto obrazovku, ktorá na zamknutom displeji ukáže hodiny, stav batérie a taktiež notifikácie. Tá je však aktívna iba pár sekúnd po tom, ako telefón detekuje niektorú z aktivít (napríklad mávnutie rukou nad displejom).

Na fotografii Motorola Moto G6

Hardvérová výbava je odlišná medzi každým modelom. Najdrahší ponúkne osemjadro Qualcomm Snapdragon 630 (takt 2,2 GHz) spolu so 4GB RAM a grafikou Adreno 508, lacnejší G6 ponúkne menej výkonné osemjadro Snapdragon 450 (1,8 GHz) spolu s 3GB RAM a Adreno 506. G6 Play disponuje osemjadrom Snapdragon 430, 3GB RAM a Adreno 505. G6 Plus má vnútornú pamäť 64GB, G6 a G6 Play majú 32GB ROM. Všetky pritom ponúkajú plnohodnotný dual SIM slot (teda dva sloty na nanoSIM karty plus jednu na microSD kartu do 256GB).

Reakcie v systéme aj aplikáciách sú vcelku plynulé, zväčša bez oneskorení pokiaľ ide o G6 Plus. G6 v niektorých veciach zaostáva, čo je dané aj slabším výkonom oproti G6 Plus. Model G6 Play považujeme za vhodný najmä pre menej náročných používateľov. Oceňujeme minimum predinštalovaných aplikácií, aj to prevažne všetky tie „základné“ od Google. Hoci je v telefóne čistý Android, treba upozorniť, že nepatrí do programu tzv. „Android One“, ktorý zaručuje rýchle aktualizácie a trojročnú podporu pre telefón.

Na fotografii Motorola Moto G6 Play

Smartfón podporuje najnovšie LTE siete do rýchlostí 300/50 Mbps pre všetky pásma používané u nás (G6 a G6 Plus), resp. 150/50 Mbps (G6 Play). Spoľahlivo tiež funguje volanie cez sieť VoLTE. Wi-Fi pripojenie je stabilné a bez výpadkov, podporuje štandard 802.11 b/g/n (podpora pre ac dostupná iba pri G6 Plus) v oboch pásmach 2,4 a 5 GHz. K dispozícii je aj bezdrôtová technológia Bluetooth v5.0 (G6 Plus), resp. v4.2 (G6 a G6 Play) spolu s NFC a trojica navigačných technológii – GPS, GLONASS (iba G6 Plus) a Beidou.

Telefóny majú na zadnej strane fotoaparáty – G6 a G6 Plus duálny (12+5 MPx), G6 Play jeden 13 MPx. Hoci by sme očakávali a predpokladali veľmi dobré snímky najmä pri G6 a G6 Plus, opak je pravdou. Fotoaparátom robia problémy macro zábery, ktoré sú takmer nepoužiteľné, fotenie textov aj počas dňa je taktiež v zlej kvalite a ani zábery v interiéri počas dňa nás nijak neoslovili. Kvalitu záberov preto hodnotíme pri G6 a G6 Plus ako podpriemerné. G6 Play je kvalitou záberov ešte nižšie, tam je však aj cena nižšia, naše zhodnotenie – takisto podpriemerný.

Na fotografii Motorola Moto G6 Play

Fotoaparáty však nevynikajú ani pri videu. Zatiaľ čo G6 Plus ponúkne ako maximum 4K video pri 30fps a Full HD pri 30 a 60 fps, G6 má maximum pri Full HD 30 a 60 fps. G6 Plus umožňuje nahrávať najviac Full HD pri 30 fps. Predný selfie snímač foťáku má zhodne 8 MPx pri všetkých troch modeloch a umožňuje záznam Full HD pri 30 fps. Rozdiely sú aj pri kapacite batérie – G6 Plus má 3200 mAh, G6 3000 mAh a G6 Play prekvapivo 4000 mAh. Zatiaľ čo s G6 sme vydržali v priemere necelý deň, pri G6 Plus išlo o typicky denný telefón s výdržou jeden deň a pri G6 Play sme dosahovali jeden a pol dňa.

Cenové rozdiely medzi telefónmi sú nerovnako odstupňované. Zatiaľ čo G6 Plus stojí v priemere 270 eur, G6 potom 240 eur a G6 Play 170 eur. Najvýraznejší rozdiel je teda medzi G6 Play a G6 čo sa aj odzrkadľuje vo výbave. V prípade, ak používateľ hľadá cenovo zaujímavý telefón, odporúčame siahnuť po najvyššom modeli (G6 Plus), ktorý ponúkne vcelku solídnu výbavu. Azda jediným vyslovene sklamaním v našom teste telefónov je slabý fotoaparát, ktorý je vo všetkých troch modeloch. Aj vďaka cene môžu byť telefóny obľúbené v ponuke paušálov u mobilných operátorov. Dual SIM verziu však u nás predáva iba O2, Telekom aj Orange majú v ponuke vždy single SIM verzie.

Parametre a špecifikácie – porovnanie smartfónov:

 

Parameter Moto G6 Play Moto G6 Moto G6 Plus
Chipset Snapdragon 430 Snapdragon 450 Snapdragon 630
Procesor osemjadrový (1,4 GHz) osemjadrový (1,8 GHz) osemjadrový (2,2 GHz)
Grafika Adreno 505 Adreno 506 Adreno 508
Pamäť 3GB RAM + 32GB ROM + microSD (do 256GB) 4GB RAM + 64GB ROM +  microSD
Operačný systém Android 8.0.0 Oreo, bez nadstavby
Displej 5,7“, 1440×720px, IPS 5,7“, 2160×1080px, IPS 5,9“, 2160×1080px, IPS
Zadný fotoaparát 13 MPx (f/2.0), LED blesk, PDAF duálny 12 MPx (f/1.8) + 5 MPx (f/2.2), duálny LED blesk, PDAF
Predný fotoaparát 8 MPx (f/2.2)
Rozmery 154×72×9 mm 154×72×8 mm 160×76×8 mm
Hmotnosť 175 gramov 167 gramov 167 gramov
Batéria 4000 mAh 3000 mAh 3200 mAh
Globálny prenos dát 2G, 3G a 4G/LTE
LTE pásma všetky v SR (800 / 1800 / 2600 MHz)
Lokálny prenos dát Bluetooth 4.2 (5.0 – G6 Plus), USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n, ac – G6 Plus), NFC, VoLTE – G6 a G6 Plus
Formát SIM dual SIM (2× nano SIM) + samostatný slot na microSD karty
Ostatné GPS, GLONASS, Beidou, Galileo (iba G6 Plus), akcelerometer, snímač odtlačkov

 

Motorola Moto G6 Play

Hodnotenie: 75%

Plusy
+ Dlhá výdrž batérie
+ Tri samostatné sloty
+ Cenová dostupnosť
+ Funkcia Always-on
+ Bezrámčekový dizajn
+ Čistý Android, gestá

Mínusy
– Podpriemerná kvalita fotiek
– Pomalý procesor, HD displej
– Staromódny microUSB port
– Slabá farebnosť displeja
– Absencia notifikačnej diódy

Motorola Moto G6

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Konštrukčné spracovanie
+ Dostatočný výkon CPU
+ Tri samostatné sloty
+ Bezrámčekový dizajn
+ Čistý Android, gestá
+ Funkcia Always-on
+ Rýchle nabíjanie G6
+ Prijateľná hmotnosť

Mínusy
– Podpriemerný fotoaparát
– Chýba zvýšená odolnosť
– Absencia notifikačnej diódy
– Ocenili by sme podporu Qi

Motorola Moto G6 Plus

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Konštrukčné spracovanie
+ Bezrámčekový dizajn
+ Výkon zariadenia
+ Tri samostatné sloty
+ Prijateľná hmotnosť
+ Čistý Android, gestá
+ Funkcia Always-on
+ Rýchle nabíjanie

Mínusy
– Fotoaparát mohol byť lepší
– Ocenili by sme odolnosť
– Nemá notifikačnú diódu
– Chýba podpora pre Qi

Zapožičal: Lenovo