Domov Audio Recenzia: Logitech Speaker System Z906

Recenzia: Logitech Speaker System Z906

Zdielať

Z906 sa skladá z 5 satelitov a jedného výkonného 165 Wattového subwooferu. Ako zdroj signálu sme použili VIA Envy HD VT2021, malo by ísť o trocha lepšiu integrovanú zvukovku. Prvotne sme použili trojicu analógových káblov zapojených do 3,5 mm jacku, čo sa však pri testovaní ukázala ako mierna chyba. Následne sme použili SPDIF vstup a klasický koaxiál, ktorý však prenáša cez SPDIF audio signál digitálne. Na záver sme otestovali funkčnosť aj optického výstupu. Použiť analóg u tohto zariadenia je hriech. Stačilo pridať hlasitosť basovému reproduktoru a hneď sa ozývali (šumeli) periférie cez myš až po disk. Po použití digitálnych vstupov problém zmizol.

Logitech Z906 II

Z906 dorazil v obrovskej krabici okolo 13 kilogramov. Satelity boli balené vrátane ovládacej konzoli v ďalšej menšej krabici. V balení nájdete aj diaľkové ovládanie. Obsahuje všetky dôležité prvky – od výberu vstupov, reguláciu hlasitosti či tlačidla mute. Akurát dizajn bol doslova ako z praveku. Treba to brať však ako doplnok. Celá zostava pôsobila veľmi elegantne. Logitech uvádza čiernu matnú farbu, nie je tomu však úplne tak. Predná strana ma nádych sivo-striebristej farby, nie je to však nič rušivé. Satelity boli vyrobené z pevného plastu a subwoofer z MDF – je to lisovaná drevená múčka, ktorá dosahuje pevnosť drevotriesky, ale má lepšie zvukové vlastnosti.

Satelity mali výkon po 67 Wattov každý, čo je to dostatočné, no samozrejme sú konštruované tak aby pracovali spolu. Ozvučia tak v pohode aj veľkú konferenčnú miestnosť. Pevné a výborne spracovanie, takto sa dajú jednoducho definovať. Na satelitoch sa okrem centra blýskalo veľké otravné logo THX. Našťastie na reproduktory sa nemusíte pozerať. Zospodu bolo protišmykové pogumovanie a vzadu sme u centra a satelitov našli aj možnosť montáže na stenu alebo stojanov. Netreba sa obávať pádu, reproduktor je správne vyvážený a drží skvelo na stole.

Logitech Speaker System Z906-zadna cast

Satelity majú klasické svorkovnice na zapojenie typickej audio dvojlinky. Tieto reproduktory nie sú určené pre entuziast a top triedu, ale svorkovnice v tejto triede zjednodušia montáž a je to rozhodne lepšie riešenie ako používať nejaké atypické konektory. Center sa výzorovo líši a nie je problém ho odlíšiť. Je dôležitý hlavne pre reprodukciu hlasovej zložky zvuku. Tu by sme ocenili mierne vyšší výkon. Reproduktor smeruje ako u satelitov mierne nahor, čo umožňuje jeho umiestnenie mierne pod hladinou satelitov.

Subwoofer má výkon 165 Wattov. Vpredu nájdeme obrovskú membránu s vypuklou mriežkou.
Vzadu nájdeme množstvo vstupov. Okrem toho tam nájdeme špeciálny komunikačný port pre ovládač. Porty sú vsadené do hliníkového šasi. Ten slúži ako chladič pre subwoofer, elektroniku zosilňovača a prevodníkov, ktoré sa nachádzajú presne na ňom. Subwoofer je vlastne srdcom celého systému.

Logitech Z906 Subwoofer

Ovládač vynikne veľkým regulátorom hlasitosti. Je z umelej hmoty. Vľavo nájdeme tlačidlo zapnutia. Po zapnutí sa inicializuje zariadenia a rozsvieti sa niekoľko diód. V prvom stĺpci meníme zdroj vstupný signál, v ďalšom je zase možnosť prepínania 3D/5.1, 4.1 a 2.1. Nechýba ani tlačidlo mute.

Posledné tlačidlo slúži na ovládanie hlasitosti jednotlivých reproduktorov, pričom si systém pamätá aj po vypnutí všetky nastavenie, čo rozhodne oceňujeme. Pri zvyšovaní hlasitosti sa rozsvecujú jednotlivé diódy okolo centrálneho regulátoru, takže ihneď aj opticky vidíte akú máte práve zvolenú úroveň hlasitosti. Ovládanie je intuitívne, netreba dlho premýšľať, proste sa stačí pozrieť na ovládač a hneď vieme čo treba stlačiť, to platí aj pre konzolu.

Logitech_Z906_2

Filmová reprodukcia bola výborná. Zariadenie sa hodí bez problémov aj do obývačky. Rozdiel pocítite okamžite. Aj pri prehrávaní filmov či seriálov so stereom, sme počuli zvuky, ktoré s lacnými či lacnejšími reproduktormi nepočuť. Priznáme sa, občas nás to mýlilo a neraz človek nedokáže rozoznať, či sú zvuky z filmu alebo zvonku – ruch ulice či sirény áut. Subwoofer dotvára výbornú atmosféru.

Hry tiež zneli výborne. Zvuk v hrách, kde je podporovaný 5.1 výstup dotváral atmosféru, zvuky v pozadí či hlas v centrálnom satelite, všetko patrilo tam kde malo. Problém však nastáva pri prehrávaní hudby. Zvukový prejav je veľmi dobrý, no začína sa vyskytovať problém s “pomalým subwooferom“. Hlavne pri rýchlych žánroch, ako je speed metal. Dochádza k prelínaniu jednotlivých basových tónov, laicky povedané sú tam dlhšie ako by mali byť. Väčšina ľudí si to však nevšimne, hlavne ak to nemajú s čím porovnať.

Logitech Z906 konzola

Okrem toho je celkový zvuk pri 5.1 či 4.1 divný, preto sme používali 2.1. Proste na hudbu platí, staré zlaté stereo, maximálne s kvalitným subwooferom. Avšak ľudia, ktorí nepočuli, alebo nepočujú rozdiel, nebudú mať žiaden problém. Hip-hop, dubstep a podobné žánre sú vhodné s týmto s subwooferom. Je ladený na 30-90 Hz, basreflex na filmy približne na 40 Hz. Rozduní riadne izbu, hlboké basy sú skvelé.

Z906 patria k tomu najlepšiemu čo viete kúpiť do obývačky k TV. Ak ste náruživí hráči hier, tak ich berte, reproduktory sú presne pre Vás. Audiofilom radíme, aby sa Z906-ke vyhli. Taktiež sa oplatí mať už aj lepšiu zvukovú kartu a určite používať digitálny výstup. Inak môže dôjsť k šumu, či skresleniam. Satelity sú širokopásmové, subwoofer je dobre vyladený pre efekty, ale reprodukcia hudby má trochu iné nároky, hoci veľmi závisí od toho, aký žáner preferujete.

Samplovaná hudba znie pomerne dobre (za predpokladu, že sa nepokúšate zo stereo nahrávky vytvoriť priestorový zvuk). Pri náročnejších hudobných žánroch (klasická hudba, jazz) však pociťovať nedostatky v kvalite zvukovej reprodukcie. Ide však o „počítačové“ reproduktory a vo svojej triede hrajú oveľa lepšie ako čokoľvek od konkurencie. Musíme ešte dodať, že vstavaný DTS dekodér sa nepodarilo rozbehať, aj napriek tomu, že zvuk bol v tomto formáte. Nerozsvietila sa dióda DECODE. Snáď to bol iba lokálny problém.

Vďaka dizajnu, funkcionalite či špičkovému výkonu udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Logitech Speaker System Z906 ocenenie TOP produkt

TOP Produkt

Parametre a špecifikácie:

Počet kanálov: 5.1
Celkový výkon: 500 Watt (RMS)
Výkon subwoofera: 165 Watt (RMS)
Výkon satelitov: 5× 67 W (RMS)
Hmotnosť: 13 kg celkovo (subwoofer – 8,54 kg, 5× 0,84 kg každý satelit)
Vstupy: 2× digitálny optický, 1× digitálny koaxiálny, 1× šesťkanálový analógový, 1× RCA (cinch), 1× 3,5 mm
Vlastnosti: THX certifikované, Dolby Digital 5.1 a DTS, 3D Stereo, Priestorový zvuk z 2-kanálový zdroja, Satelity a stredový reproduktor podporujú montáž na stenu
Obsah balenia: Reproduktory, Káble pre pripojenie reproduktorov, Kábel pre pripojenie šesťkanálového analógového audia (dĺžka 1,82 m), Ovládacia konzola, Bezdrôtové diaľkové ovládanie, 3× AAA batérie, Používateľská príručka

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Dizajn a spracovanie
+ Protišmykové podložky u satelitov
+ Možnosť inštalácie na stenu alebo konzolu
+ Zvukový výkon a prejav
+ Cena

Mínusy
– Zvukové prelínanie subwooferu pri rýchlej hudbe
– Archaický diaľkový ovládač
– Jednoduché svorky kabeláže

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Logitech Z-906 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Logitech