Domov Periférie Recenzia: Logitech G810 Orion Spectrum

Recenzia: Logitech G810 Orion Spectrum

Zdielať

V portfóliu spoločnosti Logitech dominuje herný rad Logitech G, kam patria aj špeciálne mechanické herné klávesnice so spínačmi Romer-G vlastnej výroby a RGB podsvietením. My sme otestovali model názvom G810 Orion Spectrum, ktorý prináša strohý, takmer až retro dizajn.

logitech-g810-orion-spectrum-01

Balenie je úplne rovnaké v porovnaní s inými klávesnicami v rade G, na prednej strane krabice je teda vyobrazená samotná klávesnica a informácie o klávesnici sú okolo nej a na iných stranách klávesnice. Vnútri sa v plastovom vrecúšku nachádza klávesnica a aj poflexovaný 1,8m dlhý neodnímateľný USB kábel či manuály.

logitech-g810-orion-spectrum-02 logitech-g810-orion-spectrum-03

Samotná klávesnica má jednoduchý, ale kompaktný, štýlový a funkčne celkom nabitý dizajn. Nájdeme tu full-size rozloženie kláves, pričom nad numerickými klávesnicami a časťou funkčných kláves na pravej strane nájdeme ovládanie médií, presnejšie scrollovací valček na ovládanie hlasitosti, tlačidlá na pozastavenie, spustenie či preskočenie skladieb a nad klávesmi Print Screen a Pause aj tlačidlo na ovládanie jasu podsvietenia a ďalšie na spustenie funkcie Game Mode.

logitech-g810-orion-spectrum-04

V pravom hornom rohu je aj podsvietené logo rady Logitech Gaming, v strede hornej časti tri kontrolky na zobrazovanie stavu Num Locku, Caps Locku a Scroll Locku a na zadnej strane nájdeme označenie klávesnice G810. Spodnú stranu pokrýva 5 protišmykových podložiek, ktoré svoju prácu robia naozaj dobre, a takisto aj pre Logitech typické dvojstupňové nožičky, pričom na každom stupni je napísaný aj sklon, ide o 4 alebo 8 stupňov.

logitech-g810-orion-spectrum-05 logitech-g810-orion-spectrum-06

Klávesy ponúkajú zaujímavý tvar a prsty do nich sadnú naozaj dobre. Použité spínače sa vzdialene podobajú na Cherry MX Brown, ale majú menší zdvih a sú tichšie. Vďaka tomu dosahujú až o 25% rýchlejšie reakcie ako konkurenčné. Výhodou Romer-G spínača je aj jeho tvar s dierou v strede, do ktorej boli osadené RGB LED diódy pre podsvietenie s až 16,8 milióna farieb, čo je už pri RGB klávesniciach typické.

logitech-g810-orion-spectrum-07

Tu síce musíme vytknúť fakt, že biela má niekedy až príliš červený podtón, hlavne na kontrolkách pre Lock klávesy, avšak farby ako červená, oranžová či pre Logitech typická modrá sú zobrazované verne. Pochváliť musíme aj veľký počet módov podsvietenia, ich aktiváciu, či vlastné nastavovanie, na čo je ale potrebný softvér Logitech Gaming Software.

logitech-g810-orion-spectrum-08 logitech-g810-orion-spectrum-09

Ten ponúka veľké množstvo nastavení, od makier na funkčných klávesoch, cez výber, ktoré klávesy sa po spustení režimu Game Mode zablokujú, rôzne štatistiky, až po nastavenie už vopred spomínaného podsvietenia. Tu je možné buď nastaviť farbu pre každý kláves zvlášť, či vybrať len režim a farbu. Za zmienku z týchto módov stojí „efekt dýchania“, ktorý pomaly zhasína a zažína klávesy, prechádzanie farieb do efektu vĺn, či efekt hviezdnej oblohy.

logitech-g810-orion-spectrum-13

Keďže ale ide o hernú klávesnicu, otestovali sme ju hlavne v hrách. Tu sa ukazujú hlavne jej dobré stránky, pomerne tiché stláčanie pomáha pri hraní v nočných hodinách, keď používateľ nechce otravovať iných ľudí v domácnosti, a aktivačný bod je umiestnený dostatočne vysoko na to, aby sa dali klávesy opakovane stláčať bez veľkého namáhania prstov.

logitech-g810-orion-spectrum-11 logitech-g810-orion-spectrum-12

Pri hrách žánru RTS nás trochu mrzí absencia makro kláves, tie sú až na vlajkovej lodi G910 Orion Spectrum, avšak čiastočne sme to vykryli naprogramovaním funkčných kláves, ktoré sa dajú plne prispôsobiť. FPS hry sme si naozaj užili a rýchle pohyby nám nerobili žiadny problém.

logitech-g810-orion-spectrum-14

Za odporúčanú cenu 179 eur ide o dosť drahú klávesnicu. Konkurenčné RGB modely začínajú klesať na cene a za zhruba 160 eur sa už dá zohnať kvalitná klávesnica s Cherry MX spínačmi. Logitech G810 Orion Spectrum odporúčame používateľom, ktorí viac hrajú ako píšu a nejde im o čo najnižšiu cenu. Klávesnica je u nás v predaji so štandardným anglickým rozložením kláves a podľa dostupných informácií sa nechystá jej lokalizácia do CZ/SK. Keďže však ide o hernú klávesnicu, absencia slovenských znakov nie je pre väčšinou používateľov tak kritická.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 153×443×34,3 mm
Hmotnosť: 1259 gramov
Podpora: Microsoft Windows, Apple OS X, Linux, Android
Pripojenie: 1,8 metrový USB kábel
Rozloženie kláves: americký layout
Podsvietenie: RGB, 16,8 milióna farieb
Ďalšie výhody: kláves Game Mode

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Dizajnové a materiálové spracovanie
+ Pomerne kompaktné rozmery
+ Plné RGB podsvietenie
+ Ovládanie médií na klávesnici
+ Logitech Gaming Software
+ Príjemné používanie pri hrách

Mínusy
– Pre niektorých vysoká cena
– Absencia SK popisov kláves
– Spínače Romer-G nie sú pre každého

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

( nie je dostupný )

Zapožičal: Logitech