Domov Recenzie Recenzia: Huawei Ascend P6

Recenzia: Huawei Ascend P6

Zdielať

Recenzovaný kus došiel zabalený v bielej krabici, ktorá sa otvárala zboku, po potiahnutí šnúrky. Vo jej vnútri boli okrem smartfónu i slúchadlá, USB kábel a čínske návody, podobne ako minule pri modeli Ascend D2. No tentoraz nás prekvapila aj čínska koncovka na nabíjačke. Rozmery smartfónu sú 133×66×6 mm a váha je 120 gramov. Veľkosť displeja je 4,7 palca s rozlíšením HD, tj. 1280×720 pixelov. Už na prvý pohľad sa nezaprie kvalita použitého IPS displeja. Pozorovacie uhly, ako aj čitateľnosť na priamom slnku je na vynikajúcej úrovni.

Toto zariadenie sa pýši titulom najtenší smartfón na svete, resp. najtenší smartfón, ktorý je v predaji na našom trhu. Disponuje hrúbkou iba 6,18 mm. Huawei pri predstavovaní vsadil na vtipnú reklamu, ktorá je pomerne originálna. Ak ste zvedaví, pozrite si toto video:

Rozmiestnenie jednotlivých prvkov na smartfóne je nasledovné. Na ľavej hrane naspodku je 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel, pričom tu na začiatku nájdeme zastrčenú spinku, ktorá slúži ako hrot špendlíka na vysunutie dvoch minizásuviek. Tie sa nachádzajú na pravej hrane a sú pod nimi ukryté sloty na microSIM a microSD kartu. Okrem toho na pravej je ešte vypínač a dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. Na hornej hrane je microUSB konektor pre pripojenie nabíjačky alebo pre prepojenie s počítačom a mikrofón. Spodná hrana obsahuje mikrofón a je  zaoblená a lemovaná ozdobným prúžkom. Na zadnej hrane sa nachádza 8 Mpx fotoaparát s LED bleskom, v strede logo výrobcu a dole je umiestnený reproduktor. Predná hrana je pokrytá displejom, nad ním je reproduktor, senzory, notifikačná dióda a predný 5 Mpx fotoaparát. Pod displejom je už iba názov výrobcu.

Huawei_Ascend_P6_16

Ascend P6 „fičí“ na štvorjadrovom procesor HiSilicon Huawei K3V2, ktorý je taktovaný na 1,5 GHz. Vyrábaný je starším 40-nanometrovým výrobným procesom, čo sa môže prejaviť na vyššej spotrebe. Dopĺňa ho operačná pamäť RAM s veľkosťou 2 gigabajty. Ide o rovnaký hardvérový základ ako v prípade Ascend D2-ky, avšak vďaka odladenejšiemu prostrediu Emotion UI je smartfón oveľa svižnejší. Jeho reakcie sú bleskové, presne tak, ako by sme si pri vlajkových lodiach výrobcov predstavovali. Operačný systém Android vo verzii 4.2.2 je doplnený nadstavbou Emotion UI 1.6. Tá prináša voči predošlej verzii 1.5, ktorá je použitá v Ascend D2-ke, mnoho vylepšení a to najmä pri reakciách. Tie boli o poznanie svižnejšie, hoci oba smartfóny majú hardvérové vybavenie s rovnakými parametrami. Vnútorná pamäť P6-ky je 8 GB, pre užívateľa je tu reálne dostupných necelých 5 GB. Vnútornú pamäť však možno rozšíriť pomocou pamäťových kariet microSD a to až do veľkosti 32 GB.

Huawei_Ascend_P6_01 Čínska koncovka na nabíjačke smartfónu

Emotion UI je zvláštna úprava Androidu. Všetky nainštalované aplikácie sú umiestnení priamo na plochu, pričom je možné ich triediť do priečinkov. Priamo z plochy možno presúvať aplikáciu do koša, avšak v tomto prípade znamená kôš odinštalovanie danej aplikácie. Z nášho pohľadu Emotion UI kombinuje vzhľad podobajúci sa konkurenčnému iOS s výhodami modifikovateľného Androidu. Nie je to však jediná nadstavba. Obdobné funkcie ponúka i konkurenčný MIUI, ktorý sa udomácnil na smartfónoch Xiaomi a v našich končinách je tu i pomerne silná komunita – MUIU CZ/SK fanúšikov.

Huawei_Ascend_P6_10

Telo telefónu je skonštruované veľmi dobre, je pevné a nič sa neprehýba ani po silnom zatlačení. Displej je chránený voči škrabancom pomocou krycieho skla Corning Gorilla Glass 2. Poteší i fakt, že je v balení dodávané puzdro na zadný kryt. Batéria má kapacitu 2000 mAh. Výdrž samotného smartfónu hodnotíme pozitívne. Pri častom používaní nie je problém batériu vybiť za jeden deň, pri menej náročných úlohách sa však dostaneme aj na dva dni.

Huawei_Ascend_P6_Emotion_UI_01 Huawei_Ascend_P6_Emotion_UI_02
Prostredie Huawei Emotion UI

Predný fotoaparát má rozlíšenie 5 Mpx, čo je v tomto prípade výnimka, keďže väčšina predných fotoaparátov má rozlíšenia okolo 1-2 megapixely. Predný fotoaparát primárne slúži na videohovory, no tento je už použiteľný aj na fotografie. Zadný fotoaparát má rozlíšenie 8 Mpx, dopĺňa ho LED blesk. Ten je mimoriadne silný, čo oceňujeme a v prípade núdze tak môže poslúžiť i ako náhradné svetlo. Huawei dokonca v telefóne pribalil peknú aplikáciu na toto svetlo. Fotografie vyhotovené týmto foťákom sú v celkom dobrej kvalite. S výslednými obrázkami sme boli spokojní.

Huawei_Ascend_P6_Emotion_UI_03 Huawei_Ascend_P6_Emotion_UI_04
Uzamykacia obrazovka

Huawei zapracoval aj na softvérových vylepšeniach. Tie sa prejavili v svižnom a plynulom prostredí systému. Ako sme už pri hardvérových parametroch spomenuli, oba smartfóny – Ascend P6 aj Ascend D2 bežia na rovnakom základe, s tým rozdielom, že P6-ka má odladenejší softvér. Výrobca dokonca uvádza viac než 300 vylepšení. Z nášho testovania nevieme posúdiť, koľko ich je, vieme však povedať, že oba smartfóny sa od seba líšia výrazne a novší softvér robí divy.

Huawei_Ascend_P6_08

Medzi ďalšie podstatné veci patrí i stupeň kontroly na smartfóne. Je to akýsi audit, kde vidíme prehľad, ktorá aplikácia má ku ktorej činnosti prístup (hovory, čítanie SMS, poloha atď.), zároveň môžeme jednotlivé prístupy aplikáciám vypínať. Šikovná je i vysúvacia notifikačná lišta. Tá sa podobne ako napr. pri Samsungu dá prispôsobiť i preskupiť.

Huawei_Ascend_P6_11

Nespornou výhodou je i ovládanie v rukaviciach. To sa zíde najmä v zime. Keďže však zima ešte nie je, nedalo nám to a spravili sme si test. Vytiahli sme zimné rukavice, zapli sme funkciu a šli sme to skúsiť. Smartfón reagoval dobre, avšak stalo sa aj to, že nie každý dotyk zareagoval. Skúšali sme plátené i kožené rukavice. Ani jedny neboli problémom.

Huawei_Ascend_P6_13

Vzhľadom na to, že Ascend P6 je vlajková loď Huawei, má pomerne zaujímavú cenu. Tá je približne na úrovni minuloročných vlajkových lodí iných výrobcov. Na rozdiel od nich tu z popredných funkcii chýba NFC. Na reprodukciu zvuku je tu dostupný jeden mono reproduktor. Ten hrá priemerne, nepoteší jeho umiestnenie, ľahko ho totiž možno nechtiac zakryť. Hrany telefónu sú ostré, mali sme z neho pocit, akoby rezal do dlane a preto môže na niekoho pôsobiť dojmom, že sa nedrží až tak pohodlne.

Huawei_Ascend_P6_02

So smartfónom Huawei Ascend P6 sme boli spokojní. Radí sa do vyššej strednej triedy. Má dostatočne výkonný hardvér, porovnateľný s inými vlajkovými loďami svojich konkurentov. Voči nim P6-ke chýba NFC. Vďaka odladenej nadstavbe je vhodný i pre náročnejších užívateľov. Ak si náročným používateľom a hľadáš smartfón za dostupnú cenu, Huawei Ascend P6 je práve pre teba.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.2.2 Jelly Bean + nadstavba Emotion UI
Chipset: Huawei K3V2
Procesor: štvorjadrový 1,5 GHz , 40 nm
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
Rozmery: 133×66×6mm
Hmotnosť: 120 gramov
Displej: in-cell LCD, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1280×720 px., 4,7“ (119 mm)
Fotoaparát: 8 Mpx, LED blesk, autofokus, nahrávanie Full HD videí (1920×1080 px., 30 fps), HDR, makro od 4 cm
Predná kamera: 5 Mpx, HD video
Pamäť:  2 GB RAM + 8 ROM + microSD karta (do 32 GB)
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 14,4 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát:  Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), DLNA, USB OTG
Hudba:  MP3 prehrávač, FM rádio, 3,5 mm jack
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, prehliadač dokumentov, GPS, GLONASS, informačná dióda
Batéria: 2 000 mAh

Celkové hodnotenie: 95%

Plusy
+ Najtenší smartfón na trhu
+ Kvalita prevedenia
+ Funkcie a výbava
+ Bezproblémový multitasking
+ Kvalitné spracovanie
+ Podpora microSD kariet
+ Vylepšená notifikačná lišta
+ Priaznivá cena
+ Ovládanie v rukaviciach

Mínusy
– Monofónny reproduktor
– Ostré hrany
– Absencia NFC

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Huawei Ascend P6 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Huawei_Ascend_P6_AnTuTu_Bench_01Huawei_Ascend_P6_AnTuTu_Bench_02
Huawei_Ascend_P6_AnTuTu_Bench_03Huawei_Ascend_P6_AnTuTu_Bench_04
Huawei_Ascend_P6_CF_Bench_02Huawei_Ascend_P6_CF_Bench_01
Huawei_Ascend_P6_NenaMark_01
Huawei_Ascend_P6_NenaMark_02
Huawei_Ascend_P6_QuadrantHuawei_Ascend_P6_Vellamo_01
Huawei_Ascend_P6_Vellamo_02Huawei_Ascend_P6_Vellamo_03
Zapožičal: Huawei

1 komentár

  1. Recenzia fajn, parametre a cena super. Ale parametre tohto mobilu môžu byť pri čínskom fone Xiaomi Hongmi oveľa nižšie 🙂 Na ibuygou.com sa dá zohnať za 150€ s dopravou 😛 je len o trošku hrubší, ale ináč parametrovo rovnaký…