Domov Recenzie Recenzia: Huawei Ascend D2

Recenzia: Huawei Ascend D2

Zdielať

Smartfón bol zabalený v peknej bielej krabici. Prekvapil manuál v čínštine, ktorý nám je na dve veci. Ocenili by sme aspoň českú lokalizáciu. Po vybalení  sme mali hneď prvý pocit, že toto zariadenie je ťažké a dosť hrubé. No veľkosťou ide klasicky o placku ako je to v tejto kategórii zvykom.  S konkurenciou ho spájajú podobné črty – päťpalcový Full HD displej, štvorjadrový procesor a 2 GB RAM. Táto výbava je prakticky totožná ako v prípade Sony Xperia Z, či Samsung Galaxy S4. Okrem toho sa Huawei snaží zaujať svojou cenou. Huawei Ascend D2 sme mali na test v bielom vyhotovení. Rozmery smartfónu sú 140×71×9 mm, hmotnosť 173 gramov. To je dosť veľa, ak porovnáme hmotnosť s konkurenčnými high-endami, ktoré sa zvyknú pohybovať okolo 130-140 gramov. Nie je to však nijako tragický rozdiel, v porovnaní s vlajkovou lode fínskej spoločnosti Nokia Lumia, ktorá je o niečo ťažšia ako nami testovaná D2-ka. Po chvíľke používania sa dá na to zvyknúť.

Rozmiestnenie jednotlivých prvkov je nasledovné. Na hornej hrane naľavo sa nachádza microUSB konektor, zdierka pre nabíjanie smartfónu alebo komunikáciu s počítačom a napravo nájdeme zásuvku na microSIM kartu. Ľavá hrana je čistá, tu nenájdeme nič. Na pravej hrane sa nachádza vypínač a dvojtlačítko na ovládanie hlasitosti. Tie sú príjemné na dotyk, vrúbkované. Spodná hrana obsahuje reproduktor a 3,5 mm jack, ktorý slúži na pripojenie slúchadiel. Vzadu je 13 Mpx fotoaparát s BSI snímačom a snímaním HDR s LED bleskom. Druhý, predný fotoaparát je situovaný štandardne nad displejom, ten slúži však primárne na videohovory a má rozlíšenie 1,3 Mpx. Jediná vec, ktorá nepoteší pri fotografovaní, je silný zvuk cvaknutia, ktorý nemožno vypnúť. A to ani v tichom režime. To je škoda, nakoľko môžu nastať situácie, v ktorých by sme ocenili tichú spúšť na zachytenie snímky, či začiatok nahrávania bez zvukového signálu.

Huawei_Ascend_D2_02

Medzi vychytávky smartfónu patrí navigačný panel. Ak si zapneme túto funkciu, jednoducho sa dá vypnúť navigačný panel pri úlohách, pri ktorých by nás mohol rušiť. Okrem klasického rozloženia tlačidiel späť, domov a multitasking pribudla štvrtá možnosť skrytia navigačného panela. Je to zaujímavá funkcia, ktorú som využíval s obľubou počas testovania. Je to zaujímavá pridaná hodnota, ktorú neponúka iný výrobca. Za túto funkciu si od nás jednoznačne Huawei zaslúži pochvalu. Druhá veľmi príjemná funkcia je tzv. správa napájania. V čom je zvláštna? Lebo ponúka možnosti ako je startup manager, čo znamená, že si užívateľ môže vyberať – na základe čohokoľvek – ktorej aplikácii chce alebo nechce povoliť autoštart po prihlásení do systému. Je to ideálna príležitosť, ako vypnúť zbytočné aplikácie, ktoré máme nainštalované v smartfóne, no nie je nutný ich štart po zapnutí smartfónu. Tu bolo možné samozrejme vyberať z troch variant plánu napájania – šetrič energie, vyvážený, alebo vysoký výkon. Potešila nás aj možnosť meniť panel upozornení. To sme mohli meniť aj priamo za behu, alebo jednoduchým krokom prejsť do tejto sekcie nastavení a vymyslieť si rozmiestnenie podľa svojho gusta. Voľbu ikon a rýchlej voľby oceňujeme. Je to veľmi praktická vec.

Huawei_Ascend_D2_03

Smartfón disponuje štvorjadrovým procesorom  Hi-Silicon K3V2, taktovaným na 1,5 GHz. Ten dopĺňa 2 GB RAM a vnútorná pamäť 16 GB, ktorú nemožno rozšíriť. Z toho je reálne použiteľných cca 12 GB. O zobrazenie sa stará, už v úvode spomínaný, päťpalcový Full HD displej s rozlíšením 1920×1080 pixelov. Operačný systém je vo verzii Google Android 4.1.2 Jelly Bean s nadstavbou Emotion UI vo verzii 1.5. D2-ka, sa môže stať vaším nepostrádateľným spoločníkom. Či už sa chcete pozerať na film vo Full HD, prečítať si poštu, alebo si skrátka len zavolať, zvládnete to bez zbytočného zdržovania. Hoc papierové špecifikácie nám hovoria o tom, že smartfón má solídny základ pre svoju svižnosť, reálne testy o tom celkom nesvedčia. Môže za to najmä nie najlepšie odladená nadstavba Emotion UI. Nie je celkom dotiahnutá a preto sa dosť často stávalo, že telefón nestíhal. Dokonca sme mali niekedy pocit, že nedržíme v ruke smartfón so štvorjadrovým procesorom. Nemožno tvrdiť, že nadstavba Emotion UI je zlá. To nie. Je vcelku dobrá, má čo to do seba. Výhodou alebo nevýhodou Emotion UI je aj fakt, že všetky nainštalované aplikácie sú radené všetky automaticky na plochu podobne ako je to v iOS. Aby v tom však nebol chaos, je možné si jednotlivé aplikácie premiestňovať a zaraďovať do zložiek. Navyše, oslovili nás aj widgety s pekným vzhľadom. Odozva systému vzhľadom na hardvérové vybavenia bola prijateľná, no mohla byť aj lepšia.

Pevnosť je skvelá, všetko drží na svojom mieste a nič sa neprehýba ani po silnom zatlačení. Pri vyššom výkone sa zadná časť smartfónu zahrieva. S týmto problémom sa však stretávame pomaly pri každom druhom výkonnejšom smartfóne. Aby ste so smartfónom nemuseli zaobchádzať ako v rukavičkách, je displej chránený vrstvou tvrdeného skla Gorilla Glass. Necelý centimeter hrubé elegantné telo chráni pevný kov. Telefón je vodeodolný, spĺňa stupeň krytia IP54, vďaka čomu sa o neho netreba báť, keď vám náhodnou spadne do kaluže. Hoci výrobca udáva vyššiu odolnosť, vzhľadom k tomu, že konektory neboli pod krytkou, neodvážili sme sa to otestovať. Predsa len, ani microUSB, či jack konektor neboli zakrytované tak, ako tomu je napr. vo vodeodolnom telefóne Sony Xperia Z. Batéria je vstavaná a má kapacitu 3000 mAh. Výdrž batérie sa radí skôr k tým lepším a pri testovanom výrobku nebol problém vydržať na jedno nabitie jeden a pol dňa pri aktívnom používaní. Kvalita displeja a pozorovacích uhlov je skvelá, môže za to použitie IPS displeja. Zadný kryt však dosť zvýrazňuje otlačky prstov, čo veľmi nepoteší. Zamrzí absencia FM rádia.

Huawei_Ascend_D2_05

Huawei Ascend D2 prehráva širokú škálu mediálnych formátov, vrátane tých najobľúbenejších hudobných, obrázkových a video kodekov. K internetu sa môžete pripojiť pomocou sietí UMTS a GSM, či pomocou dualband Wi-Fi. Bezdrôtovú funkcionalitu dopĺňa Bluetooth 4.0 a GPS modul, využiteľný okrem iného pre navigáciu a tagovanie fotografií. Poteší aj funkcia Super Hands-Free, vďaka ktorej citlivý mikrofón zaznamenáva zvuky až zo vzdialenosti 1,5 metra.

Na záver by možno konštatovať, že smartfón nesklamal. Má slušnú dávku hardvéru i priaznivejšiu cenu v porovnaní s vlajkovými loďami konkurentov. Je určený najnáročnejším užívateľom, ktorým dokáže vyhovieť, no i tu je občas treba strpieť dlhšiu odozvu a to vďaka menej vyladenej nadstavbe. Inak je smartfón rýchly a svižný. Ak ste náročný používateľ a hľadáte smartfón za nižšiu cenu ako najvybavenejšie modely na trhu, tak D2-ka je určená práve pre vás.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.1.2 Jelly Bean + nadstavba Emotion UI
Chipset: Hi-Silicon K3V2 + Balong V7R1
Procesor: štvorjadrový 1,5 GHz
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 850 / 900 / 2100 MHz
Rozmery: 140×71×9 mm
Hmotnosť: 173 gramov
Displej: Super Retina LCD, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1080×1920 px, 443 PPI,  5“ (127 mm), Gorilla Glass
Fotoaparát: 13 MPx, LED blesk, autofókus, HDR, nahrávanie Full HD videí (1920×1080 b., 30 fps)
Predná kamera: 1,3 MPx s nahrávaním HD videa
Pamäť: 2 GB RAM + 16/32 GB ROM
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 b/g/n), HDMI
Hudba: MP3 prehrávač, 3,5 mm jack, TV-Out
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, akcelerometer, informačná dióda, odolnosť proti vode a prachu
Batéria: Li-Ion 3 000 mAh

Hodnoteie: 80%

Plusy
+ Perfektný displej
+ 13 MPx fotoaparát
+ Kvalita fotografii
+ Zvýšená odolnosť voči vode
+ Možnosti a správa widgetov
+ Funkcia skrytia navigačného panelu
+ Správa napájania a jeho možnosti
+ Vrúbkované tlačidlá vypínača a hlasitosti
+ Priaznivá cena/výkon

Mínusy
– Absencia microSD kariet
– Absencia FM rádia
– Zadný lesklý plast náchylný na otlačky
– Nedajú sa vypnúť zvuky fotoaparátu
– Pomalšie reakcie vďaka málo vyladenej nadstavbe

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Huawei Ascend D2 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Huawei_Ascend_D2_AnTuTuBench_01Huawei_Ascend_D2_AnTuTuBench_02
Huawei_Ascend_D2_CFBench_01Huawei_Ascend_D2_CFBench_02
Huawei_Ascend_D2_NenaMark_01
Huawei_Ascend_D2_NenaMark_02
Huawei_Ascend_D2_QuadrantHuawei_Ascend_D2_Vellamo_01
Huawei_Ascend_D2_Vellamo_02Huawei_Ascend_D2_Vellamo_03
Zapožičal: Huawei

Ďalšie odborné recenzie na mobil Huawei Ascend D2 nájdete na Recenzie.SME.sk