Domov Recenzie Recenzia: HTC One A9

Recenzia: HTC One A9

Zdielať

Spoločnosť HTC prešla najhorším rokom v histórii. Jej jarná vlajková loď One M9 nepriniesla požadované zlepšenie vo forme kvalitnejšieho fotoaparátu a zbavenia sa čierneho pásu pod displejom. Predstavenie niekoľkých verzií smartfónu spôsobilo ešte väčší pád ziskov. Preto sa HTC snaží zachrániť si podiel na trhu – a pokúša sa o to smartfónom HTC One A9, ktorý sa až príliš podobá na iPhone od Applu. My sme mali možnosť tento mobil otestovať.

HTC One A9 01

Hneď pri prvom pohľade je jasné, že sa dizajnéri z HTC inšpirovali Apple iPhonom. Smartfón je plochý so stredne zaoblenými rohmi, na zadnej strane nájdeme malé vytŕčajúce sklíčko fotoaparátu spolu s bleskom, pod ktorým sú anténové pásy, ktoré ale vymyslelo HTC, zatiaľ Apple ich preslávil. Oceňujeme, že je spracovanie je veľmi kvalitné.

HTC One A9 02

Smartfón je dostupný v troch farbách hliníkovej zliatiny, pričom predná strana je buď biela alebo čierna. Výhodami oproti modelu M9 je fakt, že sloty na SIM a microSD kartu boli presunuté na ľavú hranu a tlačidlo napájania je hrubo vrúbkované, takže si ho s tlačidlami hlasitosti nad ním určite nemožno pomýliť. Keď už tento smartfón porovnávame s One M9, je oproti nemu o trochu väčší, ale vďaka hrúbke 7,26 mm a hmotnosti 143 gramov, máme pocit, že je o niečo menší.

HTC One A9 03

Na prednej strane zmizli reproduktory BoomSound, namiesto nich tu nájdeme skener odtlačkov prstov. Počas nášho testovania bol rýchly a pomerne spoľahlivý – tak, ako je to pri väčšine iných smartfónov. Po stranách ale nie sú kapacitné tlačidlá, keďže skener spolupracuje so softvérovými tlačidlami, čo považujeme za plytvanie miestom.

HTC One A9 04

Nad skenerom je 5“ AMOLED displej, prvýkrát po dlhom čase. Jeho rozlíšenie je Full HD a preto je obraz ostrý. Použitie AMOLED technológie pomáha s výdržou batérie, alebo s nádhernými farbami vďaka zvýšenému kontrastu a sýtosti. Spokojní sme aj s rozmedzím jasu – v noci nám najnižšie nastavenie príliš nesvieti do oči a cez deň nemáme problém vidieť displej aj na slnku, pričom nie je nutné siahnuť na najvyšší možný jas.

HTC One A9 06

Nevýhodou tela smartfónu oproti staršiemu modelu je ale šmykľavosť – zadná strana nedrží v ruke tak, ako by ste možno po skúsenosti s One M9 čakali. A práve preto sme radi, že nám HTC poslalo puzdro Dot View v bordovom prevedení. Zadná strana je totiž menej klzká, avšak stále sa na ňu môžeme pozerať cez priehľadný plast. Lem, tlačidlá a predná strana sú pogumované, čo vytvára ešte väčší komfort pri používaní. Malou nevýhodou ale je, že na rozdiel od používania bez puzdra, tlačidlá na ovládanie hlasitosti a napájacie tlačidlo sú takmer nerozoznateľné.

HTC One A9 08

Čím ale toto puzdro zaujme, je jeho predná strana. Tá pozostáva zo zadnej škrupiny a predného dierkovaného krytu, na ktorého pravom dolnom rohu nájdeme logo HTC a v jeho ľavom hornom rohu je výrez pre notifikačnú diódu a senzor priblíženia. Tieto dierky majú ale aj svoje využitie. Keď totiž zapneme displej počas toho, ako je kryt na mobile, jednotlivé bodky sa umiestnia a zobrazia aktuálny čas, dátum, deň či stav batérie, spolu s aktuálnym počasím. To dodáva unikátny a trochu retro štýl krytu.

HTC One A9 09

HTC One A9 10

V predinštalovanej aplikácii HTC Dot View si potom možno dizajn prispôsobiť a po zapnutí displeja možno vidieť aktuálne počasie v osembitovej forme. V tejto aplikácii sú aj iné miniaplikácie a funkcie. Jednou z nich je Dot Design, ktorý umožňuje kresliť si vlastné Dot View motívy, ktoré sa zobrazia pri zapnutí displeja. Ďalej tu nájdeme hru Dot Breaker, v ktorej je úlohou rozbiť všetky kruhy pomocou loptičky. Tá sa hrá so zavretým puzdrom, pričom menu sa ovláda ťahaním prstu po kryte a platforma na odrážanie sa hýbe podľa naklonenia mobilu.

HTC One A9 21

HTC One A9 22

V prípade, ak chce používateľ použiť kryt na zobrazenie textu, je to možné pomocou funkcie Dot text. V prípade, že si smartfón kúpite, odporúčame dokúpiť aj toto puzdro. Keď už sme pri softvéri, v smartfóne je Android 6.0 Marshmallow, na ktorom je nadstavba Sense 7.0. Marshmallow prináša niekoľko požadovaných zlepšení, ako ovládanie povolení aplikácii až po ich spustení, či Google Now On Tap. HTC prisľúbilo rýchle aktualizácie na nové verzie Androidu a to do 15 pracovných dní od vydania verzie Googlom a aj keď Android 6.0.1 majú v USA zákazníci už dávno, na Slovensku si z neznámych dôvodov musíme počkať.

HTC One A9 07

Čo sa týka nadstavby Sense, tá je v mnohom odľahčená. Jedinými zmenami, ktoré HTC urobilo, sú nové písmo, trochu upravené nastavenia a vlastné predinštalované aplikácie, ktorých ale nie je veľa. Vylepšenia, ktoré chválime, sú HTC BlinkFeed – plocha naľavo od domovskej obrazovky, ktorá po nastavení zobrazuje novinky zo sociálnych sietí, či RSS stránok a ponúka možnosť prispôsobiť si dizajn pomocou tém, pričom upraviť sa dá takmer všetko.

HTC One A9 12

Či už ide o písmo, ikony, ako aplikácii tak aj softvérových tlačidiel, zvuky, pozadia a farebné schémy, pričom existuje dokonca aj možnosť vytvoriť si vlastnú tému z obrázku či fotografie. Tak ako každý softvér, aj tento má svoje neduhy, avšak jedinou nevýhodou je podľa nás absencia funkcie System UI Tuner a Custom Broadcast Tiles na prispôsobenie ovládacej lišty, čo ale zamrzí len tých, ktorí si radi upravujú zariadenia.

HTC One A9 17

Už tri roky má HTC problém s vytvorením fotoaparátu, ktorý by sa dokázal vyrovnať konkurencii a vyzerá to tak, že teraz sa to spoločnosti konečne podarilo. Senzor od Sony má rozlíšenie 13 MPx, svetelnosť f/2.0 a veľkosť pixelov 1,1μm. Po dvoch generáciách vidíme návrat optickej stabilizácie obrazu. To podľa HTC umožňuje detekciu pohybu za 0,125 ms a kompenzovanie pohybu do 1,4°.

HTC One A9 20

Okrem vylepšenia fotoaparátu bola vylepšená aj aplikácia. Je zjednodušená, pričom rôzne efekty boli presunuté do samostatnej aplikácie. Ponúka nahrávanie 720p video v spomalenom móde (120 fps) a tiež Hyperlapse, teda presný opak – video zrýchli. Je tu aj profesionálny mód so zaznamenávaním v RAW formáte. Kvalita fotiek je veľmi dobrá v prípade, že má používateľ dostatok svetla. Avšak čím je menej svetla, tým horšia je kvalita.

HTC One A9 05

To je trochu problém, keďže ide len o priemerné fotky a aj keď to stačí na Instagram, Facebook či Snapchat – majstrovské diela z toho nevzniknú. Čo sa týka videa, tu vidíme to isté. Optická stabilizácia obrazu je dobrá, ale kývanie stále trochu vidieť. Sklameme však používateľov, ktorí sa radi chvália číslami – v 4K rozlíšení video nemožno nahrávať. Síce ide o dobrý krok, HTC musí zapracovať, aby sa kvalita vyrovnala konkurencii v podobnej cenovej hladine. V najlepšom prípade ide totiž o jemný nadpriemer a v najhoršom prípade o podpriemer. Výber našich fotografii nájdete tu.

HTC One A9 19

S každodenným používaním smartfónu sme nemali žiadny problém. Systém funguje plynulo až na niekoľko počiatočných pádov obchodu Google Play sme boli spokojní. Hry, či už jednoduchšie ako Rontivity či Vector, stredne náročné ako Asphalt 8 alebo náročnejšie tituly – Dead Trigger 2, bežali plynulo na 60 fps, pričom pri väčšine sme hrali na najvyšších grafických nastaveniach.

HTC One A9 11

Za to môžeme vďačiť výkonnému osemjadrovému procesoru Qualcomm Snapdragon 617. S ním spolupracuje 2 GB operačná pamäť, čo nám síce stačilo, ale mnohí s tým budú nespokojní. Vnútorná pamäť 16GB je tak trochu kameň úrazu, ale HTC našťastie pridalo podporu microSD kariet až do 200 GB. Rýchlosť 4G internetu od 4ky je vysoká – v Banskej Bystrici a Martine, teda v mestách s iba čiastočným pokrytím, sme zaznamenali priemerný download 30 Mbps a upload 20 Mbps.

HTC One A9 13

V sieti štvrtého operátora nie je problém ani s telefonátmi – zvuk je čistý a eliminácia šumu pomerne efektívna (aj keď nedokáže zakryť všetky zvuky okolia) a ani volajúci sa nesťažovali na kvalitu mikrofónu. Iba pri jednom telefonáte sme dostali od druhej strany reakciu, že na takýto drahý smartfón by mala byť predsa len o trochu lepšia.

HTC One A9 18

Jediný reproduktor umiestnený na spodnej hrane znie dobre – nepočuť praskanie ani šum a tóny sú jasne počuť, avšak je to rozhodne krok späť oproti reproduktorom BoomSound na modeloch One M. Nevýhodou umiestnenia reproduktora je fakt, že popri hraní ho možno ľahko zakryť a vtedy zvuk v nie je veľmi kvalitný. Prívlastok BoomSound ale nezmizol – pri počúvaní hudby cez slúchadlá ostal. A jeho názov je výstižný. Basy sú zosilnené, avšak zvuk je krištáľovo čistý. Za toto si HTC od nás rozhodne odnáša pochvalu.

HTC One A9 14

Za čo ale chváliť HTC nemôžeme, je výdrž batérie. Malá 2150 mAh batéria je síce vďaka vylepšeniam Marshmallowu, ako je Doze, schopná smartfón napájať celý deň, zapnutú obrazovku ale dlho neudrží. Našim rekordom sú 4 hodiny a 50 minút, typicky sa ale čas zapnutého displeja pohybuje v rozmedzí od 3 do 4 hodiny (najmenej sme dosiahli 2 hodiny a 55 minút). Ak používatelia smartfón využívajú cez deň naplno, je nutné so sebou zobrať nabíjačku alebo externú batériu (powerbank). Avšak vďaka podpore nabíjania Qualcomm QuickCharge sa smartfón nabíja rýchlo.

HTC One A9 15

HTC One A9 je veľmi dobrým smartfónom – spoločnosť však asi zachráni. Financie spoločnosti sa totiž podľa štatistík otáčajú k lepšiemu. Ale na Slovensku je jeho cena trochu vysoká. Priemerom je 550 eur, pričom v Orangei zaň používateľ zaplatí 580 eur, v Telekome 589 a v O2 až 633 eur. Ak by bola táto cena o 100 eur nižšia, mohol by sa One A9 stať kráľom vyššej strednej triedy.

HTC One A9 16

Ak čínsky Xiaomi ponúka podobný smartfón Redmi 3 len s horším displejom, menej kvalitným fotoaparátom a bez skenera odtlačkov prstov za 150 eur, HTC by malo prehodnotiť, koľko zisku chce za tento mobil získať. Odporúčame ho používateľom, ktorí chcú rýchle aktualizácie, pekný dizajn a dobré parametre, pričom im nevadí si trochu priplatiť.

Komentár z druhého pohľadu – Martin Klokner:

Počin taiwanského výrobcu HTC hodnotím veľmi dobre. Prekvapením je podľa mňa fakt, že je smartfón plynulý a to, že má len 2 GB operačnej pamäte som si spočiatku neuvedomil. Podobnosť s Apple iPhonom sa mi páči – najmä preto, lebo iZariadenia od kalifornskej spoločnosti sú veľmi pekné a priam ukážkovo dizajnovo navrhnuté. Mne sa však na smartfóne páči spolupráca skeneru odtlačkov prstov so softvérovými tlačidlami na displeji. Považujem to za praktickú vec, keďže stlačením skenera sa dá zamknutý displej odomknúť a zároveň sa dá skeneru nastaviť aj funkcia domáceho tlačidla.

HTC One A9 04

Za negatíva považujem nízku kapacitu batérie, čo má za následok malú výdrže A9-tky a nutnosť nosiť so sebou nabíjačku či powerbank. Za diskrimináciu považujem cenovú politiku spoločnosti a zmenu hardvéru. Zatiaľ čo cena HTC One A9 je v USA oveľa nižšia a ponúkne 3GB RAM, verzia pre Európu je vysoko nadsadená a ponúka len 2GB RAM. V smartfóne mi chýbajú legendárne stereo reproduktory BoomSound, ktoré sa stali za posledné roky doménou pre HTC. A aký smartfón ako vlajkovú loď by som očakával od výrobcu do budúcna? Spojenie M9-tky a A9-tky dokopy. 🙂


Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 617
Procesor: osemjadrový (4 x 1,5 GHz + 4 x 1,2 GHz)
Grafika: Adreno 405
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 200 GB)
Operačný systém: Android 6.0 + Sense 7.0 GP
Displej: 5“ , AMOLED, 2.5D, Full HD (1080 x 1920, 441 ppi), Corning Gorilla Glass 4
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, LED blesk, autofókus, OIS, nahrávanie Full HD videí, nahrávanie HD 120fps videí; predný – 4 MPx
Rozmery: 146×71×7,3 mm
Hmotnosť: 143 gramov
Batéria: Li-Ion, 2150 mAh
Frekvencie: GSM 850/900/1800/1900 MHz, UMTS 850/900/1900/2100 MHz + LTE
LTE pásma: 2100 / 1800 / 850 / 2600 / 900 / 800 / 700 / 2600 / 2300 / 2500 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, HSPA, LTE Cat7 300/100 Mbps
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC, USB OTG
Formát SIM: nanoSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer, snímač odtlačkov prstov, LED dióda, FM rádio

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné spracovanie, dizajn
+ Perfektný AMOLED displej
+ Veľmi dobrý výkon smartfónu
+ Skener odtlačkov prstov
+ BoomSound pri slúchadlách
+ Podporuje QuickCharge 3.0

Mínusy
– Zlé fotky pri slabšom svetle
– Reproduktor sa presunul na spodok
– Vysoká cena zariadenia
– Slabá výdrž batérie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu HTC One A9 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

HTC One A9 AnTuTu Benchmark 01HTC One A9 AnTuTu Benchmark 02
HTC One A9 AnTuTu Benchmark 03HTC One A9 AnTuTu Benchmark 04
HTC One A9 GeekBench 01HTC One A9 GeekBench 02
HTC One A9 GeekBench 03HTC One A9 GeekBench 04
HTC One A9 Vellamo 01HTC One A9 Vellamo 02
HTC One A9 Vellamo 03HTC One A9 Vellamo 04
HTC One A9 3D Mark 01HTC One A9 3D Mark 02
HTC One A9 3D Mark 03HTC One A9 3D Mark 04
HTC One A9 3D Mark 05HTC One A9 3D Mark 06
HTC One A9 3D Mark 07HTC One A9 3D Mark 08
HTC One A9 CPU-ZHTC One A9 Quadrant

Zapožičal: HTC

Pozn.: na recenzii spolupracoval Martin Klokner

Ďalšie odborné recenzie na smartfón HTC One A9 nájdete na Recenzie.SME.sk