Domov Recenzie Recenzia: Honor 50

Recenzia: Honor 50

Zdielať

Čínska značka Honor sa oddelila od spoločnosti Huawei a prináša do Európy nový smartfón. Jej oddelenie znamená, že ponúkne aj Google služby.

Výrobca stavil na netradičný dizajn. Zadná strana má kruhový modul fotoaparátu, samotné telo má sklenenú zadnú a prednú stranu a tiež plastový rám. V predaji sú tri farebné verzie – nami testovaná zelená, potom čierna a strieborná. Pamäťové verzie sú dve: testovaná 6GB/128GB a vyššia 8GB/256GB. Na rozdiel od smartfónov, ktoré ponúkajú matné spracovanie, čo by malo za následok menej odtlačkov prstov a nečistôt, výrobca stavil na lesklú a klzkejšiu zadnú stranu. Na nej už po chvíli badať veľmi viditeľné odtlačky prstov aj šmuhy. Sklenená zadná strana je zakrivená rovnako ako predná, čo nám počas používania dosť prekážalo.

Slot na SIM karty, mikrofón, USB-C a reproduktor sú na spodnej strane, dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti spolu s vypínačom na pravej, druhý mikrofón je na hornej strane a ľavá strana ostala prázdna. Selfie fotoaparát je v strede a výrez je vo forme diery. Umiestnenie v strede považujeme za viac rušivé, ako na ľavej strane. Páči sa nám, že výrobca pri displeji nerobil veľa kompromisov. Na displej je radosť sa pozerať, ide o 6,57“ OLED displej s rozlíšením 2340×1080 px a 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Podanie farieb a ich vernosť sú veľmi dobré a sme s tým spokojní. Výrobca ponúka možnosť úpravy teploty farieb, aj nastavenia frekvencie. Na výber je možnosť zvoliť si „štandardnú“ ktorá je fixných 60 Hz, vysokú, ktorá nastaví fixne obnovovanie na 120 Hz, alebo na dynamickú, ktorá frekvenciu automaticky mení podľa potreby.

O výkon sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 778G s podporou 5G sietí. Je to jeden z najvýkonnejších SoC strednej triedy, spolu s grafikou Adreno 642L. Počas testovania sme nezaznamenali problémy s rýchlosťou, ani spúšťanie aplikácii nie je spomalené. Použitý procesor je veľmi dobrý, a na každodenné používanie je ideálny. Výrobca predinštaloval v smartfóne systém Android 11 s nadstavbou Magic UI v4.2. Prostredie je plynulé a rýchle a hoci sú aj tu predinštalované duplicitné aplikácie (ako Galéria, Telefón, Počasie, Kalkulačka, Súbory, Poznámkový blok atď.) oceňujeme, že mnohé z nich možno odinštalovať alebo zakázať. Oceňujeme, že používateľské rozhranie pôsobí svižne a reaguje rýchlo. Odporúčame však vypnúť animácie priamo vo vývojárskych možnostiach, čím sa reakcie zrýchlia.

Za rozhodne pozitívnu vec považujeme návrat Google služieb do smartfónu. Už to nie je zariadenie, ktoré má s väčšinou aplikácií problém, pri ktorých by musel používateľ hľadať rôzne alternatívy (či už aplikácií, alebo ich obchody). Google Play Store funguje bez problémov, takisto ani s aplikáciami nebol problém. YouTube, GMail, Fotky a aj ďalšie fungovali tak, ako predtým. Pre používateľov je tiež k dispozícii aj možnosť platenia mobilom pomocou Google Pay, bankové aplikácie a koniec-koncov všetky ďalšie bežne dostupné aplikácie z obchodu tak, ako pri iných výrobcoch v systéme Android. Oddelenie Honoru od Huawei tak dosiahlo svoj cieľ a možnosť používať „západné“ technológie bez sankcií. Otázne je, či si výrobca získa zákazníkov späť a aký dosiahne celkový podiel.

Kapacita batérie je 4300 mAh a výrobca priamo v balení pribalil rýchlonabíjačku, ktorá umožňuje dobíjanie s neuveriteľným výkonom 66W. To znamená, že z nuly na 100% kapacity batérie sa nabije za 45 minút. To je výborné najmä pre častých cestovateľov a používateľov, ktorí potrebujú nabíjať zariadenie rýchlo. Už teda netreba nabíjať batériu cez noc, ale stačí cez deň. Za nevýhodu považujeme absenciu bezdrôtového nabíjania (reverzného) a chýbajúcu zvýšenú odolnosť voči vode. Prax ukazuje, že pri displeji so 120 Hz vydržala batéria jeden deň a pri znížení frekvencie displeja na 60 Hz možno dosiahnuť dva dni. Samozrejme dĺžka výdrže záleží od mnohých faktorov a tiež používania.

Fotozostavu zahŕňa päť fotoaparátov – jeden selfie vpredu a štyri vzadu. Je tu hlavný 108 MPx, ktorý vytvára 12 MPx snímky (používa akoby 9 subpixelov do jedného tzv. „binning“). Kvalita fotografii je počas dňa výborná, ponúkajú dostatok detailov aj dynamický rozsah. Šum väčšinou tiež absentuje a je ťažké ho postrehnúť aj v interiéri, čo je obdivuhodné. Telefón si zachováva ostrosť aj v horšie osvetlených miestach. Používateľ si môže zvoliť aj maximálne, 108 MPx rozlíšenie fotiek. Ide o tzv. režim Hi-res, ktorý síce fotí v plnom rozlíšení s dostatkom detailov, ale fotky strácajú ostrosť aj zvýšený šum. Z pohľadu kvality odporúčame použiť manuálny režim s tzv. binningom a výslednými 12 MPx fotkami, ktoré sú veľmi dobré a boli sme s nimi spokojní.

Ultraširoký snímač má 8 MPx a 120° záber. Prekvapili nás výsledky pri dobrom svetle, hoci občas vidieť menej detailov. Vzhľadom k cene a cieľovej skupine považujeme ich kvalitu za dobrú. Výrobca ponúka aj možnosť „zoomu“ hoci nemá na to samostatný snímač. Ide v podstate o orezanie záberu z hlavného snímača. Dva 2 MPx snímače – na hĺbku a makro sú podľa nášho názoru skôr do počtu. Za zaujímavú funkciu možno považovať nahrávanie videa prednou a zadnou kamerou zároveň. Takýto „duálny záznam“ možno rozdeliť na displeji na dve polovice s rovnakou veľkosťou, alebo si možno zvoliť iný pomer strán a veľkosti.

Honor 50 zaujme vynikajúcim 120 Hz displejom, veľmi dobrou výdržou na batériu a tiež rýchlym nabíjaním. Oceňujeme kvalitný fotoaparát a jeho možnosti, ako aj „vychytávky“ pri duálnom videu a najmä návrat Google služieb. Mobil podporuje 5G siete, zamrzí absencia stereo reproduktorov, bezdrôtového nabíjania a zvýšenej odolnosti voči vode ktorú by sme uvítali. Cena sa pohybuje na úrovni 400 eur, čo považujeme za rozumne nastavenú vzhľadom k parametrom.

Zapožičal: Honor