Domov Počítače Recenzia: Evolveo WinPC Q4

Recenzia: Evolveo WinPC Q4

Zdielať

Na trhu nie je veľa lacných počítačov s operačným systémom Windows. Dobu však nezaspala ani spoločnosť Evolveo, ktorá priniesla lacného zástupcu WinPC Q4. Čo všetko tento mini počítač zvládne? Obstojí v boji s konkurenciou?

Evolveo WinPC Q4 01

Obsah balenia je strohé a neponúkne nič navyše, je tu minipočítač spolu s napájacím adaptérom a návodom. Dizajn je jednoduchý, extravagantnosti teda nečakajte. Predná strana obsahuje logo výrobcu, zapínacie tlačidlo a LED dióda ktorá ukazuje zapnutý stav. Predná strana je z priehľadného a lesklého plastu, ktorý budí dojem, že ide o sklo. Zvyšok počítača je z brúseného hliníka, ktorý vyzerá veľmi dobre a pomáha rozvádzať teplo po šasi počítača, pretože ten je chladený iba pasívne.

Evolveo WinPC Q4 02 Evolveo WinPC Q4 03

Na zadnej strane sú konektory pre napájanie, analógový D-Sub a digitálny HDMI výstup, 100 Mbps Ethernetový LAN konektor a dva USB 2.0 porty. Tretí USB 2.0 port je schovaný na ľavej strane. Zo zadnej strany ešte vykukuje Wi-Fi 802.11n anténa, ktorá je ale polohovateľná a tak sa dá za počítač schovať. Prekáža nám, že tu nie je ani jeden USB 3.0 port, miesto medzi D-Sub a HDMI je minimálny, takže nie je možné použiť dva monitory a LAN nie je 1 Gbps.

Evolveo WinPC Q4 04 Evolveo WinPC Q4 05

Hardvérový základ minipočítača tvorí štvorjadrový procesor Intel Atom Z3735F taktovaný na 1,33 GHz, ktorý sa v prípade potreby dokáže s pomocou funkcie TurboBoost pretaktovať až na 1,83 GHz. Dáta možno uložiť na interné eMMC flash úložisko s kapacitou 32 GB (pre používateľa je reálne dostupných 18 GB), na ktorom je predinštalovaný Windows 8.1 Bing, ktorý možno aktualizovať aj na Windows 10. Keďže je na disku málo miesta, výrobca ponúka aj možnosť pridať jeden 2,5“ disk, pričom môže ísť buď o klasický pevný disk, alebo SSD.

Evolveo WinPC Q4 06 Evolveo WinPC Q4 07

Ďalej je k dispozícii operačná pamäť 2GB DDR3, s ktorou však dokáže Windows nakladať opatrne, takže hneď tak nedôjde, na tomto minipočítači bez problémov možno spúšťať viacero aplikácii naraz. Počítač je teda vhodný ako multimediálna stanica pod televíziu, do kancelárie na prehliadanie internetu alebo slabý počítač na doma. Využitie má široké, ale neplatí to o hrách a grafickom výkone, ktorý umožní prehrávanie maximálne Full HD videaí vďaka Intel HD Graphics na architektúre Bay Trail.

Evolveo WinPC Q4 08 Evolveo WinPC Q4 11

Vďaka pasívnemu chladeniu nie je v počítači žiadny ventilátor a je úplne tichý. Spotreba je minimálna a viac ako 12W v jednej chvíli konzumovať nebude, takže nie je potrebné ho ani vypínať. Žiadny reproduktor nie je obsiahnutý a výstup zvuku je riešený len 3,5 mm audio jack analógovým konektorom. Klávesnicu a myš pripojí používateľ cez integrovaný Bluetooth, čím si používateľ neobsadí USB porty rôznymi prijímačmi. Fotografie z pamäťovej karty fotoaparátu možno spracovávať vďaka integrovanej čítačke kariet vedľa tretieho USB portu na ľavej strane.

Evolveo WinPC Q4 09 Evolveo WinPC Q4 10

Evolveo WinPC je skvelým kandidátom pre tých, ktorí chcú malý počítač domov, do práce na kancelárske účely, pre tých, ktorí chcú rozšíriť možnosti televízie či menej náročným používateľom. Hoci je konektivita slabšia a neponúka žiadny USB 3.0 port, či gigabitový Ethernet, poteší slot na ďalší disk, úsporný procesor a pekný dizajn. Keďže je model predávaný za cenu okolo 195 eur, môže ísť o veľkého konkurenta pre malé notebooky, ktoré obsahujú totožné parametre, ale môžete si ich vziať na cestu.


Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Atom Z3735F, 4 jadrá / 4 vlákna, 1,33 – 1,8GHz, 2 MB L2 cahe, 4W TDP, 22 nm, Bay-Trail
Grafika: integrovaná HD Graphics
Pevný disk: eMMC flash 32 GB, Toshiba 032GE4
Operačná pamäť: 2 GB DDR3
Rozmery: 190×140×43 mm
Hmotnosť: 216 gramov
Displej: nemá
Operačný systém: Windows 8.1 with Bing s upgradom na Windows 10
Webkamera: nemá
Konektivita: 3× USB 2.0, 1× HDMI, 1× VGA (D-Sub), 1× RJ45 10/100 Mbps, 1× kombinovaný slúchadlá/mikrofón 3,5 mm audio jack, 1× čítačka kariet, 1× napájací konektor
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Ostatné: spracovanie z hliníka, slot na 2,5“ HDD/SSD

Hodnotenie: 85%

Plusy:
+ Zaujímavý dizajn
+ Prijateľná cena
+ Pasivné chladenie
+ Hliníkové spracovanie
+ Nízka spotreba energie
+ Slot pre ďalší 2,5“ disk
+ Vhodný pre viacero účelov

Mínusy:
– Pomalý 100 Mbps LAN
– Chýbajú USB 3.0 porty
– Zostávajú odtlačky prstov

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu EVOLVEO WinPC Q4 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Evolveo WinPC Q4 Cinebench R10 a R11.5Evolveo WinPC Q4 CrystalDiskMarkEvolveo WinPC Q4 ATTO Disk BenchmarkEvolveo WinPC Q4 AS SSD BenchmarkEvolveo WinPC Q4 HD TuneEvolveo WinPC Q4 CPU-Z 01Evolveo WinPC Q4 CPU-Z 02Evolveo WinPC Q4 CPU-Z 03Evolveo WinPC Q4 CPU-Z 04Evolveo WinPC Q4 GPU-Z

Zapožičal: Evolveo