Domov Recenzie Recenzia: Evolveo StrongPhone D2 & D2 Mini

Recenzia: Evolveo StrongPhone D2 & D2 Mini

Zdielať

Špina, voda, prach, pády – ničoho z toho sa nezľaknú modely Evolveo StrongPhone D2 a D2 Mini. Tieto dva odolné modely sú ako stvorené do týchto podmienok a tiež ponúknu dotykový displej, operačný systém Android a mechanické tlačidlá.

Evolveo_StrongPhone_D2_01

Dodávané balenie obsahuje okrem telefónu aj špuntové slúchadlá, prepojovací USB kábel s nabíjačku a veľkou batériou. Dodávané konektory majú dlhšie koncovky, pretože telefóny majú záslepky, nemožno tak použiť vlastné káble. Pod krytkou sa časom nazbiera veľa prachu a preto je potrebná ich občas čistiť.

Evolveo_StrongPhone_D2_02

Telefóny sú ťažké, masívne a budia dojem strojov, ktoré sa ničoho nezľaknú. Tomu naozaj tak je. Na prednej strane sa nachádza displej, slúchadlo pre hovory, predný fotoaparát a notifikačná LED dióda. Chválime jej prítomnosť, avšak pri modeli D2 začala dióda veľa blikať.

Evolveo_StrongPhone_D2_03

Pod displejom sú tri senzorové tlačidlá – kontextová ponuka, domov a späť. Pri modeli D2 sa tu ešte nachádzajú ďalšie dve tlačidlá pre prijatie a odmietnutie hovoru, ktoré zároveň fungujú aj na zamykanie, keďže tlačidlo pre vypínanie je až na vrchnej strane.

Evolveo_StrongPhone_D2_04

Na pravej strane D2-ky je ovládanie hlasitosti, zatiaľ čo na ľavej strane sú dve tlačidlá pre vyvolanie fotoaparátu a SOS, ktoré nie je vystúpené a nedá sa jednoducho stlačiť. Stlačenie SOS tlačidla spôsobí rozosielanie prednastavených SMS až na päť čísel a neskôr sa vyvolá aj telefónny hovor na zadefinované čísla.

Evolveo_StrongPhone_D2_05

D2 Mini má na ľavej strane ovládanie hlasitosti a tlačidla na spustenie SMS aplikácie a FM rádia, ktoré na rozdiel od modelu D2 nevyžaduje pripojenie slúchadiel. Na pravej strane je vypínač spolu s tlačidlom pre rýchly prístup do máp a pre spustenie fotoaparátu s SOS.

Evolveo_StrongPhone_D2_06

Oba telefóny sa môžu chváliť normou IP67, čo znamená, že ich možno ponoriť až do 1 metra po dobu 30 minút a nezľaknú sa ani prachu či menších pádov. Telefóny sme testovali na pády aj odolnosť voči vode. Oba telefóny obstáli na jednotku, avšak pri D2-ke sa po niektorom z pádov odlomila pravý pánt držiaci zadný kryt čo spôsobilo nedoliehavosť krytu čím sa telefón stáva nevodeodolným.

Evolveo_StrongPhone_D2_07

Výkon je tu až na druhom mieste, preto niektorých prekvapí len 512 MB operačnej pamäte, kde sa stretne používateľ s častým núteným zatváraní aplikácií a ich pády, ktorú dopĺňa dvojjadrový procesor MediaTek MT6572 s taktom 1,3 GHz a grafikou Mali-400. Displej pri D2-ke má 4“ a rozlíšenie 854×480 pixelov, D2 Mini má potom 3,5“ displej a rozlíšenie 800×480 pixelov.

Evolveo_StrongPhone_D2_08

Pri väčšom D2 je prítomná stará verzia Androidu – je vo verzii Jelly Bean (4.2.2), hoci D2 Mini už disponuje Androidom KitKat (4.4.2). Pri oboch je veľa nevyužitých miest okolo displeja. Pri oboch modeloch platí, že tu nie sú použité žiadne extrémne používateľské nadstavby a je tu len niekoľko vylepšení, inak je Android úplne čistý.

Evolveo_StrongPhone_D2_Mini_01

Navigácia je výborná, D2 Mini našiel polohu do 10 sekúnd a držal ju výborne aj v budove či lese, čo sa len tak nevidí. Presnosť bola výborná a zahanbila aj niektoré GPS navigácia. D2 je za GPS schopnosti chválený, ale do redakcie nám zrejme dorazil chybný kus, pretože náš model absolútne nechytil žiadny signál.

Evolveo_StrongPhone_D2_Mini_02

D2-ka ma rekordnú batériu – 4500 mAh a D2 Mini 3600 mAh, s ktorými dosiahne používateľ vynikajúce hodnoty. D2 Mini pri aktívnej záťaži (neustále rozsvietený displej, inštalácie aplikácií, či hranie hier v rámci možností telefóne) vydržal tri dni. D2 má pri rovnakej aktívnej záťaži už piaty deň za sebou na jedno nabitie a batéria má ešte 14% kapacity batérie. To sú úctyhodné hodnoty.

Evolveo_StrongPhone_D2_Mini_03

Chválime za rozšírené možnosti Wi-Fi zdieľania, keďže nie je problém jednotlivých používateľov blokovať, povoľovať, nastavovať ich maximálny počet, používať WPS či nastaviť použitie IPv4 alebo IPv6 adries v rámci siete. Nechýba plánované vypínanie a zapínanie v určený deň a čas, intuitívne a jednoduché nastavenie Dual SIM.

Evolveo_StrongPhone_D2_Mini_04

Telefóny neoplývajú najnovšími sieťami ako sú LTE. Používateľ si musí vystačiť si s HSDPA a nižšími. Príjem signálu je priemerný a na niektorých miestach zhoršený. Wi-Fi je na tom naopak, príjem je stabilný a dostatočne citlivý, postaviť sa môže voči notebooku, pretože príjem je na pomery mobilných telefónov veľmi dobrý.

Evolveo_StrongPhone_D2_Mini_05

Fotoaparát je v oboch modelov rovnaký –  5 MPx s možnosťou fotiť HDR zábery a natáčať 480p video. Snímky sú s použitím HDR pri dobrých svetelných podmienkach krásne farebné a ostré. Pri priblížení možno odhaliť zlievanie farieb a raster, čo je zapríčinené nízkym rozlíšením fotoaparátov. Pri modeli D2 ale HDR fungovalo štýlom „urob si sám“ – telefón ponúkol jeden preexponovaný záber a druhý podexponovaný. Používateľ si musí dať prácu snímky s pomocou počítačových softvérov, „zlepiť“.

Evolveo_StrongPhone_D2_Mini_06

Zaostrovanie je rýchle a video skôr podpriemerné. Poteší dedikované tlačidlo spúšte, ktoré umožní fotiť pod vodou. Zarazilo nás ale, že telefóny neobsahovali žiadny špeciálny podvodný režim fotenia. S pribúdajúcou tmou rapídne rástol šum a ostrenie začalo zlyhávať, preto ho neodporúčame skúšať. Predný fotoaparát je slabý a nekvalitný, neobstojí ani pri videohovoroch, pretože aj v miernom tieni už skoro nie je nič vidieť. Pri D2-ke, ktorá je veľká, sme mali problém s vypínacím tlačidlom, ktoré bolo ťažko nahmatateľné a nachádza sa ďaleko – toto rieši tlačidlo pre ukončenie telefónneho hovoru.

Evolveo_StrongPhone_D2_Mini_07

Modely sa líšia v pogumovaní – D2 Mini je pogumovaný, zatiaľ čo D2 má iba masívne plastové rámy. Evolveo vyrobilo telefóny do podmienok, kde je potrebné hľadieť na odolnosť a nie na výkonové parametre, preto niektoré z mínusov neberte úplne vážne. Je fakt, že sme mali problém s nedoliehavosťou zadného krytu po páde. Riešením je reklamácia čím sa problém vyrieši. Ocenili by sme, ak by výrobca pri budúcich modelov opravil a vylepšil chyby, ktoré môžu spôsobiť nespokojnosť zákazníkov či reklamácie.

Evolveo StrongPhone D2

Parametre a špecifikácie:

Chipset: MediaTek MT6572
Procesor: dvojjadrový, 1,3 GHz
Grafika: Mali-400
Pamäť: 0,5 GB RAM + 4 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Operačný systém: Android 4.2.2 Jelly Bean
Displej: 4“, TFT IPS, 854×400 px., 236 ppi, Corning Gorilla Glass 3
Fotoaparát: zadný – 5 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie 480p videí; predný – 1,3 MPx
Rozmery: 140×76×20 mm
Hmotnosť: 259 gramov
Batéria: Li-Pol, 4500 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, WCDMA 850 / 2100 MHz
LTE pásma: nepodporuje
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, WCDMA, (do 42 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 b/g/n)
Formát SIM: 2× miniSIM
Ostatné: GPS, akcelerometer

Hodnotenie: 75%

Plusy

+ Zvýšená odolnosť
+ Certifikácia IP67
+ Masívna konštrukcia
+ Prítomné FM rádio
+ Notifikačná LED dióda
+ Vysoká výdrž na batériu

Mínusy

– Pánt pri zadnom kryte
– Malá operačná pamäť
– Nemožnosť pripojenia iných káblov
– Vysoká hmotnosť

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu EVOLVEO StrongPhone D2 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Evolveo_StrongPhone_D2_AnTuTu_01Evolveo_StrongPhone_D2_AnTuTu_02
Evolveo_StrongPhone_D2_AnTuTu_03Evolveo_StrongPhone_D2_Quadrant_01
Evolveo_StrongPhone_D2_CF-Bench_01Evolveo_StrongPhone_D2_CF-Bench_02

Evolveo StrongPhone D2 Mini

Parametre a špecifikácie:

Chipset: MediaTek MT6572
Procesor: dvojjadrový, 1,3 GHz
Grafika: Mali-400
Pamäť: 0,5 GB RAM + 4 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Operačný systém: Android 4.4.2 KitKat
Displej: 3,5“, TFT IPS, 800×400 px., 255 ppi, Corning Gorilla Glass 3
Fotoaparát: zadný – 5 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie 480p videí; predný – 1,3 MPx
Rozmery: 132×70×22 mm
Hmotnosť: 207 gramov
Batéria: Li-Pol, 3600 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, WCDMA 850 / 2100 MHz
LTE pásma: nepodporuje
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, WCDMA, (do 42 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 b/g/n)
Formát SIM: 2× miniSIM
Ostatné: GPS, akcelerometer

Hodnotenie: 80%

Plusy

+ Zvýšená odolnosť
+ Certifikácia IP67
+ Masívna pogumovaná konštrukcia
+ Prítomné FM rádio bez slúchadiel
+ Notifikačná LED dióda
+ Vysoká výdrž na batériu

Mínusy

– Skrutky na zadnom kryte
– Malá operačná pamäť
– Vysoká hmotnosť

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu EVOLVEO StrongPhone D2 Mini poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Evolveo_StrongPhone_D2_Mini_CF-Bench_01Evolveo_StrongPhone_D2_Mini_CF-Bench_02
Evolveo_StrongPhone_D2_Mini_CF-Bench_03Evolveo_StrongPhone_D2_Mini_CPU-Z_01
Evolveo_StrongPhone_D2_Mini_CPU-Z_02Evolveo_StrongPhone_D2_Mini_Quadrant_01

Zapožičal: Evolveo

Ďalšie odborné recenzie na mobil Evolveo StrongPhone D2 a Evolveo StrongPhone D2 mini nájdete na Recenzie.SME.sk

2 komentárov

  1. Mam evolveo D2,pri prvom ponoreni cca 5cm pod vodu sa namocil cely display zvnutra a ani po vysuseni nefungoval.odpiste mi prosim ci ho mozem u vas vymenit.nikde som to nezverejnoval lebo myslim ze to mohol byt vynimocne nepodareny kus, ale ho reklamujete ako vodotesny na 1m na 30 min.dakujem cerbanic