Domov Počítače Recenzia: Eurocom Sky MX5

Recenzia: Eurocom Sky MX5

Zdielať

Zatiaľ čo kedysi boli herné notebooky veľké a ťažké, teraz to neplatí a výrobcovia prinášajú kompaktnejšie kúsky na trh. Herný notebook od Eurocom zaujme vekom z brúseného hliníka, ktoré ukrýva 15,6“ Full HD displej spolu s výkonným procesorom a grafikou. Čo všetko notebook prináša?

Eurocom Sky MX5 01

MX5 je tenký herný notebook s výkonnými komponentami, je tu prítomný aj najnovší procesor z generácie Skylake (odtiaľ názov „Sky“ v názve modelu). Hoci je Eurocom kanadský výrobca notebookov, priamo výrobu rieši čínske Clevo. Modely spoločnosti sú známe aj u nás a vyznačujú sa konfigurovateľnosťou. Používateľ si môže zvoliť aký chce procesor, grafiku, veľkosť operačnej pamäte, diskov a ďalších detailov. Tu samozrejme platí obmedzenie – vyberať možno z niekoľkých možností (ktoré ponúka priamo výrobca).

Eurocom Sky MX5 02 Eurocom Sky MX5 03

S hrúbkou 25 mm a hmotnosťou 2,5 kg nezapadá model do segmentu ultrabookov, čo však nie je ani úmysel. Na ľavej strane je výduch chladenia, plnohodnotný HDMI, jeden ultra rýchly USB 3.0 port a dva miniDisplayPorty. Napravo možno nájsť tri 3,5 mm jack konektory, čítačku na pamäťové SD karty, slot na SIM kartu (vo formáte miniSIM), ďalšie dva ultra rýchle USB 3.0 porty a Kensington zámok. Zadná strana potom obsahuje chladiaci okruh, napájací konektor a štvrtý USB 3.0 port.

Eurocom Sky MX5 04 Eurocom Sky MX5 05

Základňa má veľmi dobré spracovanie, kovové časti spojené s plastovými časťami držia pevne, nič nevŕzga ani sa neprehýba. Veď ako inak, to by sme v tejto cenovej hladine prémiových a drahých produktov ani nečakali. Horšie je na tom veko – tenké materiály sa premietajú do ohybnosti. Zamrzí horšia pevnosť, avšak stále je to lepšie ako pri lacných notebookoch kde sa veko displeja oveľa viac prehýba. Kĺby možno otvoriť maximálne do 125° uhla, polohu si drží – avšak silnejším otrasom možno veko sklopiť.

Eurocom Sky MX5 06

Notebook používa na zobrazovanie 15,6“ Full HD IPS displej, ktorý ponúka verné a jasné farby, počas testovania sme sa nestretli ani s odleskami. Displej sa vyznačuje perfektnými farbami a širokými pozorovacími uhlami, čo oceňujeme. V tejto cenovej úrovni by sme iný ako použitý IPS panel neočakávali. Pri tejto kombinácii je vďaka displeju notebook predurčený na multimediálne účely a tiež aj pre herných maniakov.

Eurocom Sky MX5 07 Eurocom Sky MX5 08

Pre používateľov hľadajúcich výkonnú mobilnú pracovnú stanicu je model vhodným kandidátom. Vďaka hardvéru ho možno zaradiť medzi špičku. Hardvérový základ pritom tvorí mobilný výkonný procesor Intel Core i7-6820HK (Skylake), taktovaný na 2,7 GHz, so štyrmi fyzickými jadrami a ôsmymi virtuálnymi vláknami. V prípade potreby sa vie procesor automaticky pretaktovať až na 3,7 GHz vďaka technológii TurboBoost. Vyrobený je novým 14 nm procesom na najnovšej architektúre a jeho maximálna spotreba je 45 Wattov (TDP).

Eurocom Sky MX5 09

V prípade herných notebookov je dôležitým parametrom grafická karta. V tomto modeli je NVIDIA GeForce GTX 980M s 8GB GDDR5 pamäťou s technológiou G-SYNC. Karta zvládne akékoľvek náročné hry pri Full HD rozlíšení so zapnutým vyhladzovaním hrán. Ide o naozaj výkonnú kartu a počas testu sme sa nestretli so žiadnym zaváhaním. Okrem tejto diskrétnej grafickej karty je dostupná aj integrovaná grafika priamo v procesore – model Intel HD Graphics 530.

Eurocom Sky MX5 10

Počas testovania sme realizovali každodenný strih, spracovanie a konvertovanie Full HD videí a to aj niekoľko paralelne spracovávaných videí naraz. Výkonný notebook si na naše prekvapenie s úlohami poradil veľmi dobre, výkonu má viac než dostatok a pokiaľ ide o prácu s videami vo vysokom rozlíšení, dokáže prekvapiť. Nie je to síce plnohodnotná náhrada za desktop (predsa mobilné procesory nie sú až natoľko výkonné ako desktopové), ale vieme si predstaviť tento model aj ako náhradu za stolový počítač počas častých ciest.

Eurocom Sky MX5 11

Notebooku by sme však vyčítali predinštalovaný systém Microsoft Windows 10, ktorý nekontrolovateľne a bez odsúhlasenia používateľa sťahuje, aktualizuje a automaticky reštartuje počítač. Vhodné by bolo ponúknuť používateľovi aj inú verziu operačného systému, ktorý je viac „user friendly“.

Eurocom Sky MX5 12

Ďalšou prednosťou notebooku je extrémne rýchly SSD. Podľa rôznych testovacích programov sa totiž rýchlosti disku pohybujú v rozmedzí 1800 – 2100 MB/s. Skvelé číslo, ktoré cítiť aj v systéme, ktorý je rýchly a odozva je blesková. Kapacita 256 GB je rozumná hodnota – na takto veľký disk možno uložiť okrem operačného systému aj kvantum programov a desiatky hier. Používateľom, ktorým nestačí rýchly Samsung 951 zapojený v M.2 slote na systém je k dispozícii aj sekundárny disk na dáta – 1 TB disk HGST (7200 RPM).

Eurocom Sky MX5 13

Operačná pamäť má 16 GB a keďže notebook používa procesory Skylake a nový čipset základných dosiek (Z170), sú tu osadené pamäte DDR4 v dvoch slotoch. K dispozícii sú až štyri sloty, ktoré ponúkajú možnosť do MX5-ky vložiť až neuveriteľných 64 GB RAM (4×16GB), ktoré môžu pracovať na frekvencii až 2133 MHz. Na 15,6“ prenosný notebook sú to priam až neuveriteľné hodnoty.

Eurocom Sky MX5 14 Eurocom Sky MX5 15

Kvalita reprodukcie zvuku je skôr na priemernej úrovni, starajú sa oň 2.0 kanálové reproduktory Onkyo a integrovaná zvuková karta Creative Sound Blaster X-FI MB5. A výsledok? Reprodukcia zvuku, v ktorej chýbajú basy dopĺňajú slabšie a miestami orezané výšky. Maximálna hlasitosť síce stačí aj na ozvučenie veľkej miestnosti a na kancelársky notebook je kvalita veľmi dobrá, toto však nie je len kancelársky model. Napriek tomu, že je zvuk čistý, vzhľadom k cene a zameraniu si myslíme, žeby zvuk mohol byť lepší.

Eurocom Sky MX5 16 Eurocom Sky MX5 17

Klávesnica je pohodlná a veľmi dobre sa na nej píše. Oceňujeme podsvietenie, čo je v tejto cenovej kategórii už samozrejmosťou. Nevýhodou je však jednofarebné biele podsvietenie a nemožnosť zvoliť iné. Klávesnica je vhodná na pravidelné a dlhé písanie, škoda anglického rozloženia kláves. Touchpad s dvomi tlačidlami je známy, tu je však aj čítačka odtlačkov prstov. Výrobca dbá aj na biometrické zabezpečenie, ktoré skôr poznáme zo smartfónov.

Eurocom Sky MX5 18

Hlavnou výhodou najnovšej generácie procesorov Skylake je vyššia úspornosť voči predchodcom. Pri surfovaní internetom so zapnutou Wi-Fi sme dosiahli výdrž okolo štyroch hodín. Na prenosný notebook to nie je až tak veľa, treba však vziať do úvahy aj všetky komponenty a zameranie – v segmente herných notebookov ide o veľmi dobré čísla. Prekvapením je absencia mechaniky – nie je tu totiž ani DVD ani Blueray mechanika. Aj vďaka tomu môže chladenie notebooku zaberať väčšinu priestoru. Napriek tomu však oproti iným testovaným herným notebookom je chladenie o niečo hlučnejšie, vieme si predstaviť aj lepšie riešenie chladenie.

Eurocom Sky MX5 19

Zatiaľ čo väčšina herných fanúšikov používa stolný počítač, kde možno doplniť, resp. vymeniť komponent – či už ide o grafickú kartu, alebo operačnú pamäť, sú aj takí používatelia, ktorí požadujú hranie na mobilnom zariadení, ktoré si môžu so sebou zobrať na cesty. Výhodou testovaného notebooku je konfigurovateľnosť jednotlivých komponentov – procesora, grafiky, diskov či operačnej pamäte a tiež možnosť ich výmeny kedykoľvek. Nami testovaná konfigurácia stojí 2000 eur. Tí, ktorí by chceli ešte lepšiu grafiku, viac pamäte či väčší úložný priestor by si mali pripraviť ešte väčší obnos na kúpu zariadenia.

Eurocom Sky MX5 20

Hľadáte výkonný notebook, ktorý nahradí výkonný stolový počítač? Možno ste ho už našli, avšak treba sa pripraviť na riadne vysokú sumu. MX5 je určený predovšetkým pre náročných používateľov, hráčov a multimediálnych nadšencov. K dispozícii je najnovšia generácia procesorov Intel Skylake, výkonná grafika a extrémne rýchly SSD. Notebook určite odporúčame – ponúka špičkový výkon. Nečudo, veď používa výkonný procesor a grafiku a rýchly M.2 SSD. Poteší bohatá konektivita a skvelý displej. Spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, škoda však horšej konštrukcie veka a len mierne nadpriemerný zvuk.Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core 6820HK, 4 jadrá / 8 vlákien, 2,7 – 3,6 GHz, 8 MB cache, 45 W TDP, 14 nm, Skylake
Grafika: integrovaná HD Graphics 530 + diskrétna NVIDIA GeForce GTX 980M, 8 GB GDDR5
Pevný disk: Samsung 951, M.2 SSD, 256 GB + pevný disk HGST 1 TB, 7200 RPM
Operačná pamäť: 16 GB DDR4 (2× 8 GB sloty), max. 4× 16 GB DDR4
Rozmery: 385×271×25 mm
Hmotnosť: 2500 gramov
Displej: 15,6“, Full HD PLS, 1920×1080 pixelov, LED podsvietenie
Operačný systém: Windows 10, 64-bitový CZ/SK
Webkamera: 2 MPx
Konektivita: 4× USB 3.0, 1× HDMI, 2× miniDisplayPort, 1× RJ45 LAN 10/100/1000 Mbps, 1× vstup napájania, 3× audio, 1× Kensington zámok, 1× miniSIM slot
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.1
Batéria: 67 Wh

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Špičkový výkon po všetkých stránkach
+ Rýchly M.2 SSD, 16 GB RAM DDR4
+ Tenká konštrukcia a prijateľná hmotnosť
+ Vzhľadom na zameranie slušná výdrž
+ Kvalitná klávesnica, prítomnosť G-SYNC
+ Konfigurovateľnosť viacero komponentov
+ Výkonom prakticky náhrada za desktop

Mínusy
– Extrémne vysoká cena notebooku
– Ohybnosť veka, priemerné reproduktory
– Hlučné chladenie pri hrách

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

( nie je k dispozícii )

Výsledky benchmarkových testov:

Eurocom Sky MX5 3D Mark 01 Eurocom Sky MX5 3D Mark 02 Eurocom Sky MX5 3D Mark 03 Eurocom Sky MX5 3D Mark 04 Eurocom Sky MX5 3D Mark 05 Eurocom Sky MX5 3D Mark 06 Eurocom Sky MX5 3D Mark 07 Eurocom Sky MX5 PC Mark8 01 Eurocom Sky MX5 PC Mark8 02 Eurocom Sky MX5 PC Mark8 03 Eurocom Sky MX5 3D Mark Vantage 01 Eurocom Sky MX5 3D Mark Vantage 02 Eurocom Sky MX5 3D Mark Vantage 03Eurocom Sky MX5 3D Mark Vantage 04 Eurocom Sky MX5 Cinebench R11.6 Eurocom Sky MX5 CrystalDiskMark 01 Eurocom Sky MX5 CrystalDiskMark 02 Eurocom Sky MX5 AS SSD Benchmark Eurocom Sky MX5 ATTO Disk Benchmark Eurocom Sky MX5 AIDA64 01 Eurocom Sky MX5 AIDA64 02 Eurocom Sky MX5 AIDA64 03 Eurocom Sky MX5 AIDA64 04 Eurocom Sky MX5 AIDA64 05 Eurocom Sky MX5 AIDA64 06 Eurocom Sky MX5 AIDA64 07 Eurocom Sky MX5 AIDA64 08 Eurocom Sky MX5 AIDA64 09 Eurocom Sky MX5 AIDA64 10 Eurocom Sky MX5 AIDA64 11 Eurocom Sky MX5 HD Tune 01 Eurocom Sky MX5 HD Tune 02 Eurocom Sky MX5 HD Tune 03 Eurocom Sky MX5 HD Tune 04Zapožičal: Goldmax

Ďalšie odborné recenzie na notebook Eurocom Sky MX5 nájdete na Recenzie.SME.sk