Domov Periférie Recenzia: Cherry MX Board 6.0 a Board 3.0

Recenzia: Cherry MX Board 6.0 a Board 3.0

Zdielať

Otestovali sme dvojicu herných klávesníc, ktoré sú si podobné a zároveň odlišné. V duel recenzii sa tak stretli MX Board 6.0 a Board 3.0. Hoci je na trhu veľa herných klávesníc, jedným z popredných výrobcov je práve Cherry s ich MX spínačmi.

Obe testované klávesnice majú spoločné zameranie – pre hráčov. Sú vybavené MX spínačmi a zatiaľ čo drahšia klávesnica (MX Board 6.0) má odnímateľnú opierku, lacnejšia (MX Board 3.0) zaujme nielen odpojiteľným káblom a kompaktnými rozmermi, ale aj nízkym zdvihom. Obe ponúkajú anglický layout (teda nelokalizované rozloženie) popiskov na klávesnici a takisto ani jedna z klávesníc nemá softvér, v ktorom by bolo možné klávesnicu personalizovať.

Cherry MX Board 6.0 ponúka robustné a odolné spracovanie, ktoré zvládne aj menej šetrné zaobchádzanie. Intenzitu červeného podsvietenia možno nastavovať v rozmedzí – 100/66/33%, resp. vypnutý stav (0%). Páči sa nám opierka, ktorá sa pripája ku klávesnici magneticky a nehrozí, že pri prenášaní, alebo posúvaní ku klávesnici by došlo k vylomeniu plastových držiakov. Nevýhodou opierky je však materiál, ktorý je veľmi náchylný na nečistoty a zachytáva ich ako magnet.

Klávesnica má iba tri samostatné multimediálne klávesy nad numerickým blokom. Možno nimi ovládať multimédiá – dozadu, play/pauza, vpred. Ďalšie sú dostupné cez funkciu „FN“ – hlasitosť (stlmiť, znížiť a zvýšiť hlasitosť – FN+F1, FN+F2, FN+F3), alebo regulovať podsvietenie (FN+F5 až FN+F9). K dispozícii je možnosť zablokovať  kláves „Windows“. To je štvrtý kláves, ktorý má symbol Cherry. Hoci všetky klávesy sú podsvietené červenou, sú tu tri klávesy, ktoré svietia inou (modrou) farbou – Windows, Num lock, Caps lock či Scroll lock. Ak svietia namodro znamená to, že sú aktívne.

Oceňujeme, že sú klávesy dostatočne veľké a oddelené od seba, vďaka čomu sa počet preklepov pri písaní minimalizuje. Oceňujeme dlhý BACKSPACE, či SHIFT po oboch stranách. Pre úplnosť dodávame, že testovaná klávesnica je vybavená spínačmi MX Red, teda tými hlučnými. Klávesnica sa pripája k počítaču pomocou jedného USB portu, pričom dvojmetrový kábel je poflexovaný. Hmotnosť klávesnice je 1350 gramov a jej rozmery činia 454×147×28,4 mm (bez opierky).

Druhá testovaná klávesnica – MX Board 3.0 zaujme extra kompaktnými rozmermi. Na rozdiel od Board 6.0 neponúka odnímateľnú opierku a má nízky zdvih kláves. Akú-takú hlučnosť si ponecháva (keďže je to tiež mechanická klávesnica), hoci na prvý pohľad vyzerá, ako by šlo o bežnú membránovú klávesnicu. Ponúka navyše odpojiteľný kábel, čo je riešenie, ktoré sme doteraz pri mechanickej klávesnici nevideli. Aj vďaka tomu je skladnejšia, keďže odpojený kábel sa jednoduchšie prenáša.

Už na prvý pohľad badať nižší segment, keďže je klávesnica celá z plastu, navyše aj vzhľadom k zaradeniu – herná klávesnica – jej chýba podsvietenie. Napriek jednoduchému dizajnu má veľmi dobré dielenské spracovanie. Prekvapením je chýbajúci kláves „FN“ a tiež absencia sekundárnych funkcii na klávesnici. Okrem štandardných kláves sú tu iba štyri samostatné – našli svoje miesto nad numerickou časťou. Možno nimi ovládať hlasitosť – zníženie, zvýšenie a stlmenie hlasitosti.

Obe testované klávesnice potvrdzujú, že výrobca už pôsobí v odvetví periférií ozaj dlhú dobu. Podsvietenie klávesnice MX Board 6.0 možno regulovať podľa potreby avšak chýba nám možnosť zmeniť farbu na inú ako červenú. Jediné klávesy, ktoré disponujú iným podsvietením (modrým), sú tlačidlá Windows, FN, Caps lock a Num lock a Scroll lock. Ich modré podsvietenie, ktoré indikuje, že sú aktívne, ale nie je možné regulovať. Zamrzí absencia akéhokoľvek softvéru.

Takisto aj testovaná klávesnica MX Board 3.0 pôsobí veľmi dobrým dojmom. Celá konštrukcia je dobre spracovaná, ergonómia bude vyhovovať ako pri práci tak aj pri hraní. Nedostatkom môže byť veľmi chudobný ovládací softvér KeyMan. Ponúka síce pár funkcii, ale nie je to nič extra. Pri klávesnici nás prekvapil odpojiteľný prepojovací kábel a tiež kompaktné rozmery. Tento model je teda vhodný skôr do kancelárie na prácu, ale ocenia ho aj hráči, ktorý chcú kompaktné rozmery klávesnice.Parametre a špecifikácie – porovnanie klávesníc:

 

Parameter Cherry MX Board 6.0 Cherry MX Board 3.0
Rozmery 454×147×28,4 mm 446×158×28 mm
Hmotnosť 1350 gramov 830 gramov
Rozhranie drôtové, USB, dĺžka 2 m drôtové, USB, dĺžka 1,8 m
Typ spínačov Cherry MX Red Cherry MX Red
Podsvietenie sýto červené nemá podsvietenie
Materiál hliník, plast plast
Podpora Windows, OS X, Linux Windows, OS X, Linux

 

Cherry MX Board 6.0

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ MX Red spínače, odpojiteľný kábel
+ Odnímateľná opierka priamo v balení
+ Kvalitné a sýte červené podsvietenie
+ Kompaktné rozmery klávesnice

Mínusy
– Vysoko nastavená cena (200€)
– Anglické rozloženie klávesnice
– Absencia prídavného softvéru

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

( nie je k dispozícii )

Cherry MX Board 3.0

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ MX Red spínače, odpojiteľný kábel
+ Kompaktné rozmery klávesnice
+ Prijateľne nastavená cena (70€)

Mínusy
– Chýba podsvietenie kláves
– Anglické rozloženie klávesnice
– Softvér nemá veľa možností

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Cherry MX BOARD 3.0 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Cherry