Domov Počítače Recenzia: ASUS ZenBook Pro Duo UX581

Recenzia: ASUS ZenBook Pro Duo UX581

Zdielať

Dizajn notebookov je už roky rovnaký a príliš sa nemení. Hlavné variácie sa týkajú obvykle veľkosti obrazovky, tenšej či ľahšej konštrukcie a celkovej hmotnosti. Tentoraz sme si však pozreli a otestovali netradičný notebook s dvomi displejmi, ktoré sa navzájom dopĺňajú.

Prvá vec, ktorú sme si všimli po otvorení krabice je veľká hrúbka notebooku, pričom ani hmotnosť nie je najnižšia – 2,5 kg. To je niečo, na čo nie sme zvyknutí v sérii ZenBook. Modely tejto série notebookov sa vyznačujú najmä svojou ľahkosťou a eleganciou. Podobne ako je typické pre túto sériu, aj nami testovaný model používa rovnaký dizajn závesu Ergolift so zdvihnutím spodnej časti tak, aby sa zabezpečilo lepšie prúdenie vzduchu pod ním. Navyše pri miernom náklone to pomáha pri pohodlnejšej práci pri písaní.

Hlavným lákadlom testovaného notebooku sú dva displeje – jeden klasický a druhý nad klávesnicou a touchpadom, keďže klávesnica a touchpad boli samozrejme posunuté úplne na kraj. Navrhnuté riešenie je podľa nás v poriadku, ak má používateľ notebook položený na stole. Písanie tak vyzerá ako na bežnej kompaktnej klávesnici. Zaujímavosťou je, že výrobca dodáva dokonca aj opierku, ktorú možno položiť pred notebook, avšak nijako fyzicky alebo magneticky sa nepripája.

Výrobca prepracoval chladenie tak, aby horúci vzduch nesmeroval k displeju, keďže po oboch stranách (naľavo aj napravo) sú pozdĺžne výduchy pre teplý vzduch. Konektivita zariadenia je veľmi dobrá – dva USB 3.0 porty, jeden USB-C s podporou Thunderbolt, HDMI a 3,5 mm audio jack na slúchadlá/mikrofón, pričom ethernet ani čítačka kariet tu prekvapivo nie sú. Samotná klávesnica má štandardné rozloženie, pričom je rozšírená o ďalšie funkčné klávesy vpravo (nad touchpadom), z ktorých dve slúžia na ovládanie druhého displeja, jeden kláves na prepínanie medzi režimami napájania/ventilátora a vypínačom.

Písanie na klávesnici je pohodlné, poteší lokalizácia layoutu, tichý chod a trojúrovňové biele podsvietenie. Je zvláštne používať touchpad netypicky na pravej strane od klávesnice. Chce to istý čas zvyknúť si na to, keďže ide o netradičné umiestnenie. Okrem základných funkcii možno touchpad používať aj ako NumPad, avšak s obmedzenými možnosťami (napríklad pri kalkulačke). Prekvapením je, že pri cene zariadenia (2500 eur) chýba snímač na odtlačky prstov. Ten by sme rozhodne v modeli očakávali, keďže ho ponúkajú už aj notebooky s polovičnou cenou. Pokiaľ ide o zabezpečenie, je tu infračervená kamera, ktorú možno použiť na prihlásenie do konta pomocou funkcie Windows Hello.

Doménou testovaného zariadenia sú dva displeje. Jeden klasický má 15,6“ so 4K Ultra HD rozlíšením (3840×2160 px) a pomerom strán 16:9. Keďže ide o OLED panel, tak zobrazuje krásne a verné farby – najmä čiernu. Model panelu Samsung SDCA026 má 100% sRGB, 97% AdobeRGB, 100% DCI P3 pokrytie farieb, pričom maximálny jas je 406 cd. Druhý displej, ktorý výrobca nazýva ScreenPad Plus, je umiestnený nad klávesnicou. Má 14“ IPS panel s netypickým pomerom strán 32:10. Avšak rozlíšenie 3840×1100 px nemožno považovať za 4K displej, hoci to výrobca môže prezentovať ako notebook s dvomi 4K panelmi (ponúka na výšku totiž iba 1100 pixelov, nie 2160 px ako má 4K).

Oba displeje sú dotykové a zatiaľ čo hlavný OLED displej je lesklý, ScreenPad má antireflexnú vrstvu, aby sa zabránilo odrazom z hlavného displeja. Medzi oboma displejmi sú však zreteľné rozdiely, pokiaľ ide o jas, kvalitu obrazu a spôsob, akým sú vnímané okom. OLED je pokiaľ ide o podanie farieb jasnejší, bohatší a sýtejší. IPS ScreenPad nedosahuje kvality hlavného, rozhodne je však prínosom najmä pre používateľov, ktorí potrebujú riešiť viac vecí naraz a potrebujú dva displeje. Využitie nájde v multimédiách – napríklad pri práci s videami a fotkami (na hlavnom displeji video, na sekundárnom softvér a možnosti na úpravy a strih videa či fotiek).

Hardvérová výbava notebooku je výborná. Osemjadrový procesor Intel Core i7-9750H, taktovaný na 2,6 (až 4,5 GHz pri TurboBooste), 8GB RAM (pričom maximum je 32GB), 512GB SSD M.2 úložisko a tiež samostatná grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2060 so 6GB videopamäte. Keďže ide o zariadenie pre pracovné nasadenie, výrobca použil Microsoft Windows 10 Pro, v ktorom možno použiť aj šifrovanie disku BitLocker (Home ako základná verzia šifrovanie neumožňuje). Prekvapilo nás optimalizované chladenie, vďaka čomu notebook nie je hlučný, pri kancelárskej práci takmer vôbec (hlučnosť je 38 – 40 dB). Rozhodne dobre si počína notebook aj pri maximálnom zaťažení, nami namerané maximum je 50 – 52 dB. Používateľ si môže taktiež vybrať z dvoch režimov chladenia – automatický, alebo turbo.

Poteší podpora pre najnovšiu Wi-Fi 6 (802.11ax), ako aj kvalitné reproduktory Harman/Kardon. Batéria má kapacitu 71 Wh, výdrž notebooku na jedno nabitie je cca štyri hodiny. Záleží aj od využitia, najmä pri OLED paneli – pri sledovaní filmov alebo tmavých scén to znamená pri čiernej vypnutie pixelov, ušetriť na výdrži možno aj vypnutím druhého displeja vtedy, keď ho používateľ nevyužíva. Hoci je testovaný notebook zaujímavý, vhodný bude najmä pre používateľov, ktorí chcú a vedia využiť dva displeje. To je totiž hlavnou doménou ZenBook Pro Duo UX581. Kupovať si takýto notebook a nevyužívať oba displeje je rozhodne škoda. Ide teda o ďalší, veľmi zaujímavý model v portfóliu výrobcu.

Zapožičal: ASUS