Domov Počítače Recenzia: ASRock Z370 Extreme 4

Recenzia: ASRock Z370 Extreme 4

Zdielať

Základná doska Z370 Extreme 4 ponúka socket LGA 1151 s čipsetom Intel Z370 a je určená pre najnovšiu ôsmu generáciu procesorov Coffee Lake, vyrábanú pomocou 14 nm výrobnej technológie. Čo prináša?

Balenie je veľmi pestré, okrem samotnej dosky v antistatickom obale sú tu aj SATA káble, nálepky, SLI mostík, dokumentácia a ovládače na CD. Uvítali by sme USB kľúč s ovládačmi, keďže v súčasnosti nie každý má v zostave optickú mechaniku, avšak USB port má iste každý. Uvidíme, či sa k tomu výrobca v budúcnosti odhodlá. Doska používa čierne PCB s niekoľkými „pretekárskymi“ pruhmi, ktoré prechádzajú z ľavého do pravého dolného okraja cez sloty PCIe a chladič čipovej sady.

Doska už na prvý pohľad vyzerá veľmi dobre, ponúka najnovšie technológie (teda podporu pre Coffee Lake) a dokonca aj s posvietením. Má totiž podporu pre RGB (ASRock RGB LED). Doska príde vhod najmä pre hráčske či multimediálne využitie. Podporovaná rýchlosť operačnej pamäte je až na 4333 MHz, pričom možno použiť až 64GB RAM (4× 16GB kity). Pre rýchlu komunikáciu nechýba M.2 slot, ktorý umožňuje až 3,5-krát rýchlejší prenos ako SATA III (6 Gbps). Je tu pritom rovno dvakrát.

K dispozícii je tiež osem portov SATA, pričom šesť používa čipovú sadu a dve ďalšie ASM1061. Pri používaní M.2 treba počítať s deaktivovaním SATA portov – pokiaľ sa osadí M.2 disk do prvého slotu, SATA 0/1 sú deaktivované, pričom porty SATA 4/5 sú vypnuté pri použití druhého slotu M.2. Medzi funkciami nám chýba LED panel na doske, ktorý by ukazoval chybové kódy (napr. v prípade nejakej chyby pri bootovaní). Ide síce o detail, ale ak sa vyskytne chyba, je to veľmi dobrý pomocník.

Oceňujeme aj UEFI BIOS, ktorý ponúka veľmi dobré možnosti pre používateľa a jednoduché menu, ktoré sa podobá na menu od ASUSu, pokiaľ ide o rozloženie prvkov. Priamo v prostredí možno tiež jednoducho aktualizovať BIOS, bezpečne zmazať SSD, nastaviť RAID, pretaktovať procesor až po zrýchlenie DRAM. Taktiež možno nastaviť aj predvolený režim – či sa bude zobrazovať pri BIOSe predvolene jednoduchý, alebo komplexný (pokročilý) mód.

Doska ponúka aj dostatočne veľa konektorov na pripojenie ventilátorov, teda okrem ventilátora pripojeného k procesoru umožňuje pripojiť aj ďalšie ventilátory v skrinke, prípadne aj konektor z pumpy na vodnom chladení. Regulácia je možná buď priamo z BIOSu podľa nastavenia režimu (alebo manuálne), prípadne priamo z appky vo Windows. Pre úplnosť dodávame, že pre používateľa je k dispozícii aj integrovaný modul 802.11ac Wi-Fi a Bluetooth.

Zvukový výstup je na veľmi dobrej úrovni a to vďaka dvojici zosilňovačov, špeciálnym čipom, ktorými sa redukuje šum. Použité japonské kondenzátory spoločne s digitálnym napájaním pre vyššiu presnosť zvuku pomáhajú ku kvalitnému zvukovému výstupu, ktorý poteší mnohých audiofilov. Čerešničkou na torte je inteligentná správa LAN siete, ale taktiež aj čip, ktorý umožňuje LED diódam meniť farbu podľa teploty procesora, blikať, meniť farby podľa dúhy alebo pulzovať do rytmu prehrávanej hudby.

Výhodou testovanej základnej dosky je aj jej cena. Za 150 eur totiž ASRock Z370 Extreme 4 poskytuje zaujímavý dizajn, mnoho možností rozšírenia, prehľadný UEFI BIOS, veľmi dobrý zvukový čip, výkon pri pretaktovaní, účinnosť a dokonca aj trojročnú záruku. Túto základnú dosku teda odporúčame každému, kto rozmýšľa nad zostavou najmä s Coffee Lake procesorom.Parametre a špecifikácie:

Socket: Intel LGA1151
Formát: microATX
Operačná pamäť: max. 64 GB DDR4, 4333MHz, režim zapojenia dual-channel
Sloty: 8× SATA III, 2× M.2, 3× PCI Express x16, 3× SATA Express
Obrazové výstupy: 1× mini-DisplayPort, 1× HDMI
Zvukové výstupy: 3× 3,5 mm audio jack výstup, 1× 3,5 mm audio jack vstup, 1× optický SPDIF
Konektivita: 1× 10/100/1000 Mbps RJ45 (Ethernet), 4× USB 3.1, 2×USB 3.1 gen 2, 1× USB-C, 1× HDMI, 1× DVI, 1× VGA, 1× PS/2 combo
Ostatné: podpora NVIDIA SLI, AMD CrossFireX

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Jednoduchý a atraktívny dizajn
+ Podpora 2× M.2 a 8× SATA III
+ Veľmi ľahké pretaktovanie CPU
+ Nastaviteľnosť podsvietenia
+ Prehľadný UEFI BIOS
+ Výborný audio čip Realtek
+ Skvelý pomer cena/výkon

Mínusy
– Chýba LED panel

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu ASRock Z370 EXTREME4 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: ASRock