Domov Recenzie Recenzia: Apple iPhone XS, XS Max a XR

Recenzia: Apple iPhone XS, XS Max a XR

Zdielať

Kalifornská spoločnosť Apple predstavila minulý rok nové smartfóny, ktorých dizajn vychádza z modelov iPhone X. Prinášame recenziu po dlhodobom používaní tria modelov – iPhone XS, XS Max a XR. Postupne sme ich testovali.

Na fotografii Apple iPhone XS Max (vľavo) a Apple iPhone XS (vpravo)

V krátkosti možno povedať, že iPhone XS nadväzuje priamo na predchodcu (model X), svojím tvarom sa od neho na prvý pohľad nelíši. Cenou je uprostred. Väčší model (XS Max) je spomedzi aktuálnych iPhonov najdrahší a má aj najväčší displej. Napokon XR je najlacnejší a najmenej vybavený telefón spomedzi testovanej trojice, ale stále s veľmi odvážnou cenou. Všetky tri modely nám do recenzie zapožičala spoločnosť Alza, pričom ako prvý sme testovali iPhone XS 512GB zlatý, potom iPhone XS Max 512GB zlatý a nakoniec iPhone XR 256GB čierny.

Prvé dva – iPhone XS a XS Max sú si veľmi podobné a veľmi úzko nadväzujú na predchádzajúci model iPhone X. Oba telefóny sú dostupné v troch farebných verziách – v testovanej zlatej, vesmírne šedej a striebornej, pričom na výber sú k dispozícii s kapacitou 64GB, 256GB a 512GB vnútornej pamäte. Menej vybavený model – iPhone XR je dostupný vo viacerých farbách – v nami testovanej čiernej, potom v bielej, žltej, modrej a tiež aj v koralovo červenej farbe, pričom k dispozícii sú verzie so 64GB, 128GB a 256GB pamäte.

Na fotografii Apple iPhone XR

Balenie telefónov je rovnaké. Je tu prepojovací kábel, malá nabíjačka (ktorá však má výstupný prúd iba 1A), špuntové slúchadlá a – na rozdiel od predchádzajúcich modelov – v aktuálnych telefónoch chýba redukcia z Lightning konektora na 3,5 mm audio jack konektor. V prípade potreby si ju musí používateľ dokúpiť sám. Ako je totiž známe, aktuálne modely nemajú audio jack a tak sa používateľ môže spoliehať buď na bezdrôtové (Bluetooth) slúchadlá, alebo dokúpiť už spomenutú redukciu. Aj kvôli tomu nemožno naraz počúvať hudbu a nabíjať smartfón.

Testované modely sú spracované výborne. Môžu za to kvalitné materiály – kov a ochranné sklo – pričom už na prvý pohľad vidieť, že ide o prémiové zariadenia. Za nevýhodu považujeme povrch náchylný na odtlačky prstov. Ako je pri Apple zvykom, na ľavej strane je prepínač na tichý/normálny režim, dve tlačidlá na reguláciu hlasitosti. Na pravej strane je vypínač a šuplík na nanoSIM kartu. Na spodnej strane je konektor Lightning a mriežky reproduktora. Zvuk však vychádza iba z pravej mriežky, ľavá tu je skôr pre dizajn.

Tip: Bez ohľadu na to, akú verziu iPhone budeš kupovať, budeš určite potrebovať skopírovať niektoré, alebo všetky dáta zo starého iPhone do nového, ako kontakty, fotografie, kalendáre a ďalšie. Môžeš to realizovať pomocou IOTransfer.

Na fotografii Apple iPhone XS Max (naspodu) a Apple iPhone XS (navrchu)

Zadné strany smartfónov sa líšia podľa modelu. Zatiaľ čo XS a XS Max ponúkajú duálny fotoaparát otočený vertikálne, pričom medzi snímačmi je mikrofón a LED blesk, XR ponúka iba klasický jeden snímač fotoaparátu, doplnený o LED blesk. Predná strana je totožná, pričom priestor je využitý maximálne ako sa dá. Okraje okolo displeja sú tu minimálne, nie je tu čítačka odtlačkov prstov. Horná časť displeja je vykrojená, keďže tu našli miesto telefónny reproduktor, predný fotoaparát, senzory a samozrejme Face ID.

Veľa používateľov môže mať otázky, ako sa ovládajú iPhony bez domáceho tlačidla? Tak ako pri iPhone X, tieto gestá, ktoré nahrádzajú absenciu domovského tlačidla, ostali aj pri tohtoročných troch modeloch. Stačí potiahnuť prstom z dolnej časti displeja nahor pre návrat na domácu obrazovku, alebo posunúť ho zospodu do ľavej (alebo pravej strany) strany a vyvolať tak multitasking. Pokiaľ ide o Face ID, veľmi milo nás prekvapil. Dokonca v porovnaní s minuloročným modelom X sme si všimli, že reaguje rýchlejšie a posun badať aj pri rôznych scénach pri odomykaní.

Na fotografii Apple iPhone XR

Doménou iPhonu X bolo bezproblémové odomknutie v tme, čo sa taktiež zachovalo. Problém mu nerobí ani absolútna tma, grimasy, alebo tvár v šále a s kapucňou, či v okuliaroch. Rozoznanie tváre je okamžité, pre odomknutie je však nutné prejsť prstom po displeji. Novinkou v aktuálnych modeloch je podpora pre dual SIM. Netreba si to však pliesť s klasickými dual SIM Android telefónmi – všetky modely majú iba jeden slot na jednu fyzickú nanoSIM kartu. Tá druhá totiž musí byť elektronická, ide o tzv. eSIM kartu. U nás zatiaľ eSIM podporuje iba Orange a nie je jasné, či a kedy ju zavedú.

Najkompaktnejší z trojice je stredne vybavený model – iPhone XS. Ponúka 5,8“ Super AMOLED displej s rozlíšením 2436×1125 px (458 ppi), pričom jeho hmotnosť je 177 gramov a rozmery 144×71×8 mm. iPhone XR má o niečo väčší displej (6,1“), je to však typ LCD IPS, ktorý ponúka nižšie rozlíšenie – 1792×828 px (326 ppi). Rozmery o niečo narástli, a to na 151×76×9 mm, hmotnosť je 194 gramov. Najviac vybavený, zároveň aj rozmerovo najväčší a najťažší je iPhone XS Max, ktorý ponúkne podobne ako XS-ko Super AMOLED panel s rozlíšením 2688×1242 px (458 ppi), hmotnosť až 208 gramov a rozmery 158×78×8 mm. Všetky tri modely majú displej s pomerom strán 15,9:9.

Na fotografii Apple iPhone XS Max (vľavo) a Apple iPhone XS (vpravo)

Super AMOLED displej na XS a XS Max zobrazuje fantastické farby a má výborné podanie farieb. Ponúka takisto aj HDR technológiu, čo ocenia najmä multimediálni nadšenci. Najmenej vybavený model „XR“ však disponuje bežným LCD IPS panelom, ktorý má síce tiež veľmi dobré podanie farieb, ale mnohé vlastnosti, ktoré má práve AMOLED displej, neponúkne. Medzi tie patrí napríklad skutočne čierna, kedy AMOLED panel zhasne pixely, čím sa šetrí batéria, či HDR. Počas testu nás potešila aj úroveň maximálneho jasu, ktorý je na vysokej úrovni. Používatelia teda nebudú mať problém ani s čítaním na priamom slnku.

Hardvérová výbava testovaných modelov je rovnaká. Používajú šesťjadrový procesor Apple A12 Bionic (dve jadrá sú taktované na 2,5 GHz, zvyšné štyri na 1,6 GHz). XS aj XS Max majú 4GB RAM, XR má 3GB RAM. Je to mierny nárast oproti predchádzajúcim modelom. Rýchlosť smartfónov je výborná, teda najmä pokiaľ ide o modely XS a XS Max, kde cítiť väčšiu kapacitu operačnej pamäte. To, v čom telefóny zaostávajú a kde sa prejavuje ešte stále nižšia kapacita RAM pamäte oproti telefónom s Androidom (kde je často 6-8 GB), je multitasking.

Na fotografii Apple iPhone XR

Počas nášho dlhodobého používania sme sa však nestretli so zaváhaním, padaním, či pomalými reakciami. Azda jediným problémom, ktorý sme zaznamenali, boli problémy s diktafónom (záznam zvuku) pri iPhone XS. Ten sa nám dvakrát z neznámych príčin aj na pozadí ukončil a nenahral nič. Ostatné aplikácie a funkcie fungujú bez problémov a bleskurýchlo. Pri „jablčných“ zariadeniach pritom ani nie je podstatný hardvér, keďže iOS je výborne optimalizovaný operačný systém. V čase testovania sme používali vždy najnovší dostupný systém, pri teste XR-ka to bola verzia 12.2. Na test kvality reprodukcie už viac než rok používame streamovaciu službu TIDAL HiFi s bezstratovou kvalitou zvuku. Tá je vo všetkých troch prípadoch perfektná a nemôžeme si naň sťažovať, keďže iPhony majú stereo reproduktory.

Konektivita zariadení je rovnaká a bohatá. Okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.0 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete s rýchlosťami do 1024/150 Mbps (download/upload). V telefónoch je aj podpora pre volanie cez 4G sieť (VoLTE), ktoré v prípade Telekomu funguje bezchybne. Podporu má však aj Orange. Sú tu aj navigačné technológie – americký navigačný systém GPS, ruský GLONASS, doplnený je už aj najnovší navigačný systém EÚ Galileo. Zaujímavosťou je prítomnosť QZSS – ide pritom o regionálny navigačný systém pre Japonsko. Čínsky systém Beidou (BDS) sa tu nespomína. Pripomeňme, že všetky dlhodobo testované smartfóny podporujú tiež aj bezdrôtové nabíjanie a majú zvýšenú odolnosť voči vode (XS a XS Max majú IP68, XR má IP67).

Na fotografii Apple iPhone XS Max (naspodu) a Apple iPhone XS (navrchu)

Kapacita batérie je ďalší parameter, kde sa testované smartfóny odlišujú. iPhone XS má 2658 mAh, čo je v dnešnej dobe veľmi málo. XS Max má 3174 mAh čo je o niečo viac, ale stále málo a XR potom 2942 mAh. Najmenší model má jednodňovú výdrž a častokrát sme s ňou dosiahli aj menej. Veľmi nízka kapacita si skrátka pýta svoju daň. Najvybavenejší model sa síce už približuje kapacitám Android smartfónov, pri striedmejšom používaní sa dá dosiahnuť aj 1,5 dňová výdrž. Ale nie vždy, častokrát sme skončili na konci dňa s minimom kapacity batérie. Všetko záleží od využitia smartfónu a jasu displeja.

Pokiaľ ide o fotoaparát, XS a XS Max majú dva snímače, ktoré majú zhodne po 12 MPx, pričom jeden je ako hlavný a ponúka f/1.8, zatiaľ čo druhý je teleobjektív a má f/2.4. Výrobca umožňuje použiť dvojnásobné priblíženie bez straty kvality a tiež funkciu rozmazaného pozadia, ktoré možno upraviť aj postprodukčne (dodatočne po odfotení). XR disponuje iba jedným hlavným fotoaparátom, tiež s rozlíšením 12 MPx a f/1.8. Fotoaparát – ako je zvykom pri produktoch od Apple – patrí medzi to najlepšie, čo možno v súčasných smartfónoch nájsť.

Na fotografii Apple iPhone XR

Pri realizovaní fotiek XS a XS Max sme boli veľmi milo prekvapení a oceňujeme kvality duálnych snímačov. Na vrchole najlepších fotomobilov síce kraľuje Huawei, ale aj telefóny od Apple sú na tom veľmi dobre. Telefóny majú tiež podporu pre nahrávanie 4K videa pri 60 fps, k dispozícii je aj LED blesk a automatické zaostrovanie. Je tu tiež automatický režim s podporou HDR aj manuálny režim, kde si možno nastaviť ISO. Poteší tiež funkcia Live Photo, zaznamenávajúca sériu fotografií, z ktorých vznikne päťsekundové video, pričom funkciu možno aj vypnúť. XR má menej vybavený fotoaparát a aj fotky sú o niečo slabšie, avšak stále veľmi dobré, čo však zodpovedá cene a vybaveniu.

Aktuálne smartfóny od spoločnosti Apple majú čo ponúknuť a sú rozhodne zaujímavé. Za hlavnú nevýhodu však považujeme minimálne inovácií, najmä pokiaľ ide o rozdiely medzi X-kom a XS-kom (ktorý je jeho priamy nástupca) a vysoko nastavenú cenu. Používatelia, ktorí si ich položia vedľa seba, nevidia na prvý pohľad rozdiel. Napriek tomu ho však považujeme za veľmi zaujímavý model, keďže ponúka veľmi veľa funkcií, kompaktné rozmery a zároveň špičkové funkcie. Dostupný je v troch verziách a troch farbách, používatelia si teda môžu vybrať ten, ktorý im vyhovuje.

Na fotografii Apple iPhone XS Max (naspodu) a Apple iPhone XS (navrchu)

Isteže veľká skupina používateľov považuje za najzaujímavejší iPhone XS Max, keďže ponúka taký veľký displej, aký smartfón od kalifornskej spoločnosti nikdy nemal. Má ale viacero svojich „naj“. Je najväčší, najťažší, najvybavenejší, zároveň historicky aj najdrahší model a pokiaľ ide o kapacitu batérie, tak má najväčšiu kapacitu, akú kedy americký gigant použil. Žiaľ, v porovnaní s konkurenciou je to stále málo a ide skôr o slabý podpriemer, keďže Android smartfóny majú minimum okolo 3300 mAh. Dostupný je v troch verziách a troch farbách, každý si môže vybrať variant, ktorý mu vyhovuje.

Najmenej vybavený model iPhone XR by mohol byť hitom medzi operátormi, avšak to najzaujímavejšie, čo chce používateľ, vo svojej výbave nemá – Super AMOLED displej je nahradený iba LCD IPS displejom, má menej RAM a neponúka duálny fotoaparát.  To môžu byť limity, ktoré záujemcov odradia a to aj vzhľadom k vysoko nastavenej cene 700 eur (pri 64GB verzii), hoci stále ide o „najlacnejší“ tohtoročný iPhone.

Na fotografii Apple iPhone XR

Parametre a špecifikácie – porovnanie smartfónov:

 

Parameter iPhone XR iPhone XS iPhone XS Max
Chipset Apple A12 Bionic
Procesor šesťjadrový, 64-bitový (2× 2,5 GHz + 4× 1,6 GHz)
Grafika Apple GPU
Pamäť 3GB RAM + 64GB, 128 GB, 256GB ROM 4GB RAM + 64GB, 256GB, alebo 512GB ROM
Operačný systém iOS 12.2
Displej 6,1“, IPS LCD, 1792×828 px 5,8“, AMOLED, 2436×1125 px 6,5“, AMOLED, 2688×1242 px
Zadný fotoaparát 12 MPx, f/1.8, blesk duálny 12 MPx, f/1.8 & f/2.4, blesk
Predný fotoaparát 7 MPx, f/2.2, záznam Full HD videa pri 30 fps
Rozmery 151×76×9 mm 144×71×8 mm 158×78×8 mm
Hmotnosť 194 gramov 177 gramov 202 gramov
Batéria 2942 mAh 2658 mAh 3174 mAh
Globálny prenos dát 2G, 3G a 4G/LTE
LTE pásma všetky v SR (800 / 1800 / 2600 MHz)
Lokálny prenos dát Bluetooth 5.0, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC (iba Apple Pay), Apple Lightning, USB OTG
Formát SIM 1× nanoSIM (single SIM) + 1× eSIM (elektronická SIM karta)
Ostatné GPS, GLONASS, Galileo, zvýšená odolnosť voči vode a prachu IP67, bezdrôtové nabíjanie, stereo repro

 

Apple iPhone XR

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Veľmi dobrý výkon a tiež rýchlosť
+ Bezrámčekový dizajn, Face ID
+ Farebné varianty, nižšia cena
+ Výborné stereo reproduktory
+ Fotoaparát, 4K video pri 60 fps
+ Podpora pre bezdrôtové nabíjanie
+ IPS displej, zvýšená odolnosť

Mínusy
– Nemá Super AMOLED displej
– Citeľne vyššia hmotnosť (194g)
– Absencia jacku, bez redukcie
– Bez opt. zoomu, 1A nabíjačka
– Lepšia výdrž batérie, stále nízka

Apple iPhone XS

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Veľmi dobrý výkon a tiež rýchlosť
+ Špičkový Super AMOLED panel
+ Bezrámčekový dizajn, Face ID
+ Výborné stereo reproduktory
+ Špičkový fotoaparát, rozmery
+ Podpora pre bezdrôtové nabíjanie
+ eSIM podpora, zvýšená odolnosť
+ Najlepšie rozpoznávanie tváre
+ 512GB ROM, kompaktné rozmery

Mínusy
– Málo zmien oproti iPhone X
– Vysoká cena, 1A nabíjačka
– Absencia jacku, bez redukcie
– Lepšia výdrž batérie, stále nízka

Apple iPhone XS Max

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Veľmi dobrý výkon a tiež rýchlosť
+ Špičkový Super AMOLED panel
+ Bezrámčekový dizajn, Face ID
+ Výborné stereo reproduktory
+ Špičkový fotoaparát, rozmery
+ Podpora pre bezdrôtové nabíjanie
+ eSIM podpora, zvýšená odolnosť
+ Najlepšie rozpoznávanie tváre
+ 512GB ROM, výdrž batérie

Mínusy
– Hmotnosť zariadenia (200g)
– Šialená cena, 1A nabíjačka
– Absencia jacku, bez redukcie

Zapožičal: Alza