Domov Počítače Recenzia: Antec P110 Luce

Recenzia: Antec P110 Luce

Zdielať

Americká spoločnosť Antec má dlhú skúsenosť s výrobou počítačových komponentov ako sú napríklad skrinky, zdroje, či chladiče. Uviedla na trh skrinku P110 Luce, ktorá veľkostne spadá do segmentu mid-tower.

Naše prvé dojmy sú výborné. Skrinka ponúka čistý dizajn a zároveň vyzerá zaujímavo. Matná povrchová úprava jej dodáva eleganciu, poteší aj hrubé tvrdené temperované sklo. Oba odnímateľné panely sú odolné voči otlačkom prstov (hoci na skle ich po čase vidieť), konštrukcia je veľmi silná a robustná. Celkovo sú materiály aj dielenská kvalita výborné a nemáme k nim absolútne žiadne námietky. Skrinka však nemá len dobre vyzerať, ale má mať predovšetkým funkcie a možnosti, na ktoré sa podrobne pozrieme.

Skrinky z kategórie mid-tower majú veľký vnútorný priestor pre všetky komponenty, avšak sú rozmerovo prijateľné a nezaberú veľa miesta. Potešia predinštalované ventilátory od výrobcu – jeden zadný 120 mm a dva predné 120 mm. Počas testovania sme však predinštalované ventilátory vymenili za ventilátory Noctua. Osadili sme konkrétne jeden 120 mm NF-S12A ULN na zadnú pozíciu a dva NF-A14 ULN na predné pozície skrinky.

Predný I/O panel je umiestený hore, čo používateľom umožní ľahký prístup, či už je na podlahe alebo aj na stole, pretože skriňa nie je príliš vysoká. Tlačidlo napájania je dotykové a dotvára tak pekný efekt, k dispozícii je aj tlačidlo LED. To slúži na zapnutie a vypnutie svetelných efektov. Pre používateľa sú k dispozícii dva rýchle USB 3.0 porty a dva 3,5 mm audio jack konektory (samostatný pre slúchadlá a mikrofón), ktoré dopĺňa plnohodnotný HDMI. Tlačidlo resetu chýba.

Predný panel po odňatí odhalí prachový filter, ktorý zakrýva ventilátory, krytie pred prachom má aj na spodnej strane, kde má svoje miesto napájací zdroj. Prekvapením je prachový filter aj na hornej strane, čo znižuje šancu, aby prach padal počas dňa do skrinky. Prachové filtre zospodu a spredu sú bežne v skrinkách, avšak filter na hornej strane je skôr výnimka, čo kvitujeme. Páči sa nám, že veľké pogumované nôžky skrine poskytujú veľa voľného priestoru.

Vnútorný priestor umožňuje osadiť dosky formátu ATX, ale tiež možno použiť základné dosky menších formátov ako sú mATX a mITX. Keďže je však tento model určený pre výkonnejšie zariadenia, maximálna podporovaná dĺžka grafických kariet je 390 mm. Podporovaná výška chladiča je 170 mm, čo znamená, že v prípade, ak chcú používatelia chladiť procesor s veľkým vzduchovým chladičom, tak ich skriňa nebude obmedzovať.

Skriňa má oceľovú základňu s rozmermi 518×230×489 mm, pričom pre používateľa je k dispozícii sedem pozícii pre PCI sloty. Dovnútra možno pridať aj 360 mm radiátor pre vodné chladenie – treba ho však vložiť do prednej pozície (horná pozícia umožňuje osadiť najviac 240 mm radiátor). Maximálna dĺžka pre zdroj je 200 mm a umožňuje tak použiť aj rozmerný zdroj od Antecu, ktorý sme predtým testovali.

Na spodnej strane skrinky je zakryté miesto pre napájací zdroj. Ide pritom už o dobre zavedený trend a nami testovaný model v tom pokračuje. Inštalácia vyžaduje použitie odnímateľného držiaku, ktorý používateľ pripevní k zdroju, kým ho zo zadnej strany zasunie. Nie je tu žiadna guma ani pena, ktorá by izolovala napájací zdroj od skrine. Do skrinky možno osadiť disky vo formáte 3,5“ a to na dve pozície nad krytom na zdroj.

Ďalšie dva 3,5“ disky možno osadiť do pozícii, ktoré sú vyberateľné a ukryté v kryte na zdroj z druhej strany. Aj vďaka tomu sú veľmi dobre umiestnené a zo strany priehľadnej bočnice sú aj zakryté spolu so zdrojom aby nekazili prvotný dojem. Menšie, 2,5“ disky možno umiestniť buď z druhej strany skrinky do držiakov, alebo tiež do vymeniteľných šácht pre 3,5“ disky.

Skrinka ponúka aj podsvietenie. Stlačením tlačidla „LED“ sa posvieti logo výrobcu na vrchu prednej strany skrinky a na kryte zdroja. Podsvietenie je decentné a nerušivé, tlačidlom možno prepínať z pomedzi siedmych farieb podsvietenia. Rozhodne by sme ocenili možnosť nastavenia pomocou softvéru. Prekvapením je držiak pre grafické karty. Možno ním posúvať v oboch smeroch – horizontálne aj vertikálne, pričom držiak môže byť buď v jednej, alebo v oboch koľajničkách. Netradičné sú tiež dosť veľké popisky – sú dosť výrazné na všetkých vymeniteľných miestach pre disky.

Antec P110 Luce je model, navrhnutý pre vodné chladenie a umožňuje osadiť radiátor s ventilátormi do viacero pozícii. Z doterajších skúseností je najlepšie umiestniť radiátor chladenia na hornú pozíciu, tu poteší navyše aj prachový filter, ktorý – ako sme už spomínali – sa vyskytuje skôr ojedinele. Na hornej pozícii možno osadiť najviac 240 mm chladič, na zadnej pozícii 120 mm a na prednej strane najviac 360 mm. Pokiaľ ide o modulárne vodné chladenia, skrinka je dostatočne priestranná aj pre vlastné vodné okruhy, ktoré logicky zaberú viac miesta.

Ako hodnotíme túto počítačovú skriňu? Ide o veľmi dobrý model, ktorý ponúka veľa možností. Má jednoduchý a veľmi pekný dizajn z ocele, ktorý sa dá ľahko prispôsobiť a je priam až stvorený na mašinu s vodným chladením. Pre používateľov môže byť problémom vyššia cena – cca 110 eur nie je zrovna málo. V prospech hrá veľmi dobré spracovanie, odnímateľné prachové filtre a to najmä na hornej strane, tvrdené priehľadné sklo, držiak grafickej karty a tiež decentné podsvietenie. Ak teda patríte medzi používateľov, ktorí chcú okrem výkonu počítača aj zaujímavý vzhľad, skrinku P110 Luce môžeme odporúčať.

Parametre a špecifikácie:

Typ: Mid-Tower
Podpora základných dosiek: ATX, microATX, mini-ITX
Rozmery (v/š/h): 518×230×489 mm
Hmotnosť: 11700 gramov
Farba: čierna
Externé šachty: nemá 5,25“ pozície
Interné šachty: 6× 3,5“, 2× 2,5“
Počet slotov na rozširovacie karty: 7
Ventilátory vpredu: 2× 120 mm  (podpora pre 2× 140 mm alebo 3× 120 mm)
Ventilátory vzadu: 1× 120 mm (podpora pre 1× 120 mm)
Ventilátory navrchu: nemá (podpora pre 2× 140 mm alebo 2× 120 mm)
Tlmenie zvuku: pena na tlmenie zvuku vpredu, hore a vpravo

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Výborné konštrukčné spracovanie
+ Jednoduchý a veľmi pekný dizajn
+ Veľké priehľadné tvrdené sklo
+ Výborná manipulácia s diskami
+ Umiestnenie prachových filtrov
+ Vynikajúce odhlučnenie skrinky
+ Množstvo pozícii pre ventilátory
+ Skrytý zdroj a všetky ďalšie káble
+ Výborné na vodné chladenie

Mínusy
– Vyššia cena skrinky (cca 110 eur)
– Nemožnosť meniť RGB softvérovo
– Popisky sú zbytočné a výrazné

Zapožičal: Antec