Domov Počítače Recenzia: Antec HCP-1000 Platinum

Recenzia: Antec HCP-1000 Platinum

Zdielať

Spoločnosť Antec, ktorá je známa vďaka PC komponentom a príslušenstvu, má v portfóliu aj niekoľko sérii zdrojov. Jednou z nich je aj HCP, ktorá sa vyznačuje plnou modularitou. Nami testovaný zdroj HCP 1000W Platinum má pritom účinnosť 80 Plus Platinum.

Keďže ide o prémiový zdroj, určený pre tie najnáročnejšie zostavy, na mieste je aj zvýšená, až sedemročná záruka. Sú tu použité kondenzátory z Japonska, ktoré patria medzi špičku. Dizajn je minimalistický a dosť jednoduchý. Čierne šasi s čiernym ventilátorom pozornosť budiť nebude, ale to nie je ani jeho cieľom. Kvalita spracovania je vysoká, zdroj vyzerá robustne a myslíme si, že počas siedmich rokov záruky nebudú pozorovateľné žiadne nedostatky, čo sa vonkajšku týka.

Tieto zdroje sú plne modulárne, čo znamená, že všetky káble možno odpojiť a usporiadať podľa potreby používateľa, pričom tie nepotrebné stačí vložiť do vrecúška, v ktorom boli zdroje zabalené vnútri krabice. Modulárne konektory sú umiestnené v radoch tak, aby nedošlo k nesprávnemu zapojeniu a tiež aj konektory majú tvar pinov nastavený tak, že ich nemožno zapojiť opačne. Výhodou je tiež veľa dostupných konektorov. Upozorňujeme na väčšie rozmery, keďže na dĺžku má zdroj až 190 mm, čo môže spôsobiť problémy používateľom s menšími skrinkami.

Vnútorné usporiadanie komponentov zdroja chválime za naozaj kvalitné spájkovanie, dostatočne široké cesty, kadiaľ môže ísť vysoký prúd a výber značkových kvalitných súčiastok. Pri súčiastkach, ktoré môžu generovať viac tepla, je inštalovaný pasívny chladič a tie, pri ktorých sú možné akékoľvek vibrácie, sú zalepené lepidlom. Ani pri vysokej záťaži sme nedokázali zdroj donútiť roztočiť ventilátor na maximálne otáčky. Testovali sme ho v zostave s nasledujúcimi parametrami.

Ako procesor sme použili najnovší AMD Ryzen 5 1600X, osadený na základnej doske Gigabyte Aorus AX370-Gaming 5 a neskôr ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4, ktorý chladí kvalitné vzdušné chladenie Noctua NH-D15 SE-AM4. Výbavu dopĺňa grafická karta Sapphire Radeon RX 480 Nitro+ 4GB DDR5 a neskôr Gigabyte Geforce GTX 1080 G1 Gaming 8GB a operačná pamäť G.SKILL 32GB DDR4. Ako systémový disk na operačný systém slúži Samsung 960 EVO M.2 NVMe 1TB, na dáta je k dispozícii Western Digital Blue 3TB. Celá zostava je vsadená do počítačovej skrinky Be quiet! Pure Base 600 Window Black.

Naša redakčná zostava pri svojej maximálnej záťaži nezaťažila zdroj na maximum, keďže pri 1000W zdroji možno použiť dve grafické karty NVIDIA GeForce GTX 1080 (prípadne dve AMD Radeon RX 580). Za nevýhodu považujeme neustále točiaci sa ventilátor, ktorý nám prekážal. Ocenili by sme, ak by aj v spoločnosti Antec – podobne ako Corsair či Seasonic – použili obmedzenie otáčok. Keďže však zdroj v PC skrinke smeroval smerom dole, pri bežnej prevádzke sme nepočuli jeho otáčky a splynul v šume ostatných komponentov.

Azda najviac však koncového zákazníka a používateľa zaujíma účinnosť a hlučnosť. Účinnosť týchto zdrojov je veľmi vysoká, pretože ocenenie 80 Plus Platinum by nedostali nadarmo. Samozrejme, ešte existuje najvyššie ocenenie Titanium, ktoré je pri zdrojoch nesmierne vzácne. Testovaný zdroj teda pri 230V ponúka účinnosť 92% pri 20% zaťažení, 94% pri 50% a 90% účinnosť pri plnom zaťažení.

Starší zdroj od spoločnosti Antec (model HCP-1200) nastavil latku veľmi vysoko. Keďže tento model už dávno nahradil HCP-1000, očakávalo sa od neho, že sa mu po funkčnej stránke vyrovná. Za nevýhodu považujeme stále točiaci sa ventilátor, väčšie rozmery a vysokú cenu – okolo 250 eur. Podľa nás ide o perfektný zdroj a pokiaľ používateľ vlastní dve grafické karty a využije potenciál, môžeme ho rozhodne odporúčať. Používatelia, ktorým je 1000W zbytočne veľa, môžu siahnuť po podobnom modeli – HCP-850W, ktorý ponúka rovnaký dizajn a účinnosť.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 190×150×86 mm
Hmotnosť: 2200 gramov
Účinnosť: 80 PLUS Platinum
Výkon: 1000W
Veľkosť ventilátora: 135 mm
Modularita: plná

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Pekný, jednoduchý dizajn
+ Plná modularita celej kabeláže
+ Veľké množstvo konektorov
+ Extrémne vysoká účinnosť
+ Robustná, kvalitná konštrukcia
+ Tichý chod aj pri záťaži zdroja

Mínusy
– Ventilátor sa točí neustále
– Vysoko nastavená cena
– Veľké rozmery, najmä dĺžka

Zapožičal: Antec