Domov Počítače Recenzia: Acer Predator Triton 500

Recenzia: Acer Predator Triton 500

Zdielať

Na trhu sa čoraz viac presadzujú riešenia výkonných notebookov pre širšie uplatnenie – pre náruživých hráčov, multimediálnych nadšencov, ale tiež pre firmy. Ako prví na Slovensku sme otestovali notebook s absolútne špičkovým a najmä novým šesťjadrovým procesorom z dielne Intelu – Core i7-10750H.

Požiadavky na výkon a tiež mobilitu neustále narastajú. Nami testovaný notebook je super tenký a rýchly. Okrem najnovšieho procesoru obsahuje aj výkonnú grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX 2080 Super vo verzii Max-Q. Pre úplnosť dodávame, že notebook sme ako náš primárny pracovný nástroj používali po celý čas dlhodobého testovania – celý jeden mesiac. Tento model zaujme vekom z brúseného hliníka, ktoré ukrýva 15,6“ Full HD displej spolu s výkonným procesorom a grafickou kartou. Na trhu sú viaceré verzie a konfigurácie, nami testovaná v najvyššej výbave (NH.Q6WEC.001) stojí v rozmedzí 2800 až 3000 eur. Poďme sa pozrieť čo všetko prináša!

S hrúbkou 17,9 mm a hmotnosťou 2,1 kg spadá notebook ešte medzi kompaktnejšie modely, hoci klasický ultrabook to nie je. Výrobca prezentuje zariadenie ako vhodné na hry, ale tiež na náročnú prácu, čo sme sa pokúsili overiť v praxi. Poteší veľmi dobrá konektivita zariadenia, ktorá pozostáva z napájacieho konektoru, plnohodnotného RJ45, jedného USB 3.0 a HDMI a dvojice 3,5 mm audio jack konektorov na ľavej strane a dvoch USB 3.0, Thuderbolt a USB-C konektora vpravo. Všimli sme si však, že napájací konektor má voľnosť a už od začiatku testovania stačilo pohnúť o milimeter káblom a zariadenie sa prestalo nabíjať. Zrejme išlo iba o chybu na testovacom kuse. Vizuálne upútajú pozornosť masívne otvory chladenia – tie sú napravo, naľavo, nad klávesnicou (to nie sú reproduktory, ale takisto chladenie) a rovnako aj zo spodnej strany. Reproduktory sú dva a sú zo spodnej strany notebooku v časti pod klávesnicou.

Základňa má dobré spracovanie, kovové časti spojené s plastovými časťami držia pomerne pevne, nič nevŕzga ani sa nadmerne neprehýba. Horšie je na tom veko – tenké materiály sa premietajú do ohybnosti. Zamrzí horšia pevnosť, stále je to však lepšie ako pri lacných notebookoch, kde má veko displeja obvykle oveľa menšiu pevnosť. Kĺby možno otvoriť maximálne do 125° uhla, polohu si drží – avšak silnejším otrasom možno veko sklopiť. Spracovanie je kovové, čo rozhodne oceňujeme (plast do tejto cenovej kategórie nepatrí, no nájdu sa výrobcovia, ktorí ho použijú) najmä pri takto nastavenej cene zariadenia. Klávesnica je podsvietená, má lokalizovaný česko-slovenský layout a veľmi dobre a pohodlne sa na nej píše. Má klasicky nízky zdvih (podobne ako aj iné notebookové klávesnice) a už od začiatku používania sa na nám na nej veľmi dobre písalo bez preklepov.

Enter je dvojriadkový, ľavý shift skrátený o kláves „&“. Klasický rad kláves je na pravej strane doplnený napríklad o vypínač, tlačidlo na aktiváciu dedikovanej aplikácie, ako aj reguláciu multimédií. Zaujímavosťou je špeciálne označenie kláves W, A, S, D, ako aj šípok, plus samostatného tlačidla na aktiváciu Acer Predator Sence – toto dedikované tlačidlo spôsobí vyvolanie ponuky výrobcu, kde možno nastavovať rôzne módy správania sa procesora, grafiky, výkonu chladenia, podsvietenia klávesnice atď. Pod klávesnicou je veľký a pohodlný touchpad. Veľmi dobre sa ním notebook ovláda, avšak pri herných zariadeniach sa už akosi počíta s tým, že hráči používajú externé myši. Na naše prekvapenie absentuje snímač odtlačkov prstov, ale aj možnosť odomykať zariadenie pomocou rozpoznania tváre. V prípade, ak používateľ zamkne zariadenie, na jeho následné odomknutie bude nutné zadávať heslo, alebo PIN kód. Škoda. Hoci rozumieme, že primárne je zariadenie určené pre hráčov, aspoň jedna z technológii – prípadne pri tak vysokej cene v akej sa zariadenie predáva, aj obidve – by mali byť absolútnym štandardom.

Testovaný model má 15,6“ Full HD IPS displej s 300 Hz frekvenciou. Za veľkú výhodu považujeme kvalitné RGB spektrum farieb a žiadne PWM blikanie. Displej  ponúka verné a jasné farby, počas testovania sme sa nestretli ani s odleskami. Vyznačuje sa perfektnými farbami a širokými pozorovacími uhlami. Počas celomesačnej práce sme denne pracovali s fotkami a ocenili sme kvalitné podanie farieb. Hráči naopak v hrách ocenia rýchly panel, ktorý im umožní rýchlejšie reakcie na protivníkov v hre. Častokrát je to síce súboj kto z koho, technológie idú neustále dopredu a to tak hardvér ako je grafika či procesory, tak aj zobrazovacie panely. A čím rýchlejší panel, tým vyššie nároky na vykresľovanie jednotlivých pixelov. Preto sme radi aj v tomto ohľade, že výrobca siahol „iba“ po Full HD rozlíšení a nie 4K Ultra HD. Lepší je kvalitný Full HD panel, ako nekvalitný a pomalý 4K. Navyše možnosť nastaviť si vo Windows aj nižšiu frekvenciu umožňuje používateľom znížiť záťaž na spotrebu v prípade, ak fungujú na batérii.

Ako sme už v úvode spomenuli, notebook používa najnovší procesor z dielne spoločnosti Intel. Ide o model Core i7-10750H (Comet Lake), ktorý je vyrobený, dnes už historicky menej efektívnym 14 nm procesom. Procesor patrí do najnovšej, 10. generácie modelov. Ponúka šesť jadier (12 vlákien), takt 2,4 až 5,0 GHz (pri TurboBooste) so spotrebou 45W TDP. V prípade herných notebookov je dôležitým parametrom grafická karta. V tomto modeli je však použitá karta, ktorá sa používa v notebookoch so zúženým profilom a oproti plnohodnotnej rovnakej karte je mierne podtaktovaná. NVIDIA GeForce RTX 2080 Super s Max-Q technológiou ponúka 8GB GDDR5, pričom z praktických testov vyplýva, že osadená karta Max-Q karta je oproti klasickej grafike bez zúženého profilu o 30-35% výkonovo slabšia. To je, žiaľ, daň za zúžený profil a ľahšiu hmotnosť zariadenia. Napriek tomu má vysoký herný, aj multimediálny výkon a spolu s veľmi výkonným procesorom, 32GB RAM a rýchlym M.2 NVMe diskom (ako 2× 1TB v RAID-e v našej konfigurácii) je s notebookom radosť pracovať.

Všetky činnosti, ktoré sme denne vykonávali na zariadení je rýchle, aj načítavanie a tiež náročná práca v multitaskingu je bez zaváhaní. Azda jedinú vec, ktorú sme si všimli je – v porovnaní s inými modelmi – dlhšia doba bootovania zariadenia (časť kedy po zapnutí používateľ vidí logo výrobcu). Aj menej výkonné modely (napr. ultrabooky) mali bootovanie rýchlejšie. Môže to byť dané RAIDom v diskovom poli, alebo viacero úkonov, ktoré musia pred štartom prebehnúť, prípadne možno ešte nie celkom dobre vyladený firmvér zariadenia (BIOSu). To je však vec, ktorú bežne používateľ zrealizuje raz za deň, keď ráno zapne zariadenie. Pokiaľ však ide o prácu so zariadením, tak je rýchle a nemáme k nemu absolútne žiadne výčitky. V benchmark aplikácii Crystal Disk Mark sme disku namerali rýchlosť čítania 3539 MB/s a zápis 3351 MB/s.

Na notebooku je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Home v 64-bitovej verzii spolu s rôznymi „bonusovými“ aplikáciami – tých je viac než by sme si priali. Okrem nich je tu k dispozícii kopa „užitočných“ aplikácií priamo v systéme Windows (prispôsobené pre Metro UI z Microsoft Store ako sú napr. pošta, videá, kalendár, atď…), ktoré obvykle hneď vyhadzujeme. Rozhodne by sme ocenili, ak by výrobca aj do herného notebooku pridal aspoň vo vyšších verziách možnosť voľby aj na verziu „Pro“, ktorá umožňuje používateľom zapnúť a používať šifrovanie disku pomocou Windows BitLocker. Najmä v dnešných časoch, kde je ochrana dát a osobných údajov veľmi dôležitá a tiež pri prenášaní, by prišla vhod. Navyše, z našich dlhodobých testov sa po zapnutí funkcie nelíšia rýchlosti diskov.

Pri hernom a najmä výkonnom notebooku je dôležitá aj hlučnosť a efektivita chladenia. V aplikácii Acer Predator Sense možno nastaviť hodnoty aj manuálne a znížiť hluk. Napríklad ak chce používateľ čo najtichšie zariadenie hodnoty čo najviac zníži. Tak sa počas bežného pracovného dňa dosiahne pomerne tiché chladenie, ktoré je na úrovni 30 – 33 d(B)A. Pri vysokom výkone a záťaži, či už multimediálnej alebo hernej, je však chladenie nekompromisné a hlučnosť je vysoká, na úrovni 46 – 52 dB(A). Teplota základne sa pohybuje pri kancelárskej a menej náročnej práci na úrovni 30 – 32 °C, avšak pri maximálnej záťaži to je na úrovni 45 – 52 °C, čo je skutočne cítiť. Ak však používateľ pripojí notebook na externý monitor s externou myšou a klávesnicou, nebude to vnímať až tak tragicky. Pri vysokej hlučnosti tak ako vhodné príslušenstvo odporúčame headset.

V zariadení sú stereo reproduktory a vzhľadom k rozmerom modelu je ich výsledok skôr dobrý, mierne nadpriemerný a basová zložka absentuje. Ten však záleží veľakrát od toho, či je notebook na podložke alebo nie. Najlepšia reprodukcia je na stole z dreva, ktoré dopomáha pri odraze zvuku zo spodnej časti kde sú reproduktory umiestnené. Napriek tomu je reprodukcia hlasitosti častokrát nízka a mohla byť lepšia. Pri počúvaní hudby alebo filmu je tak riešením externé audio, či slúchadlá. Na bežné základné počúvanie však dostačuje. Bezdrôtová konektivita ponúka Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax a teda notebook podporuje aj najnovší štandard Wi-Fi 6 ako aj Bluetooth 5.0. Batéria má kapacitu 84 Wh, jej výdrž sa pohybuje bežne na úrovni tri až štyri hodiny reálneho používania pri stredne náročnej práci s multitaskingom.

Testovaný notebook je zaujímavým riešením najmä pre častých cestovateľov, ktorí chcú na cestách výkon a vysoká cena zariadenia pre nich nie je problém. Hoci zariadenie nemožno zaradiť medzi ultrabooky, v segmente herných zariadení patrí medzi tie s kompaktnými rozmermi a pomerne nižšou hmotnosťou, čo môže byť ideálnym riešením aj pre náročných hráčov. Veľkosť displeja 15,6“ tak môže byť aj akýmsi kompromisom medzi herným (a tiež neprenosným, veľkým) 17,3“ notebookom a malým 13,3“ ultrabookom na kancelársku prácu. Výkon je pre prácu v teréne veľmi dobrý a dá sa konštatovať, že 10. generácia Intel procesorov sa voči napríklad ôsmej generácii výrazne posunula vpred čo sa týka výkonu aj efektivity. Hoci, chcelo by to znížiť a zefektívniť výrobný proces. Výborná je aj 32GB pamäť a 2TB úložisko, ktoré dotvárajú veľmi dobrý základ modelu. Sklamaním je chýbajúca čítačka odtlačkov, infra kamera a Windows vo verzii Pro s možnosťou šifrovania, ktoré v tejto cene berieme už ako samozrejmosť.

Zapožičal: Acer