Domov Novinky Raketa Falcon 9 vyniesla do vesmíru svoj najťažší náklad

Raketa Falcon 9 vyniesla do vesmíru svoj najťažší náklad

Zdielať

Raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX vo štvrtok ráno vyletela do vesmíru s doteraz najťažším nákladom.

Falcon 9, ktorý odštartoval z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride o 4:22 SELČ, so sebou podľa komentárov počas živého prenosu misie vzal 56 internetových satelitov Starlink ako súčasť užitočného zaťaženia s hmotnosťou 17400 kilogramov. Išlo o deviatu vesmírnu cestu pre prvý stupeň nosnej rakety, ktorá predtým vyniesla dve misie s posádkou na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, ako aj misie CRS-22, Turksat 5B, CRS-25, Eutelsat Hotbird 13G a mPower-a a teraz dve misie Starlink. SpaceX ako zvyčajne na svojom kanáli YouTube vysielala živé prenosy z počiatočných fáz letu.

Nižšie je klip, ktorý zachytáva odlet rakety z miesta štartu vo štvrtok. Takmer deväť minút po opustení štartovacej rampy sa prvý stupeň rakety Falcon 9 vrátil na Zem, aby dokonale pristál na bezpilotnej lodi spoločnosti s názvom Just Read the Instructions, ktorá čakala pri pobreží Floridy. Vyslanie nosnej rakety na jej deviaty let a jej opätovné bezpečné dopravenie domov je poctou šikovnosti inžinierov spoločnosti, ktorí vyvinuli systém opätovného použitia prvého stupňa nosnej rakety Falcon 9. Takýto postup umožňuje SpaceX znížiť náklady na lety do vesmíru a zároveň ponúka zákazníkom, medzi ktorými je aj NASA, častejšie lety. Aj keď deväť letov môže znieť pôsobivo, SpaceX má iný raketový nosič, ktorý už absolvoval 15 letov do vesmíru. Po návrate na Zem sa raketové motory odvezú na kontrolu a renovačné práce a potom sa dopravia späť na štartovaciu rampu.

Spoločnosť sa teraz pripravuje na použitie jednej zo svojich rakiet Falcon 9 na let s posádkou koncom februára, čo bude jej prvá takáto misia od októbra 2022. Misia Crew-6 vyšle medzinárodnú posádku štyroch astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu na palube lode Crew Dragon, ktorá rovnako ako nosné rakety už uskutočnila niekoľko misií.

Zdroj