Domov Novinky Prichádza nová verzia ChatGPT Turbo

Prichádza nová verzia ChatGPT Turbo

Zdielať

GPT-4 Turbo je najväčšou aktualizáciou od spustenia ChatGPT.

OpenAI predstavil najnovšiu aktualizáciu svojich veľkých jazykových modelov (LLM) počas svojej prvej vývojárskej konferencie a najvýraznejším vylepšením je vydanie GPT-4 Turbo, ktorý sa v súčasnosti dostáva do predbežného náhľadu. GPT-4 Turbo je aktualizáciou existujúceho GPT-4, ktorá prináša výrazne zväčšené kontextové okno a prístup k oveľa novším znalostiam. OpenAI tvrdí, že model AI bude výkonnejší a zároveň lacnejší ako jeho predchodcovia. Na rozdiel od predchádzajúcich verzií bol vycvičený na informáciách pochádzajúcich z apríla 2023. To je samo o sebe výdatná aktualizácia, keďže posledná verzia dosiahla maximum v septembri 2021. GPT-4 Turbo má výrazne väčšie kontextové okno ako predchádzajúce verzie. To v podstate berie do úvahy predtým, ako vygeneruje akýkoľvek text v odpovedi. Na tento účel má teraz kontextové okno s kapacitou 128,000 tokenov (ide o jednotku textu alebo kódu, ktorú čítajú LLM).

Ako prezrádza OpenAI vo svojom blogovom príspevku, zodpovedá približne 300 stranám textu. To je celý román, ktorý by používateľ mohol do ChatGPT vložiť počas jednej konverzácie, a oveľa väčšie kontextové okno, než mali predchádzajúce verzie (8,000 a 32,000 tokenov). Kontextové okná sú pre LLM dôležité, pretože im pomáhajú držať sa témy. Ak komunikujete s veľkými jazykovými modelmi, zistíte, že ak konverzácia trvá príliš dlho, môžu odbočiť od témy. To môže vyvolať dosť nevyspytateľné reakcie, ako napríklad vtedy, keď Bing Chat odpovedal, že chce byť človekom. Ak všetko pôjde dobre, GPT-4 Turbo by mal udržať šialenstvo na uzde oveľa dlhšie ako súčasný model. Prevádzka GPT-4 Turbo bude pre vývojárov aj lacnejšia, náklady sa znížia na 0,01 dolára na 1,000 vstupných tokenov. To je zaokrúhlene približne 750 slov, zatiaľ čo výstupy budú stáť 0,03 dolára na 1,000 tokenov.

OpenAI odhaduje, že táto nová verzia je trikrát lacnejšia ako tie, ktoré boli pred ňou. Spoločnosť tiež tvrdí, že GPT-4 Turbo lepšie pozorne sleduje inštrukcie a možno mu prikázať, aby na vytvorenie výsledkov použil zvolený kódovací jazyk, napríklad XML alebo JSON. GPT-4 Turbo bude podporovať aj obrázky a prevod textu na reč a stále ponúka integráciu s DALL-E 3. Prakticky možno vytvoriť aj vlastné verzie ChatGPT, ktoré ktokoľvek vytvorí a použije na svoj špecifický účel bez znalosti kódovania. Tieto GPT môžu byť vytvorené na osobné alebo firemné použitie, ale môžu byť distribuované aj iným osobám. OpenAI uvádza, že GPT sú dnes k dispozícii pre predplatiteľov ChatGPT Plus a podnikových používateľov.

Nakoniec, vzhľadom na neustále obavy o autorské práva sa spoločnosť pripája ku Googlu a Microsoftu, a vyhlasuje, že prevezme právnu zodpovednosť, ak budú jej zákazníci žalovaní za porušenie autorských práv. Vďaka obrovskému kontextovému oknu, novému štítu na ochranu autorských práv a zlepšenej schopnosti sledovať pokyny sa GPT-4 Turbo môže ukázať ako požehnanie aj prekliatie. Nová verzia je síce oveľa pokrokovejšia, ale môže mať aj rovnaké nevýhody ako ostatné LLM, lenže tentoraz bude na steroidoch.

Zdroj