Domov Novinky Pozor na podvodné e-maily a falošné webstránky

Pozor na podvodné e-maily a falošné webstránky

Zdielať

Slovenská sporiteľňa v uplynulých dňoch zaznamenala podvodné e-maily, ktorými sa podvodníci snažia získať prístupové heslá k internetbankingu klientov. Súčasne aj niekoľko falošných webstránok, ktoré vzbudzujú dojem, že ide o skutočnú stránku internetbankingu Slovenskej sporiteľne.

Slovenska sporitelna phishing januar 2016 01

Banka upozorňuje klientov, aby boli obozretní a neklikali na linky v podozrivých e-mailoch. Banka nikdy nepožaduje informácie o účtoch, telefónnych číslach, prihlasovacích údajoch, kódoch do služieb elektronického bankovníctva alebo o platobných kartách.

Meno odosielateľa podvodného e-mailu je síce Slovenská sporiteľňa, ale na prvý pohľad je zrejmé, že e-mail je odoslaný z falošnej adresy, napríklad berkevic.jess@uwlax.edu. Predmet správy je „Aktualizace účtu – Slovenská sporiteľňa!!“. Celá správa je v slovenskom jazyku avšak s mnohými gramaticko-štylistickými chybami. Takýto e-mail odporúčame bez otvorenia vymazať. E-mailová adresa odosielateľa aj predmet e-mailu sa však môžu meniť.

Slovenska sporitelna phishing januar 2016 02

Podvodné emaily súčasne odkazujú na falošnú webstránku, ktorá vzbudzuje dojem, že ide o úvodnú stránku internetbankingu Slovenskej sporiteľne. Pri pohľade do adresného riadku je však zrejmé, že ide o podvodnú adresu, napr.: http://www.wmbc.asn.au/slskupdate/slsp.php?www.slsp.sk. Tá je navyše bez šifrovaného zabezpečenia „https“. V tele správy sa nachádza link, ktorý vyzýva príjemcu kliknúť na aktualizáciu svojho on-line bankového účtu.

Ďalší postup je rovnaký, ako pri väčšine podobných podvodných e-mailov. Klient je presmerovaný na podvodnú stránku, kde je vyzvaný na zadanie osobných údajov. Podvodná stránka obsahuje aj políčka na vyplnenie, ktoré sa na stránke internetbankingu nenachádzajú. Všetky pokusy o podvod banka aktívne preveruje a ak zistí podozrivé aktivity, podniká kroky na zabránenie vzniku škody.

Zdroj: SLSP