Domov Novinky Poznáme parametre 5G, ich rýchlosť rapídne stúpne

Poznáme parametre 5G, ich rýchlosť rapídne stúpne

Zdielať

Medzinárodná telekomunikačná únia (ITU) sa dohodla podľa predbežnej definície na štandardoch mobilných sietí 5G, nasledovníka 4G sietí. Z hľadiska rýchlosti dát sa skupina rozhodla, že vyhovujúce siete 5G budú musieť poskytnúť dátové rýchlosti až do 20 Gbps (gigabitov za sekundu), čo je zhruba 20-krát rýchlejšie ako špecifikácia 1Gbps pre dnešné 4G.

5g-logo-mwc

Pre používateľov je ale táto hodnota skôr zbožným želaním, reálne rýchlosti by sa ale mali pohybovať medzi 100 až 1000 Mbps, čo je niekoľkonásobný nárast oproti dnešným najrýchlejším sieťam. Tento veľký nárast rýchlosti dát umožní bezproblémové prehrávanie 4K videí, ktoré sa začínajú pomaly presadzovať. Sieť 5G bude musieť poskytnúť priemernú rýchlosť prenosu dát minimálne 100 Mbps na viac ako 1 milión zariadení v jednom štvorcovom kilometri.

Konečné údaje pre štandard 5G budú potvrdené v októbri, tie musia ešte schváliť 193 členských krajín ITU. Implementácia 5G sietí pre komerčné využitie by sa mala spustiť v roku 2020, testovacia prevádzka sa ale chystá už v roku 2018 na zimných olympijských hrách v meste PyeongChang v Južnej Kórei kde si ju budú môcť vyskúšať reálny ľudia v praxi.

Zdroj: AndroidAuthority