Domov Novinky Päť vecí, ktoré by ste mali vedieť o Pokémon Go

Päť vecí, ktoré by ste mali vedieť o Pokémon Go

Zdielať

Fenomén Pokémonov zažil vďaka novej mobilnej hre svoj triumfálny návrat na scénu.

Pokemon Go 01

Milióny hráčov a miliónové zisky má aplikácia Pokémon Go. Čím je zaujímavá? Viac než dve desaťročia po tom, čo sa zrodili Pokémoni zažil tento upadajúci fenomén reinkarnáciu v podobe novej mobilnej hry Pokémon Go. Tá funguje na princípe rozšírenej reality a kombinuje v sebe reálny svet a digitálny svet hry. S pomocou GPS a fotoaparátu v telefóne môžete zistiť, kde sa daný Pokémon nachádza. Vtip spočíva v tom, že aby ste Pokémona vôbec mohli chytiť, musíte sa na dané miesto dostať. Čím je nová hra zaujímavá?

S odstupom času sa zdá, že celý koncept Pokémon Go je zrejme starší, než niekoľko málo mesiacov. V apríli roku 2014 prišiel Google s videom, v ktorom predstavil novú funkciu ich máp prostredníctvom ktorej mohli užívatelia objavovať a nachádzať Pokémonov. To, čo sa vtedy javilo byť prvoaprílovým žartom, sa stalo o dva roky na to realitou. Spoločnosť Nantic (vlastnená Googlom) predstavila Pokémon Go, ktoré bolo nápadne podobné tomu, o čom svojho času referoval Google.

Pokemon Go 02

Nintendo nezažívalo práve najúspešnejšie obdobie. Veľký neúspech konzoly Wii U pridal niekoľko vrások na čele predstaviteľom spoločnosti, ktorí zúfalo potrebovali nejaký zázrak. Ten napokon prekvapujúco priniesla aplikácia Pokémon Go. Za jeden týždeň akcie narástli o 59% a hodnota spoločnosti stúpla o niekoľko miliárd dolárov. Do svojho mobilného telefónu si už hru stiahlo niekoľko miliónov užívateľov. Pripravuje sa film a ďalšie vylepšenia. Nintendo našlo pomyselné zlato.

Jedným z prínosov Pokémon Go je to, že priviedol ľudí do prírody. Športovci a tréneri o novej hre dokonca hovoria ako o atypickom, no zázračnom lieku na detskú obezitu. Pokémon Go vyvrátil mýtus, že hráči sú lenivci, ktorí nevytiahnú päty z domu. Hra spojila ľudí rôzneho veku, rasy a profesii, ktorí v mestách po celom svete hľadajú Pokémonov na rôznych miestach – v lesoch, v priemyselných budovách, v reštauráciách, či inde.

Pokemon Go 03

Podobne ako v prípade iných úspešných produktov platí, že čím viac hráčov, tým viac tých, ktorí sa na nich chcú priživiť. Viacero internetových portálov ponúka aplikáciu na stiahnutie, no spoločne s hrou si takto môžete do mobilu stiahnuť aj škodlivý malware, ktorým otvoríte dvere do svojho telefónu hackerom. Rovnako tak sa neodporúča ani využívať na Pokémon Go svoj hlavný e-mailový účet a je lepšie si pre účel hry zriadiť nový, špeciálny účet.

Internet je dnes doslova zahltený najrôznejšími ponukami, ktoré sa vzťahujú k Pokémon Go. Môžete si napríklad najať profesionálneho trénera alebo zaplatiť človekovi, ktorý namiesto vás bude po mestách loviť Pokémonov. Príležitosť zacítili aj šoféri, ktorí ponúkajú svoje služby pre tých, ktorí potrebujú odviesť z jedného Pokestopu do druhého. S Pokémonmi sa živo obchoduje a niektorí si vďaka nim dokázali takto zarobiť aj tisícky euro. Aká bude budúcnosť Pokemon Go je nateraz ťažké predvídať. Mánia s lovením fiktívnych príšeriek môže rovnako rýchlo skončiť, ako začala. Každopádne, úspech mobilnej hry odborníkov prekvapil. Nikto nečakal, že by sa ešte Pokémoni mohli stať populárnejší, než kedykoľvek predtým.