Domov Novinky Odhad: Slováci nakúpia v e-shopoch 815 miliónov eur

Odhad: Slováci nakúpia v e-shopoch 815 miliónov eur

Zdielať

Online nakupovanie je medzi Slovákmi čoraz populárnejšie, pričom obľuba tohto novodobého spôsobu nakupovania stále rastie. Kým za minulý rok Slováci utratili prostredníctvom slovenských e-shopov približne 703 miliónov eur, tento rok by malo ísť až o 16% nárast.

Platba internet

Rok 2016 by mal v rámci nakupovania tovaru online prelomiť rekord. Podľa štatistík porovnávača cien Heureka by sme tento rok mali nakupovaním v e-shopoch utratiť o 112 miliónov eur viac. Odhadom by malo ísť o sumu 815 miliónov eur, čo činí oproti minulému roku až 16% nárast. Najnovší odhad Heureky však priniesol aj ďalšie zaujímavé výsledky.

Počet slovenských e-shopov sa aktuálne zastavil na čísle 9300. Aj napriek tomu, že ich počet o necelé percento poklesol, nakupovaniu online prichádza na chuť čoraz viac ľudí, ktorí majú voči nemu dôveru. Najviditeľnejšie by mali tržby e-shopov narásť už onedlho, a to zahájením sezóny vianočných nákupov.

Masterpass platba

Nárast záujmu o tovar zaznamenala Heureka najmä v kategóriách jedlo a nápoje, kozmetika a zdravie, oblečenie a móda či dom a záhrada. V kategórii jedlo a nápoje sa stalo trendom najmä nakupovanie čerstvých a trvanlivých potravín online. Dôvod nakupovania online má viaceré výhody – je rýchle, lacné, pohodlné a jednoduché.

Spotrebitelia teda už nesiahajú iba po elektronike, podľa Heureky medziročne najviac vzrástol záujem práve o tovar dennej spotreby. Nákupy sa tak môžu realizovať síce v nižších hodnotách, no v konečnom dôsledku sa po spokojnosti s daným produktom spotrebiteľ rád vráti a nakúpi opäť.

E-shop zakaznik

Kým u našich českých susedov využíva na online nakupovanie mobilný telefón 36% spotrebiteľov, na Slovensku je dokonca takýchto spotrebiteľov až o 7% viac a to až 43%. Tí si tovar na internete radi porovnávajú a čítajú recenzie produktov. Aj napriek tomu, že nákup často dokončia prostredníctvom počítača, trend mobilného nakupovania rastie.