Domov Novinky Obrovské robotické rameno vytlačí dvojposchodový dom

Obrovské robotické rameno vytlačí dvojposchodový dom

Zdielať

V texaskom Austine je teraz vystavený 27 metrov vysoký zakrivený dom Phoenix House.

Nová 3D stavebná tlačiareň od Icon dokáže postaviť dvojposchodový betónový dom rýchlejšie a lacnejšie ako jej predchádzajúca tlačiareň Vulcan. Bola už použitá na stavbu 27 metrov vysokej konštrukcie s názvom Phoenix House, ktorá je teraz vystavená v Austine v Texase. Firma sa od predstavenia svojho prvého 3D vytlačeného domu na festivale SXSW v Austine v roku 2018 stala lídrom v tejto oblasti.

Pomocou svojej 3D stavebnej tlačiarne postavila už viac ako 130 domov v USA a Mexiku a vo svojom domovskom štáte plánuje vybudovať najväčšiu 3D vytlačenú štvrť na svete. Podieľala sa aj na projekte NASA, ktorého cieľom je vybudovať modelové obydlie pre Mars, a v rámci projektu Olympus pracuje na vývoji 3D vytlačených štruktúr na Mesiaci vrátane pristávacích plôch, ciest a obydlí.

Teraz firma urobila ďalší krok vpred vo svete 3D tlače konštrukcií vydaním tlačiarne Phoenix. Tím Icon tvrdí, že chcel vytvoriť 3D tlačiareň, ktorá by sa dala ľahšie nastaviť a premiestňovať z miesta na miesto, ktorá by dokázala znížiť počet potrebných operátorov a ktorá by dokázala rýchlejšie vykonať väčšie práce. Výsledkom je Phoenix, 3D tlačiareň, ktorá pozostáva z veľkého voľne sa pohybujúceho kĺbového ramena na otočnej základni, čo je dosť odlišné od predchádzajúcej tlačiarne Vulcan, ktorá je upevnená na stĺpe a priečnom nosníku.

Jednou z hlavných výziev pri navrhovaní 3D stavebnej tlačiarne s hlavou pripevnenou na konci otočného ramena bolo vytvorenie presnosti potrebnej na stavbu obývateľných konštrukcií. Spoločnosti sa podarilo vyvinúť stabilizačný systém, ktorý dokázal zabrániť tomu, aby sa vytláčacia tryska na konci ramena kývala vlastnými pohybmi alebo vetrom z okolia. Tento nový systém je nielen mobilnejší, ale teraz zvládne aj tlač väčších štruktúr, ako je dom Phoenix House, ako aj štruktúr s viacerými poschodiami.

Podľa firmy nová tlačiareň znižuje náklady o polovicu oproti tomu, čo dokázala predošlá tlačiareň. Icon tvrdí, že používanie systému bude stáť približne 25 USD za štvorcový meter v prípade stenových systémov alebo 80 USD za štvorcový meter v prípade konštrukcií, ktoré zahŕňajú základy a strechu. To by mohlo ušetriť približne 25,000 USD pri stavbe typického amerického domu, tvrdí firma.

„Verím, že v budúcnosti budú takmer všetky stavby vykonávať roboty a takmer všetky informácie súvisiace so stavbou budú spracovávať a spravovať systémy AI. Je mi jasné, že toto je spôsob, ako znížiť náklady a čas výstavby na polovicu a zároveň vytvoriť domy, ktoré budú dvakrát kvalitnejšie a budú vernejšie vyjadrovať hodnoty a nádeje ľudí, ktorí v nich žijú,“ povedal Jason Ballard, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Icon.

S týmto cieľom spoločnosť nedávno oznámila aj vydanie systému Vitruvius, ktorý je založený na umelej inteligencii a umožňuje každému navrhnúť dom, ktorý sa dá skutočne postaviť pomocou technológie spoločnosti. „Konečným cieľom systému je prijať ľudské a projektové vstupy a vytvoriť robustnú architektúru, plány, návrhy pripravené na povolenie, rozpočty a harmonogramy,“ uviedla spoločnosť. Tvrdí tiež, že systém by mal byť do konca roka schopný vytvárať kompletnú stavebnú dokumentáciu a návrhy pripravené na povolenie spolu s rozpočtami a harmonogramami výstavby.

Zdroj