Domov Novinky iOS 17.5 umožňuje ľuďom v EÚ sťahovať apky z webstránok

iOS 17.5 umožňuje ľuďom v EÚ sťahovať apky z webstránok

Zdielať

Apple dnes uvoľnil pre vývojárov iOS 17.5 beta 2.

O takýchto verziách zvyčajne neinformujeme, ale táto je dôležitá, pretože predstavuje debut ďalšej funkcie, ktorú bol Apple nútený pridať vďaka zákonu EÚ o digitálnych trhoch (DMA). Od verzie iOS 17.5 budú môcť majitelia iPhonov v EÚ sťahovať aplikácie z webstránok – tzv. sideloading. Nie je potrebné prechádzať cez App Store spoločnosti ani žiadny iný obchod s aplikáciami – gigant vďaka nariadeniu DMA v iOS 17.4 začal podporovať aj alternatívne obchody s aplikáciami.

Teraz sa tým flexibilita vyhľadávania aplikácií posúva o krok ďalej. Stále však hovoríme o Apple, takže nejde o voľný výber. Vývojári, ktorí chcú na svojich webstránkach ponúkať aplikácie na stiahnutie, musia prejsť notarizačným procesom firmy, musia byť členmi programu Apple Developer Program nepretržite najmenej dva roky a vývojár musí mať sídlo v EÚ alebo dcérsku spoločnosť, ktorá takýmto sídlom je.

Ale je toho ešte viac. Na takúto distribúciu sú oprávnené len aplikácie, ktoré v predchádzajúcom roku zaznamenali v systéme iOS v EÚ jeden milión alebo viac prvých inštalácií ročne. Dobrou správou je, že aplikácie stiahnuté z webstránok možno zálohovať, obnovovať a aktualizovať rovnako ako všetky ostatné aplikácie. Keď bude používateľ chcieť takúto aplikáciu nainštalovať, zobrazí sa systémový panel s názvom aplikácie, menom vývojára, popisom aplikácie a snímkami obrazovky a používateľ bude musieť danému vývojárovi udeliť výslovné povolenie na inštaláciu aplikácií.

Túto funkciu budete môcť používať len v rámci EÚ a len na telefónoch iPhone. Výhodou tohto všetkého pre vývojárov je, že nebudú musieť platiť kalifornskému gigantovi podiel z predaja aplikácií distribuovaných na webstránkach. To však neznamená, že nebudú platiť nič. Apple požaduje „základný technologický poplatok“ vo výške 0,5 eura za každú ročnú inštaláciu nad jeden milión inštalácií za uplynulý rok. Našťastie, od poplatku sú oslobodené aspoň neziskové organizácie, vzdelávacie inštitúcie a vládne subjekty.

Zdroj