Domov Novinky Nórsko čelí kybernetickému útoku. Čo sa deje?

Nórsko čelí kybernetickému útoku. Čo sa deje?

Zdielať

Kybernetický útok na Nórsko prišiel dva dni po tom, čo podobný útok dočasne vyradil verejné a súkromné webové stránky v Litve.

Nórsky premiér Jonas Gahr Støre uviedol, že podľa jeho vedomostí útok „nespôsobil žiadne významné škody“. Útok DDOS (distributed-denial-of-service) bol zameraný na zabezpečenú národnú dátovú sieť, čo si vynútilo dočasné pozastavenie online služieb na niekoľko hodín, uviedol nórsky národný bezpečnostný úrad. Za kybernetickými útokmi zrejme stojí zločinecká proruská skupina, uviedla vedúca NSM Sofie Nystrømová. Dodala, že útoky „vyvolávajú dojem, že sme súčasťou súčasnej politickej situácie v Európe“. Nórske médiá informovali, že veľvyslanec krajiny v Moskve bol v stredu predvolaný na ministerstvo zahraničných vecí pre sťažnosť v súvislosti s tým, že ruským dodávkam sa bráni v tranzite cez Nórsko do arktickej ruskej uhoľnej osady. Osada Barentsburg sa nachádza na súostroví Svalbard, viac ako 800 kilometrov severne od nórskej pevniny.

Európska únia uvalila sankcie na viaceré ruské tovary v dôsledku vojny na Ukrajine. Nórsko nie je členom EÚ, ale vo väčšine tém odráža jej líniu. Podľa zmluvy z roku 1920 má Nórsko nad súostrovím Svalbard zvrchovanosť, ale ostatné signatárske krajiny majú právo využívať jeho prírodné zdroje. Stredajší kybernetický útok na Nórsko prišiel dva dni po tom, ako podobný útok dočasne vyradil verejné a súkromné webové stránky v Litve, pričom k zodpovednosti sa údajne prihlásila promoskovská hackerská skupina. K tomuto incidentu došlo týždeň po tom, ako ruskí predstavitelia pohrozili odvetnými opatreniami, pretože Litva obmedzila tranzit ocele a železných kovov, na ktoré EÚ uvalila sankcie, cez svoje územie do ruskej enklávy Kaliningrad.

Zdroj