Domov Nezaradené Máte nový Android? Prinášame užitočné nastavenia

Máte nový Android? Prinášame užitočné nastavenia

Zdielať

Operačný systém Android je dnes nepochybne najpoužívanejším systémom mobilných zariadení.

Vďačí tomu aj voľná dostupnosť jeho kódu a možnosti modifikovať ho. Android v sebe skrýva množstvo nastavení, ktoré vám prinesú používateľský zážitok šitý na mieru. Stačí o nich len vedieť. Kúpili ste si nový Android telefón, vybrali z množstva obalov na mobil a teraz sa môžete konečne pustiť do jeho nastavovania. Proces nastavenia nového telefónu je v podstate rovnaký a jednoduchý naprieč všetkými zariadeniami. Ešte predtým je však potrebné vytvorenie zálohy vášho predchádzajúceho zariadenia. Vďaka tomu z neho dostanete všetky dáta do toho nového.

Najjednoduchšou cestou je zálohovanie do vášho Google účtu. To už závisí od konkrétnej značky telefónu, mali by ste to však nájsť v „Nastaveniach“. Zvoľte v nich možnosť okamžitého zálohovania. Ak ide o vašu prvú zálohu, môže chvíľu trvať, kým sa všetko nahrá. Takto ľahko presuniete svoje kontakty, kalendáre, aplikácie a niektoré ďalšie nastavenia. Po vložení SIM karty a zapnutí telefónu sa vám zobrazí sprievodca prvými nastaveniami. Ide o základné nastavenia ako jazyk, prihlásenie sa na vašu Wi-Fi sieť a do vášho Google účtu – ide o rovnaké údaje, ktorými sa prihlasujete do GMailu. Všetky údaje ako kalendáre, kontakty a emailu sú viazané na tento účet a po prihlásení sa doň si môžete vybrať poslednú zálohu, z ktorej dáta v novom telefóne obnovíte.

Pri tejto príležitosti si môžete spraviť aj malé upratovanie a odstrániť zo zoznamu zálohy aplikácie, ktoré nepoužívate a nepotrebujete. V závislosti od typu vášho zariadenia môžete dáta presunúť aj prostredníctvom Wi-Fi alebo kábla. Následne si nastavíte aj kód na odomknutie telefónu, a ak to vaše zariadenia umožňuje, aj snímanie odtlačkov prstov. Vedeli ste, že na Androide môžete zoskupovať notifikácie a určiť im poradie podľa priority? Stačí ak dlhšie podržíte upozornenie niektorej aplikácie a z ponúkaných možností vyberiete prioritu pre všetky upozornenia z konkrétnej aplikácie.

Aby ste z displeja svojho zariadenia vyťažili maximum, prispôsobte minimálnu šírku displeja svojmu zariadeniu. Prejdite do vývojárskych nastavení a vyskúšajte si nastaviť takú šírku, aká vám najviac vyhovuje. Optimalizovať môžete i výkon svojho zariadenia a spotrebu batérie. V nastaveniach pre vývojarov môžete obmedziť aplikácie, ktoré aj napriek ich vypnutiu „natvrdo“ využívajú operačnú pamäť. Túto možnosť nájdete ako „Neuchovávať aktivity“. Odporúčame tiež použitie nastavenia s názvom „Limit procesov na pozadí“.

Dobrý nápad je vždy aj zálohovanie fotiek.. Jednoduchým a bezplatným riešením je aplikácia Fotky od Google. V niektorých zariadeniach je primárnou súčasťou Androidu, ale ak sa vás to netýka, určite si ju nainštalujte a povoľte ju v nastaveniach optimalizácie batérie. Nastavení v Androide je skutočne mnoho, ako posledné z nášho zoznamu vám odporúčame skontrolovať funkciu „Nájdi moje zariadenie“. Budete za ňu vďačný keď nabudúce nebudete vedieť nájsť telefón – môžete ho dokonca prezvoniť cez prihlásenie v inom zariadení. Nájdete ju pod „Nastavenia“ > „Ďalšie nastavenia“ > „Zabezpečenie“.